Naftna industrija Srbije (NIS) nabavila je dva nova robotizovana bušaća postrojenja, a ova investicija koštala je kompaniju 33 miliona evra. Reč je o jednoj od najvećih investicija NIS-a u segmentu naftnih servisa u istoriji kompanije.
Postrojenja su nazvana po našim istaknutim naučnicima "Tesla" i "Pupin". Iz kompanije navode da će ova bušaća postrojenja doneti značajne finansijske i ekološke benefite u segmentu istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.
Cilj ove investicije je povećanje efikasnosti rada i optimizacija troškova, uz ostvarivanje ekoloških efekata.
Opširnije
Profit NIS-a pao za 60 odsto uprkos većoj prodaji
Profit je u drugom kvartalu uvećan za 75 odsto, ali je, ako posmatramo celo polugodište, pao za 61 procenat (na 5,3 milijarde dinara - 45,3 miliona evra).
30.07.2024
NIS usvojio dividendu, akcionarima opet četvrt profita
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima podeliće četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
28.06.2024
Kinezi nadomestili gubitak Rusa u industrijskoj proizvodnji Srbije
Da nije bilo remonta Rafinerije u Pančevu, međugodišnja stopa rasta prerađivačke industrije u martu bila bi pozitivna, u aprilu čak dvocifrena
08.06.2024
Koje kompanije su najveći prozjumeri u Srbiji i koliko im se to isplatilo
Proizvodnja struje pomoću sunca sve je aktuelnija u Srbiji.
12.06.2024
NIS u energetskoj tranziciji: Solari na 'Jazaku', vetropark i elektropunjači
NIS je otvaranjem TE-TO Pančevo i postavljanjem solarnih panela na benzinskim pumpama zvanično zagazila u energetsku tranziciju.
10.04.2024
NIS u remont rafinerije ulaže 95 miliona evra
Remontom je planirana realizacija više od 10 investicionih projekata, kao i više projekata održavanja.
29.02.2024
U poređenju sa konvencionalnim postrojenjima starijeg tipa, nova bušaća postrojenja su modularna, manuelne operacije su zamenjene robotizovanim sistemima, što omogućava znatno efikasniji i bezbedniji rad. Pogonska sekcija je poslednje generacije "Euro 5" sa minimalnim uticajem na životnu sredinu, odnosno smanjena je količina emisije izduvnih gasova i znatno je manji nivo buke.
Puštanjem u rad novih postrojenja očekuje se ušteda u vremenu izrade bušotina do 20 odsto. Tako je, na primer, na starim postrojenjima u proseku bilo potrebno 11 dana za selidbu postrojenja na sledeću lokaciju, dok će za nova postrojenja biti dovoljno sedam dana u proseku, a u nekim slučajevima i samo jedan dan.
Kada su u pitanju lokacije na koje se postavlja postrojenje prilikom bušenja, projektovana je ušteda prostora od 25 do 45 odsto u odnosu na aktuelna postrojenja, što ima značajan uticaj na same troškove izrade lokacije, ali i na životnu sredinu jer se zauzima manja površina zemljišta.
Robotizovano bušaće postrojenje podrazumeva sinhronizovan rad opreme u cilju kontinuiranog izvođenja operacija, pri čemu je mogućnost greške svedena na minimum. Napredna tehnologija omogućiće efikasnije održavanje postrojenja, a upotrebom preventivnih sistema i analitikom dijagnostičkih programa biće obezbeđen pouzdaniji rad opreme.
Zaposleni koji će raditi na postrojenjima prošli su teorijsku obuku, kao i praktični deo obuke na simulatoru, u trening centru proizvođača.
"Nabavkom novih postrojenja napravljen je veliki tehnološki iskorak, a naftni servisi NIS-a biće dodatno prepoznati kao pouzdan i efikasan izvođač radova na polju naftno-servisnih usluga, ne samo u našoj zemlji već i na međunarodnom tržištu. Od velikog značaja su i ekološke koristi koje ostvarujemo radom novih postrojenja, jer su nam efekti u zaštiti životne sredine važni koliko i poslovni benefiti. Pored toga, novim tehnologijama unapređujemo bezbednost naših zaposlenih i jačamo njihovu ekspertizu", rekao je Ognjen Stupar, rukovodilac Pogona bušenje u kompaniji NIS.
NIS u remont rafinerije u Pančevu uložio 95 miliona evra
Pre toga je NIS u remont rafinerije u Pančevu ove godine uložio 95 miliona evra.
Remontom je realizovano više od 10 investicionih projekata, kao i više projekata održavanja. Remontne aktivnosti podrazumevale su i obavljanje pregleda i ispitivanje opreme pod pritiskom.
Prema biznis planu za ovu godinu, NIS će izdvojiti rekordnih 59,7 milijardi dinara (oko 507 miliona evra) za kapitalna ulaganja.
Profit NIS-a u prvom polugodištu pao za 60 odsto uprkos većoj prodaji
NIS je u prvoj polovini godine uspeo je da uveća prihode od prodaje, ali su ključni pokazatelj profitabilnosti (EBITDA) i sama neto dobit pali.
Profit energetske kompanije u prvih šest meseci pao je za 61 odsto, pokazao je finansijski izveštaj, uprkos rastu neto dobiti od 75 procenata (međugodišnje) u drugom kvartalu.
NIS-u je u prvih šest meseci u prilog išla viša cena nafte. Nafta tipa brent je u prvih šest meseci rasla za oko pet odsto, dok je skok u drugom kvartalu iznosio osam procenata.
Kompanija je tako prihode od prodaje u drugom kvartalu uvećala za 23 odsto, a u prvih šest meseci za šest odsto (na 198,4 milijarde dinara - 1,69 milijardi evra).