Četiri američka poslanika otputovaće u utorak u Detroit kako bi pokušali da generalne direktore kompanija Ford Motor Co. i General Motors Co. ubede da se manje oslanjaju na Kinu po pitanju lanaca snabdevanja, posebno ako se radi o baterijama za električna vozila.
Odluka poslanika pokazuje sa kakvim pritiscima se suočava američka administracija dok pokušava da unapredi narušene veze sa Kinom. Ranije ove nedelje, državni sekretar Antony Blinken govorio je o izvesnom napretku u tim naporima nakon dvodnevne posete Pekingu.
Četiri poslanika, koji su i članovi Komiteta za Kinu Predstavničkog doma, izraziće zabrinutost u vezi sa Fordovim partnerstvom sa kineskim proizvođačem akumulatora za automobile Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. Takođe će predmet kritike biti i nivo zavisnosti automobilskih kompanija od Kine, rekao je jedan izvor Bloomberga.
Opširnije
Kineski gigant Alibaba nenadano dobio novog čelnika
Daniel Zhang, koji je vodio kineskog lidera onlajn trgovine osam godina, odlazi sa glavnog mesta u kompaniji.
20.06.2023
Xi Gatesu: Spremni smo da sarađujemo na tehnološkim inovacijama
"Vi ste prvi američki prijatelj sa kojim sam se sastao u Pekingu ove godine", rekao je Xi suosnivaču Microsofta.
16.06.2023
Goldman očekuje manji privredni rast u Kini
Nije verovatno da će Kina izdati obveznice posebne namene jer to nije radila previše puta u prošlosti.
19.06.2023
Sa poslanicima će se sastati generalni direktor Forda Jim Farley i generalna direktorka kompanije GM Mary Barra, između ostalih.
Ford planira da izgradi fabriku baterija u Mičigenu koristeći tehnologiju kompanije CATL. Guverner Virdžinije Glenn Youngkin ranije ove godine je rekao da se predložena fabrika neće graditi u toj saveznoj državi, a projekat je nazvao trojanskim konjem koji Kini pomaže da pretekne američku auto-industriju.
"Ford deli ciljeve Komiteta i želi jačanje konkurentnosti američke privrede, kao i uspostavljanje lanaca snabdevanja električnim vozilima u SAD. Na sutrašnjem sastanku planiramo da podelimo više detalja o tome kako to radimo", navodi se u saopštenju kompanije. "Fabrika baterija za električna vozila koju gradimo u Mičigenu samo je najnoviji primer toga", dodaje se.
U saopštenju GM-a se navodi da se rukovodioci kompanije redovno sastaju sa državnim zvaničnicima "kako bi razgovarali o pitanjima važnim za poslovanje kompanije, zaposlene, auto-kuće i kupce".
Zvaničnici Bidenove administracije izrazili su zabrinutost zbog prednosti Kine nad SAD u pogledu proizvodnje baterija za električna vozila. Kineske kompanije čine više od polovine tržišta baterija za električna vozila i zadovoljavaju čak 90 odsto potražnje za nekim materijalima za baterije, pokazuju podaci Bloomberga. Ministar saobraćaja SAD Pete Buttigieg rekao je u nedelju da SAD treba da preduzmu korake kako bi rešile ovaj problem.
Zakonodavci ne pokazuju znake da će odustati od pritiska oko sporazuma između kompanija Ford i CATL i drugih partnerstava - što je stav koji je razbesneo Kinu i dodatno stavio pritisak na diplomatske odnose.
Očekuje se da će četiri američka poslanika - republikanci Mike Gallagher i John Moolenaar, i demokrate Raja Krishnamoorthi i Haley Stevens - tvrditi da je CATL usko povezan sa Komunističkom partijom Kine i da je dobio subvencije kineske vlade koje joj omogućavaju da narušava položaj američkih firmi, rekao je izvor Bloomberga. Ova osoba je zamolila da ne bude identifikovana jer informacije još nisu potvrđene.
Takođe se očekuje da će poslanici izraziti zabrinutost zbog tehnologije kompanije CATL za koju veruju da je nabavljena od američkih obrazovnih institucija i kompanija. Poslanici će kompanije pitati da li nabavljaju delove za svoje automobile od kompanija koje zloupotrebljavaju manjinsku zajednicu Ujgura u provinciji Sinđang.