Dobijanje dozvole za ulazak u sistem prozjumera u Srbiji možda i nije najteži deo posla, već ono što sledi nakon toga. Od koga kupiti kvalitetne solarne panele i ko bi mogao da ih postavi na siguran način?
Da bi prozjumeri u Srbiji izbegli loša iskustva sa instalaterima solarnih panela, od kojih neki možda nemaju sertifikat, i da bi izbegli eventualne prevare, uskoro će biti objavljen spisak sertifikovanih instalatera solarnih panela.
To je za Bloomberg Adriju najavio savetnik za obnovljive izvore energije u Ministarstvu rudarstva i energetike Rade Mrdak: "Razmatramo da uvedemo red kod izvođenja radova na ugradnji solarnih panela. Mi bismo trebali da transponujemo odredbe iz Direktive o obnovljivim izvorima energije, u pogledu sertifikacije instalatera solarnih panela, kako bi građani imali vrlo jasnu listu onih koji su obučeni da to rade, koji imaju sertifikat i da to umeju da rade na kvalitetan način".
Opširnije
Isplativost solarnih panela lutrija - može biti za pet, a i za 12 godina
Kada će investicija postavljanja solarnih panela biti vraćena, zavisi od nekoliko faktora.
21.09.2022
Metalac solarnom elektranom štedi 15-20 odsto električne energije
Kompanija Metalac uložila je tri miliona evra u obnovljive izvore energije i rekonstrukciju sistema grejanja.
25.10.2022
Da li će lenjost državnih preduzeća usporiti razvoj solarne energije?
Nacrt izmenjenog zakona o obnovljivim izvorima energije (OIE) uskoro će se naći pred poslanicima, dok su ga predstavnici Vlade Srbije već usvojili.
12.04.2023
Vlada Srbije pokrenula aukcije za tržišne premije za OIE
Proces čiji je cilj 450 novih zelenih megavata za privredu i građane u elektroenergetskom sistemu Srbije.
14.06.2023
Kako je mala Crna Gora prestigla Srbiju po solarnim panelima?
Broj prozjumera u Srbiji za godinu, od kada je taj koncept aktivno zaživeo na srpskom tržištu, dostigao je više od 1.300.
23.05.2023
Računi šokirali prozjumere: Ušteda mala, paneli manje isplativi
Umesto 50 odsto, prozjumeri su dobili 30 odsto niže račune za struju.
31.08.2022
Mrdak je istakao da Srbija sa GIZ-om već radi na projektu čiji je cilj da se osmisli šema sertifikacije instalatera solarnih panela, a onda bi trebalo da se taj koncept ubaci u zakonski okvir.
Trenutno su u izradi izmene i dopune Zakona o energetici, tako da bi ovaj koncept mogla biti jedna od dopuna ovog zakona. "To bi bio osnov za podzakonska akta. Kada se ona donesu, onda će biti objavljen spisak", rekao je Mrdak bez preciziranja kada bi to tačno moglo da zaživi.
Radi se i na daljem umanjenju računa za struju za prozjumere
Mrdak je dodao i da se radi na daljem unapređenju položaja prozjumera kada je reč o nižim računima za struju. Podsetio je da je izmenjen Zakon o PDV-u, po kome se sada kao osnovica PDV-a uzima neto energija, a ne preuzeta energija, kako je ranije bio slučaj. To je uticalo na smanjenje računa za struju prozjumera.
Pored toga, Mrdak ističe da su potrebne još neke izmene propisa kako bi ostali porezi, akcize i naknade na električnu energiju bili srazmerniji proizvodnji i potrošnji energije prozjumera. "U smislu da se obračun vrši na tu utrošenu energiju, na razliku između preuzete i predate, a ne na preuzetu energiju iz mreže. Verujemo da kada izmenimo sve regulative da će koncept prozjumera biti još isplativiji."
Dodao je da proračuni pokazuju da kada bi se obračun svih poreza, naknada i akciza zasnivao na neto utrošenoj energiji, koncept prozjumera bi bio isplativiji u kraćem roku i bez subvencija države.
U Srbiji je ukupna instalisana snaga prozjumera oko 18 megavata, dok je u zahtevima još oko 187 megavata. Trenutno, među podnetim zahtevima većina je iz oblasti industrije, a ne građana.