U Srbiji je prošle godine donet prvi zakon o obnovljivim izvorima energije (OIE) i regulisan niz drugih zakona čime je popločan put za razvoj te oblasti. Međutim, godinu dana kasnije u praksi su se pojavili prvi problemi koji koče prozjumere, održavanje aukcija za otkup struje iz OIE i nalaženje strateških partnera sa kojima bi država investirala u zelenu energiju.
Država je projekat kupac-proizvođač (prozjumer) označila kao jedan od najvažnijih državnih projekata koji će omogućiti energetsku efikasnost i bezbenost. Međutim, upravo su prozjumeri bili ti koji su prvi naišli na prepreku. Umesto da im računi budu 50 odsto niži, dobili su račune sa uštedom od tridesetak odsto.
Razlog je drugačiji obračun PDV-a, jer je Ministarstvo energetike predvidelo jedan način naplate, ali je Ministarstvo finansija odlučilo da se obračunava na drugi način. Ministarstvo energetike poslalo je inicijativu Ministarstvu finansija da se kao osnovica za obračun PDV-a uzima neto, a ne preuzeta energija i očekuju da će taj problem biti rešen pre kraja godine.
Rusko-ukrajinski rat je još više podstakao evropske zemlje da ulažu u OIE.
16.09.2022
Autor: Suzana Peljto
Pored toga, Udruženje OIE ukazalo je na još jednu prepreku. Kažu da do sada nije održana nijedna aukcija za otkup struje iz OIE jer zakonska regulativa nije završena do kraja, a i kada bi se takva aukcija održala, ona bi odmah doživela neuspeh zbog niske cene koja je određena za OIE.
Menadžerka Udruženja OIE Danijela Isailović objasnila je za naš medij da je Agencija za energetiku definisala maksimalnu otkupnu cenu iz OIE od 56 evra po megavat-času u doba kada se, dodaje, uvezena energija plaća između 400 i 500 evra po megavat-času. "To ukazuje da će prve aukcije propasti", rekla je Isailović.
Udruženje OIE je podnelo inicijativu Agenciji za energetiku Srbije (AERS) za izmenu metodologije maksimalne cene za otkup struje iz OIE. Metodologiju za određivanje maksimalne cene propisuje AERS najkasnije do kraja decembra, a koje važe za narednu godinu.
Ministarstvo: Uradili smo sve što je bilo potrebno
Na pitanje Bloomberg Adrije šta koči održavanje prvih aukcija za otkup struje iz OIE, Ministarstvo rudarstva i energetike kaže da su oni uradili sve što je bilo potrebno da se realizuju aukcije. Navode da su doneli zakon, uredbe i pripremili elektronski softver kako bi Srbija kroz prve aukcije sporovela mere definisane Sofijskom deklaracijom i Pariskim sporazumom.
Međutim, da bi se sprovela aukcija, treba da se usvoji uredba o preuzimanju balansne odgovornosti i kriterijumima za utvrđivanje likvidnosti organizovanog unutardnevnog tržišta. Iako je, kako kažu iz Ministarstva, za tu uredbu urađen predlog, ona nije usaglašena sa EPS-om, EMS-om i investitorima.
"Nažalost, Ministarstvo rudarstva i energetike je svesno raznih interesa, potreba pojedinaca da kočenjem primene Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije ili razvijanju novih investicija u OIE sprečavaju zelenu energetsku tranziciju u Srbiji. Iako je Ministarstvo stvorilo sve uslove, sprečeno je usvajanje te uredbe i zbog toga aukcije nisu objavljene onako kako je to bilo planirano", rekli su u Ministarstvu za naš medij.
Ministarstvo planira da objavi prvu aukciju za dodelu tržišnih premija za izgradnju elektrana iz obnovljivih izvora energije čim se prevaziđu te prepreke, a Vlada Srbije je već odredila kvotu od 400 MW za dodelu premija za vetroelektrane.
Procedura aukcije
Da bi jedna kompanija zainteresovana za razvijanje biznis modela u ovom sektoru mogla da dobije subvenciju od države, tržišnu premiju ili "feed-in" tarifu, neophodno je da prođe postupak aukcije. Aukcija je novina propisana zakonom i predstavlja postupak u kome se učesnici na konkurentan način nadmeću ponudama najniže tržišne premije, odnosno feed-in tarife, tako da popune kvotu i steknu pravo na podsticajne mere.
Ministarstvo energetike objavljuje početak planirane aukcije, uz informacije o raspoloživim kvotama, maksimalnoj visini cene, kao i o ostalim relevantnim podacima, najmanje 45 dana unapred na svom portalu.
Bloomberg Mercury
Postupak se sastoji od tri faze - kvalifikacija, nadmetanje i odabir najboljih ponuda:
Kvalifikacija je eliminaciona faza postupka aukcije u kojoj se vrši odabir prijavljenih učesnika na osnovu ispunjenosti zakonom propisanih uslova. Samo neki od njih su energetska dozvola za elektranu, pribavljeni lokacijski uslovi, planski osnov za izgradnju priključka elektrane na elektroenergetski sistem, finansijski instrument za obezbeđenje ponude koji može biti u obliku bankarske garancije ili novčanog depozita, i drugi uslovi u skladu sa zakonom.
Nadmetanje je faza postupka aukcije u kojoj se učesnici koju su odabrani u fazi kvalifikacije svojim ponudama nadmeću prema kriterijumu koja ponuda nudi nižu tržišnu premiju u odnosu na maksimalnu tržišnu premiju, odnosno nižu visinu otkupne cene u odnosu na maksimalnu otkupnu cenu. Ponude koje premašuju maksimalnu tržišnu premiju, odnosno maksimalnu otkupnu cenu ne razmatraju se.
Odabir najboljih ponuda je treća faza u postupku aukcije. Vrši se rangiranje od najnižeg do najvišeg ponuđenog iznosa, u okviru zadatog maksimuma, i po tom redosledu se popunjava kvota. Ponuda se može odnositi na ceo kapacitet ili deo kapaciteta elektrane. Kada zbir kapaciteta svih elektrana za rangirane ponude dostigne nivo propisane kvote, kvota je popunjena.
Nakon popunjavanja kvota, komisija sastavlja rang-listu zajedno sa izveštajem o sprovedenom postupku i dostavlja dokumentaciju Ministarstvu. Na osnovu rang-liste i izveštaja o sprovedenom postupku koje sačinjava komisija, Ministarstvo donosi rešenje o dodeljivanju prava na tržišnu premiju, odnosno rešenje o odbijanju prava na tržišnu premiju ili "feed-in" tarifu učesnicima u postupku aukcije koje je konačno i protiv kojeg može da se pokrene upravni spor.
"Feed-in" tarifa je vrsta operativne državne pomoći koja se dodeljuje u obliku podsticajne otkupne cene koja se garantuje po kWh za isporučenu električnu energiju u elektroenergetski sistem u toku podsticajnog perioda. Koncept podsticaja "feed-in" tarifama podrazumeva da se celokupna proizvedena električna energija od povlašćenog proizvođača otkupljuje po definisanoj ceni u periodu od 15 godina, pri čemu je proizvođač oslobođen balansne odgovornosti. "Feed-in" tarifa može se steći samo za mala postrojenja, odnosno za elektrane odobrene snage manje od 500 kW, odnosno elektrane na vetar čija je odobrena snaga manja od tri MW.
Dok su "feed-in" tarife u Srbiji postojale i ranije, tržišne premije uvedene su prošle godine. To je vrsta državne pomoći koja predstavlja dodatak na tržišnu cenu električne energije koju korisnici tržišne premije isporuče na mesečnom nivou u elektroenergetski sistem. Određuje se u evrocentima po kWh u postupku aukcija i može da se stekne za ceo ili deo kapaciteta elektrane. U ovakvom sistemu proizvođač električne energije iz OIE ne može biti oslobođen balansne odgovornosti.Tržišna premija se može steći za elektrane snage veće od 500 kW, odnosno za elektrane na vetar čija je odobrena snaga veća od tri MW.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Iskustva kupaca-proizvođača (prozjumeri) u Srbiji kažu da se postavljanje solarnih panela na krovu porodične kuće isplati i da se na računima za struju može uštedeti i do 70 odsto.
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Muzički festival Exit je za Bloomberg Adriju potvrdio navode da je potpisao sporazum s egipatskom kompanijom o kreiranju novog festivala ispred piramida 2026. godine.
Situacija sa carinama koje američka administracija uvodi ostatku sveta komplikuje se sa novim najavama predsednika Donalda Trumpa o recipročnim i nametima na uvoz bakra.
Očekuje se da bi zajednički gasovod sa Rumunijom mogao da bude izgrađen u naredne dve i po godine, a sa Severnom Makedonijom za tri do tri i po godine, najavljeno je iz Ministarstva energetike.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...