Proizvodnja struje pomoću sunca sve je aktuelnija u Srbiji, pa se zato solarni paneli sve češće viđaju na kućama, fabrikama, objektima državnih institucija, benzinskim pumpama, školama, vrtićima, pa i crkvama i manastirima.
Ukupna snaga svih kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumeri) koji imaju sve neophodne dozvole i status u zvaničnom registru Elektrodistribucije Srbije (EDS) nedavno je prešla 50 megavata. Ukupan broj prozjumera u Srbiji iznosi nešto više od 3.000.
Najveći deo čine domaćinstva, kojih je, prema podacima od 21. maja, 2.265. Najmanje prozjumera je u kategoriji stambenih zajednica - samo tri zgrade odlučile su se za ovaj vid proizvodnje električne energije. Na drugom mestu po broju, ali ubedljivom prvom mestu po instalisanoj snazi, nalaze se prozjumeri koji su svrstani u kategoriju ostali kupci-proizvođači. Njih je, prema podacima od 20. maja, 810.
Opširnije
Instalisana snaga svih prozjumera u Srbiji dostigla 50 megavata
Najveći deo od više od 3.000 prozjumera čine domaćinstva, kojih je 2.215.
08.05.2024
Deset manastira koristi zelenu energiju, Žiča najveći prozjumer
Pored domaćinstava, kompanija, fabrika, benzinskih pumpi, škola, vrtića, stambenih zgrada, i manastiri i crkve u Srbiji prate svetski trend instaliranja solarnih panela.
10.04.2024
Prozjumeri u Srbiji: 3.000 na listi, od čega tri zgrade i pet vrtića
Broj kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumera) u Srbiji nastavlja da raste.
03.04.2024
Srbija dobila jedinstven portal za prozjumere
Centar za unapređenje životne sredine je pripremio i pustio u rad portal namenjen podršci i informisanju građana o izgradnji solarnih elektrana.
05.12.2023
Uskoro spisak sertifikovanih instalatera solarnih panela u Srbiji
Dobijanje dozvole za ulazak u sistem prozjumera u Srbiji možda i nije najteži deo posla, već ono što sledi nakon toga.
06.07.2023
Kako je mala Crna Gora prestigla Srbiju po solarnim panelima?
Broj prozjumera u Srbiji za godinu, od kada je taj koncept aktivno zaživeo na srpskom tržištu, dostigao je više od 1.300.
23.05.2023
Analiza BBA: OIE izuzetno profitabilan biznis u Adria regionu
Obnovljivi izvori energije u proteklih 10 godina zabeležili su drastičan rast u Adria regionu.
22.04.2024
U ostale prozjumere spadaju preduzetnici, industrijski objekti, prodavnice i tržni centri, državne institucije, telekomunikacioni objekti, crkve, škole i vrtići.
Najveći prozjumeri u Srbiji su kompanije, i to Toyo Tire, A1, IGM Mladost, Eko Step Pellet i NIS.
Status prozjumera je za kompanije naročito isplativ
Energetski stručnjak Dejan Stojadinović rekao je za naš medij da je definitivno isplativo biti prozjumer jer uštede na računima za struju iznose od 40 pa i do 70 odsto godišnje, i to pre promene načina obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije za prozjumere.
"Različita je priča između domaćinstava i kompanija jer su različiti uslovi (različite cene struje, cene po zonama potrošnje – zelena, plava, crvena) - ali je generalno priča isplativa i plus ostvaruju se povoljni ekološki benefiti za sve druge", rekao je Stojadinović.
Privreda je zainteresovana za status prozjumera ne samo zbog smanjenja troškova energije, već i zbog energetske stabilnosti i efikasnosti, a sve im to dodatno pomaže da održe konkurentnost i da postignu ciljeve dekarbonizacije.
Najveći prozjumer u Srbiji je kompanija za proizvodnju guma Toyo Tire iz Inđije, a kapacitet njene solarne elektrane "Taiyo" iznosi 7.500 kilovata. U status prozjumera ušla je 28. septembra prošle godine. Kompanija Toyo Tire ranije je izvestila da je solarna elektrana izgrađena da bi učinila proizvodnju guma što je moguće ekološki prihvatljivijom i ugljenično neutralnijom. Trenutno je 50 odsto solarnih panela pušteno u rad, a očekuje se puštanje još 7.500 kilovata.
Drugi najveći prozjumer je kompanija A1. Skoro svaka druga solarna elektrana pravnih lica, upisana u registar kupaca-proizvođača EDS-a, pripada kompaniji A1 TOWERS INFRASTRUCTURE. Precizno, od 810 mini-solarnih elektrana pravnih lica upisanih do 20. maja, čak 325 instalirao je A1. Solarne elektrane ukupne snage 3.581,5 kilovata postavljene su širom zemlje, od Sombora do Niša.
Iz ove kompanije su za Bloomberg Adriju rekli da je A1 dosad postavio blizu 6.000 solarnih panela na 330 lokacija, što je ekvivalent godišnjoj potrošnji električne energije više od 750 domaćinstava.
"Investicije u OIE su deo strateškog opredeljenja kompanije i cilja postavljenog na nivou cele A1 Grupe, koji se odnosi na postizanje klimatske neutralnosti do kraja 2030. Na svim lokacijama na kojima je moguće realizovati snabdevanje iz održivih energetskih izvora, ono je realizovano. Zahvaljujući solarnim panelima i optimizaciji upotrebe energije u 2023. godini, ukupna emisija gasova staklene bašte je opala za 25 odsto, u poređenju sa 2022. godinom", rekli su iz kompanije.
U 2024. godini kompanija nastavlja sa ulaganjem u OIE, pre svega postavkom solarnih panela na Data Centar u Kragujevcu, a očekuje godišnju proizvodnju oko 3,4 GWh energije generisane suncem i ostvarenje uštede preko 2.700 tona CO2.
Na pitanje koliko je manji račun za energiju bio prošle godine, iz kompanije su odgovorili da ti podaci trenutno nisu reprezentativni, jer su solarne elektrane puštane u rad sukcesivno tokom 2022. i cele 2023, pa će tek 2024. biti relevantna za poređenje na taj način. "I tom prilikom potrebno je voditi računa o promenama cene električne energije i drugim varijablama", dodali su iz kompanije.
Treći najveći prozjumer je kompanija IGM Mladost iz Leskovca, čija je solarna elektrana jačine oko 2.000 kilovata. IGM Mladost je jedan od najvećih proizvođača građevinskog materijala u regionu. Kompaniju čini pet proizvodnih pogona u centralnoj i južnoj Srbiji. Dve fabrike za proizvodnju keramičkog crepa su u Leskovcu i tri fabrike koje proizvode blokove za zidanje različitog formata u Maloj Plani (kod Prokuplja), Vlasotincu i Stalaću.
Četvrti najveći prozjumer je kompanija za proizvodnju peleta Eko Step Pellet iz Petrovca na Mlavi. Kompanija Eko Step Pellet izgradila je na krovovima svojih poslovnih objekata solarnu elektranu kapaciteta jedan megavat, a puštena je u rad sredinom jula, kada je upisana i u registar prozjumera.
Solarna elektrana na krovu Eko Step Pelleta proizvodi godišnje oko 1,3 miliona kWh. Iz kompanije je ranije rečeno da je pre postavljanja panela potrošnja fabrike bila oko 5,9 miliona kWh, a nakon postavljanja ušteda energije na godišnjem nivou iznosi oko 22 odsto. Na taj način kompanija učestvuje i u smanjenu emisije štetnih gasova za 1.100 tona godišnje.
Iz kompanije su ranije za naš medij rekli da udeo OIE u ukupnoj potrošnji energije kompanije tokom sunčanih meseci dostiže i do 80 odsto. Za ulazak u status prozjumera odlučili su se zbog smanjenja emisije CO2, poskupljenja struje, zaštite životne sredine i priključenja energetskoj tranziciji.
Peti najveći prozjumer u Srbiji je energetska kompanija NIS. NIS je otvaranjem Termoelektrane-toplane (TE-TO) Pančevo i postavljanjem solarnih panela na benzinskim pumpama zvanično zagazio u energetsku tranziciju. NIS je postavio solarne panele na benzinskim pumpama širom zemlje, a one su ukupne jačine oko 993 kilovata.
Iz kompanije su ranije za naš medij rekli da su prošle godine zahvaljujući solarnim elektranama na 15 benzinskih stanica uštedeli 8,4 miliona dinara (nešto manje od 72.000 evra).
Kako su iz NIS-a rekli za Bloomberg Adriju, kompanija je od maja 2022. godine do sredine marta ove godine pustila u rad solarne elektrane na 33 benzinske stanice. Očekivana ukupna prosečna godišnja proizvodnja ovih elektrana iznosi 1.122 MWh što odgovara prosečnoj godišnjoj potrošnji 270 domaćinstava.
Za naš medij su najavili i da su započeli izgradnju solarnih elektrana na još nekoliko lokacija, kako u fabrici vode "Jazak", tako i na objektima u Novom Sadu i Pančevu.
Važno je naglasiti da će računi za struju za prozjumere biti još niži nakon promene obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije.