Ukupna snaga svih kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumeri) koji imaju sve neophodne dozvole i status u zvaničnom registru Elektrodistribucije Srbije (EDS) prešla je 50 megavata. Kako je saopštilo Udruženje OIE, prozujmeri su tako postali vrlo značajan činilac u energetskoj tranziciji Srbije.
"Ova značajna prekretnica ukazuje na sve veće prihvatanje obnovljivih izvora energije u zemlji", navode iz ovog udruženja.
Najveći deo od više od 3.000 prozjumera čine domaćinstva, kojih je 2.215. Najmanje prozjumera je u kategoriji stambenih zajednica – samo tri zgrade odlučile su se za ovaj vid proizvodnje električne energije. Na drugom mestu po broju, ali ubedljivom prvom mestu po instalisanoj snazi, nalaze se prozjumeri koji su svrstani u kategoriju Ostali kupci-proizvođači. Njih je 793 sa instalisanom snagom od 32,8 megavata.
Opširnije
Deset manastira koristi zelenu energiju, Žiča najveći prozjumer
Pored domaćinstava, kompanija, fabrika, benzinskih pumpi, škola, vrtića, stambenih zgrada, i manastiri i crkve u Srbiji prate svetski trend instaliranja solarnih panela.
10.04.2024
Prozjumeri u Srbiji: 3.000 na listi, od čega tri zgrade i pet vrtića
Broj kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumera) u Srbiji nastavlja da raste.
03.04.2024
Solar PepsiCoa najveći među 200 novih prozjumera u Srbiji
Broj prozjumera u Srbiji nastavlja da raste. U odnosu na prethodni presek od novembra, Srbija je dobila skoro 200 novih prozjumera na mreži.
19.01.2024
Srbija dobila jedinstven portal za prozjumere
Centar za unapređenje životne sredine je pripremio i pustio u rad portal namenjen podršci i informisanju građana o izgradnji solarnih elektrana.
05.12.2023
Uskoro spisak sertifikovanih instalatera solarnih panela u Srbiji
Dobijanje dozvole za ulazak u sistem prozjumera u Srbiji možda i nije najteži deo posla, već ono što sledi nakon toga.
06.07.2023
Kako je mala Crna Gora prestigla Srbiju po solarnim panelima?
Broj prozjumera u Srbiji za godinu, od kada je taj koncept aktivno zaživeo na srpskom tržištu, dostigao je više od 1.300.
23.05.2023
Manastiri SPC postali prozjumeri
Dva manastira Srpske pravoslavne crkve stekla su statuse prozjumera, odnosno postali su kupci-proizvođači električne energije.
04.04.2023
Od ukupno 50,9 megavata upisanih u registar, kao što smo već naveli 32,8 megavata odlazi na privredu, dok skoro 18 megavata čine solari prozjumeri na krovovima domaćinstava. Svega tri stambene zajednice su prozjumeri, ukupne snage 69,5 kilovata.
Potencijale proizvodnje solarne energije na krovovima sve više koriste i javne institucije, crkve, škole, vrtići. Važno je naglasiti da su pored kompanija i one svrstane u kategoriju Ostali kupci-proizvođači.
Zanimljivo je da pored domaćinstava, kompanija, fabrika, benzinskih pumpi, škola, vrtića, stambenih zgrada, i manastiri i crkve u Srbiji prate svetski trend instaliranja solarnih panela i proizvodnje električne energije za sopstvene potrebe.
Trenutno status prozjumera ima 13 manastira i crkava u našoj zemlji. Najveću instalisanu snagu ima Manastir Žiča (50 kilovata), koji je u blizini Kraljeva izgradio prvi kralj među Nemanjićima, Stefan Prvovenčani, početkom 13. veka. Slede manastiri u Nišu: Manastir Sveti Stefan (40,29 kilovata) i Manastir Uspenja Presvete Bogorodice (40 kilovata).
Niš ima još jednog predstavnika na ovoj listi, reč je o Manastiru Svete Bogorodice. U registru su upisana i dva manastira iz Vranja, Manastir Sveti Stefan i Manastir Sveti Nikola, jedan u Raškoj – Manastir Končul, posvećen Svetom Nikoli, pa je u narodu poznat i pod imenom Nikoljača, dva u Kragujevcu – Manastir Blagoveštenje Rudničko i Manastir Svetog velikomučenika Georgija, kao i jedan u Varvarinu – Manastir Sveti Luka, jedan u Preljinama – Hram Svetog cara Konstantina i carice Jelene i jedan u Baču – Rimokatolička Župa Presveto Trojstvo.
Nedavno je još jedan manastir upisan u registar prozjumera. Reč je o manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Sukovu koji ima instalisanu snagu od 10 kilovata.
Ukupna snaga solarnih elektrana na verskim objektima sada iznosi 235,59 kilovata.