Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov novinarima u Sofiji.
"S jedne strane, to je prihod koji bi mogao da nahrani naš budžet. S druge strane, postoji prilično dobra prilika za stvaranje prave konkurencije na ovaj način, tako da se gas iz gasovoda takmiči sa tečnim gasom, što bi koristilo celoj Evropi", rekao je Denkov, a prenosi Bloomberg.
Bugarska je prošle nedelje objavila da je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH i Severna Makedonija.
Opširnije
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
Gazprom u problemima, pokušava da EU zameni kineskim tržištem
Nakon što je pokušao da EU satera u ćošak, Kremlj je željan novih izvoznih ugovora.
14.10.2023
Kada je gas u pitanju, čeka nas mirnija i jeftinija zima
Posle burnog perioda veoma nestabilnih i visokih cena prirodnog gasa, cena gasa se poslednjih meseci stabilizovala na prosečnom nivou od oko 40 evra po megavat-satu na holandskoj TTF berzi.
13.10.2023
Cena gasa skočila nakon sumnje na sabotažu na finskom gasovodu
Cena gasa na holandskoj TTF berzi skočila je u poslednja dva dana za čak 10 evra, nakon što je objavljena informacija o curenju iz podmorskog gasovoda između Finske i Estonije.
10.10.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
EU nastavlja da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije
Nakon snažnog povećanja uvoza energenata u Evropsku uniju između 2021. i 2022. godine, scenario je drugačiji u 2023. godini.
27.09.2023
Reč je o visini poreza od 20 bugarskih leva (10,24 evra) po megavat-času na gas ruskog porekla. Trenutna cena prirodnog gasa po kojoj se trguje na evropskoj TTF berzi iznosi oko 50 evra po megavat-času, što znači da je visina poreza oko 20 odsto cene gasa na berzi.
Kako Bugarska prošle nedelje nije bila precizna kada je reč o tome ko će plaćati ovaj porez, te su na ovu vest reagovali zvaničnici Srbije i Mađarske.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na odluku Bugarske da uvede novi porez na tranzit ruskog prirodnog gasa, navodeći da će ta odluka biti veliki problem za Srbiju. "To će dovesti do drastičnog povećanja cene gasa za dodatnih 100 evra za 1.000 kubnih metara gasa. Ovo je zastrašujuće povećanje i razgovaraćemo sa bugarskom stranom. I ova odluka ne bi trebalo da važi za Srbiju", rekao je Vučić.
Na ovu odluku reagovao je i mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, čija zemlja koristi veliki deo tranzitnog gasa, rečima da je taj porez "neprihvatljiv".
"Da bi država članica Evropske unije ugrozila snabdevanje gasom druge članice EU, suprotno je evropskoj solidarnosti, pravilima i neprihvatljivo je", rekao je Sijarto u petak iz Moskve, gde je prisustvovao energetskoj konferenciji.
Sijarto je upozorio Sofiju i da Mađarska i Srbija neće ostaviti Bugarsku bez odgovora.
Srbiju bi bugarski porez koštao više od 300 miliona evra godišnje
Srbija 90 odsto zavisi od ruskog gasa, dok preostalih 10 odsto proizvodi sama. Istovremeno je apsolutno zavisna od Turskog toka, kojim joj stižu sve količine ruskog gasa.
U Srbiji se godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde kubnih metara dobija iz Rusije na osnovu ugovora i po ugovorenoj ceni koja se kreće od 310 do 420 dolara za 1.000 kubnih metara, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po tržišnim cenama (što je takođe ruski gas).
Prema proračunu Bloomberg Adrije, Srbija bi porez na ruski gas dodatno plaćala oko 118 dolara za 1.000 kubnih metara, što znači da bi naša država samo porez Bugarskoj plaćala više od 300 miliona evra godišnje.
Proračun Bloomberg Adrije poklapa se i sa računicom Ministarstva rudarstva i energetike, koje je za naš medij odgovorilo da bi bugarski porez na ruski gas Srbiju dodatno koštao 100 evra po 1.000 kubnih metara.
Bugarska očekuje prihod od 1,2 milijarde evra
Rusija je prestala da snabdeva bugarsko tržište gasom prošle godine, nakon što je ta zemlja odbila da plati gas u rubljama. Od tada je počela da koristi američki tečni prirodni gas (LNG) za koji su joj obećali da će biti jeftiniji od ruskog, kao i gas od drugih dobavljača.
Bugarska očekuje da će joj novi porez doneti prihod od 1,2 milijarde evra godišnje, što će joj možda donekle pomoći da umanji gubitke jer je jeftin ruski gas i naftu zamenila drugim opcijama.