Posle burnog perioda veoma nestabilnih i visokih cena prirodnog gasa, cena gasa se poslednjih meseci stabilizovala na prosečnom nivou od oko 40 evra po megavat-satu na holandskoj TTF berzi. Iako je cena gasa smanjena, današnja cena je ipak daleko iznad onoga na šta su Evropljani ranije bili navikli, čak četiri puta viša nego 2019. godine, što je stvorilo pritisak da se Evropska unija (EU) sve više okreće obnovljivim izvorima energije, kao i alternativnim putevima snabdevanja gasom, najčešće preko LNG terminala.
Oko 25 odsto ukupne potrošnje energije u EU potiče od korišćenja prirodnog gasa, od čega se 55 odsto koristi za grejanje stambenih prostora, a ostatak za industriju. S obzirom na to da se 90 odsto gasa uvozi, a 40 odsto ukupnog uvoza je obezbedila Rusija, EU se značajnije okrenula uvozu LNG-ja iz SAD i Katara.
Trenutno učešće LNG-ja u ukupnoj potrošnji gasa EU iznosi 40 odsto, pa će fokus ovog komentara biti na tom segmentu prirodnog gasa.
Opširnije
Cena gasa skočila nakon sumnje na sabotažu na finskom gasovodu
Cena gasa na holandskoj TTF berzi skočila je u poslednja dva dana za čak 10 evra, nakon što je objavljena informacija o curenju iz podmorskog gasovoda između Finske i Estonije.
10.10.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
EU nastavlja da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije
Nakon snažnog povećanja uvoza energenata u Evropsku uniju između 2021. i 2022. godine, scenario je drugačiji u 2023. godini.
27.09.2023
Gas od 1. novembra skuplji za 10 odsto, država poslušala MMF
Gas za građane i privredu od 1. novembra biće skuplja za 10 odsto, odobrio je u četvrtak Savet Agencije za energetiku Republike Srbije.
21.09.2023
Kina pravi zalihe LNG-ja za zimu, pretnja za svetsko tržište
Kina želi da napravi zalihe tečnog prirodnog gasa (LNG) za zimu, vraćajući se na spot-tržište, a taj potez rizikuje da smanji snabdevanje drugim uvoznicima.
13.09.2023
Evropske zalihe gasa ključne za globalne cene
Nivo uskladištenog prirodnog gasa u Evropi postao je ključni tržišni indikator, navodi Trafigura Group, vodeći trgovac tim energentom.
08.09.2023
Da li gasna kriza u Evropi može da se ponovi?
U avgustovskoj mrtvoj sezoni, evropsko tržište prirodnog gasa je ponovo oživelo.
03.09.2023
Uvoz LNG-ja po regionima
Japan je najveći svetski uvoznik LNG-ja, ali je najveći rast u poslednje dve godine zabeležila Zapadna Evropa, čiji je udeo u globalnim razmerama porastao sa 18 odsto u 2021. na 26 odsto u 2023. godini zbog prethodno navedenih problema u snabdevanju ruskim gasom.
Zbog sigurnosti grejanja i industrijske potrošnje, zemlje EU su obezbedile dovoljne količine za predstojeću zimsku sezonu, što se vidi iz popunjenosti skladišnih kapaciteta, koji su na istorijskom maksimumu od 96 odsto popunjenosti. Takođe, u prilog visokoj popunjenosti kapaciteta skladišta doprineli su prošla blaga zima, kao i aktuelna veoma blaga jesen.
Da bismo prikazali vezu između cene prirodnog gasa i troška transporta, izračunali smo da postoji pozitivna korelacija od 0,67 između kretanja fjučers ugovora i cene transporta koju naplaćuju špediteri koji prevoze LNG. S obzirom na to da su uvozne rute iz Rusije prekinute, LNG brodovi su postali tražena roba. Broj naručenih novih LNG brodova povećan je u 2022. u odnosu na 2021. za 150 odsto, što je ukupno više od tri godine narudžbina.
Isto tako, troškovi transporta su se udvostručili – sa 50.000 dolara dnevno pre rusko-ukrajinskog sukoba na 100.000 dolara danas. S tim da je tokom 2022. godine prosečan trošak transporta bio više od 130.000 dolara. Sa padom cene gasa na berzama, pala je i cena njegovog transporta, kao i broj narudžbi za nove brodove u 2023. godini.
Kretanje cene fjučers ugovora prirodnog gasa i cene prevoza LNG brodova
Broj novih narudžbina i isporučenih LNG brodova na svetu
Jedan od nedostataka LNG-ja je potreba da se prebaci u tečno agregatno stanje radi lakšeg transporta i skladištenja. S obzirom na dostupnost i nisku cenu ruskog gasa do 2022. godine, mali broj novih LNG terminala je bio u razvoju. Nakon delimičnog odustajanja od ruskog gasa, EU se okrenula značajnijem uvozu LNG-ja, što je podstaklo rast cena samog prirodnog gasa, kao i već pomenutih troškova LNG brodova.
Naime, iako su Rusiji uvedene sankcije, Rusija nastavlja da izvozi gas preko dugoročnih ugovora do Japana, Kine i Evrope. Tokom 2022. i 2023. godine pokrenuti su brojni projekti razvoja LNG terminala, koji će, prema procenama, u naredne dve godine tržištu doneti novih 100 miliona metričkih tona kapaciteta za ukapljivanje, ili 26 odsto današnjeg kapaciteta, što će pogodovati padu cene gasa na tržištima i smanjenje zavisnosti Evrope od ruskog gasa.
Trenutni i budući kapaciteti LNG-ja (u milionima metričkih tona godišnje)
Ove zime i sledeće godine ne očekujem značajno povećanje cena gasa na svetskim tržištima, već kretanja cena na današnjim nivoima. Novi LNG terminali, povećanje investicija u obnovljive izvore kao i slabljenje tražnje izazvano slabljenjem evropskih ekonomija vrše pritisak na niže cene gasa.
S druge strane, i dalje će postojati česta nestabilnost cena gasa povezana sa svetskim događajima kao što su nedavni štrajkovi radnika u Australiji ili pucanje gasovoda na Baltiku koji pomeraju cenu u kratkom vremenskom periodu. Takođe, zemlje EU nastavile su sa subvencionisanjem energije za industriju i domaćinstva, što ide u prilog tome da nas čeka mirnija i jeftinija zima od prošlogodišnje.