Kina sedi na gomili novca vrednoj šest biliona dolara, od kojih je polovina "skrivena", što predstavlja novu vrstu rizika za globalnu ekonomiju, tvrdi Brad Setser.
Mnogo deviznih rezervi ove zemlje ne pojavljuje se u zvaničnim knjigama Narodne banke Kine, napisao je ovaj bivši američki zvaničnik iz ministarstava trgovine i finansija u izveštaju za "The China Project", platformu za vesti sa sedištem u Njujorku. Umesto toga, ono što se može nazvati "rezervama u senci" pojavljuje se među sredstvima entiteta poput državnih komercijalnih zajmodavaca i razvojnih banaka, rekao je Setser.
Dok se zvanične rezerve nisu bitno menjale poslednjih godina, "skrivene" rezerve verovatno su porasle paralelno sa suficitom u kineskom izvozu, rekao je on.
Opširnije
Kineski i ruski zvaničnici na sastanku u Pekingu nakon pretnje Putinu
Kineski ministar spoljnih poslova sastao se s ruskim zamenikom ministra spoljnih poslova u nedelju.
25.06.2023
Pozivi za podsticaj kineskoj ekonomiji sve jači
Teško da će podsticaj doći pre julske sednice Politbiroa Komunističke partije.
21.06.2023
Američki poslanici pritiskaju direktore auto-kompanija zbog Kine
Ranije ove nedelje, državni sekretar Antony Blinken govorio je o izvesnom napretku u tim naporima nakon dvodnevne posete Pekingu.
20.06.2023
Kineski gigant Alibaba nenadano dobio novog čelnika
Daniel Zhang, koji je vodio kineskog lidera onlajn trgovine osam godina, odlazi sa glavnog mesta u kompaniji.
20.06.2023
"Kineski nedostatak transparentnosti u ovome predstavlja mali problem za svet", napisao je Setser. "Kina je strukturalno toliko centralna za globalnu ekonomiju da će sve što čini, vidljivo ili nevidljivo, na kraju imati ogroman uticaj na ostatak sveta."
Jedan primer uticaja kineskih rezervi je njihova uloga u finansiranju kineske inicijative "Pojas i put", koja je proizašla iz napora posle finansijske krize da se diverzifikuje vlasništvo, navodi bivši savetnik za trgovinu u administraciji predsednika Bidena.
"Oni su dovoljno moćna ekonomska sila da je cela globalna infrastruktura plan decenijama bila, na neki način, samo sporedni efekat odluke iz 2009. da se pronađu nove metode za upravljanje kineskim devizama", napisao je on. "Premda, Kina je toliko velika ekonomija - i tako neuravnotežena ekonomija - da svi njeni postupci imaju izuzetno veliki globalni uticaj."
'Ogroman poverilac'
Institucije koje izveštavaju centralnoj vladi verovatno poseduju oko šest biliona dolara stranih sredstava, rekao je Setser. To se poredi sa 3,1 bilionom dolara zvaničnih rezervi koje je Državna uprava za devizne poslove prijavila krajem prošle godine, rekao je on.
Setser je sada stariji saradnik Saveta za spoljne odnose, tinktenk sa sedištem u Njujorku.
Razmera ovih skrivenih rezervi "ističe važnu činjenicu koja se često zaboravlja u svim razgovorima o problemima kineskog unutrašnjeg duga", napisao je on. "Globalno gledano, Kina je i dalje ogroman poverilac, a teret kineskog ogromnog nagomilavanja deviza se i dalje oseća širom sveta."