Godina 2022. zasigurno će ostati upamćena kao godina energetskog zemljotresa. Strah od nestašice gasa i nafte u Evropi, njihove visoke cene na svetskom tržištu koje su naviše povukle i troškove za domaćinstva i preduzeća, zatim na domaćem tržištu kolaps EPS-a, samo su neki od razloga koji su naterali kompanije da razmišljaju zelenije i energetski efikasnije.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u jednom od svojih prošlogodišnjih izveštaja izvestila je da je energetska kriza dovela do ekspanzije ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE). Kako globalno, tako su kompanije i u Srbiji prošlu godinu posvetile sve većim ulaganjima u OIE.
Prema informacijama Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, prošle godine su 74 kompanije ugradile solarne panele i postali kupci-proizvođači, dok je 135 zahteva kompanija za prelazak na OIE na čekanju.
Opširnije
Nova energetska era za Srbiju – sve veća ulaganja u OIE
Prema podacima iz 2021. godine, u Srbiji postoji ukupno osam vetroelektrana i 145 solarnih elektrana.
18.08.2022
Slovenija i Hrvatska odmakle u OIE, Srbija na 30 odsto
Direktor Resalta Srbija Đorđe Popović izjavio je da je prelazak na obnovljive izvore energije u Srbiji i regionu potpuno izvestan i neizbežan scenario.
10.08.2022
Isplativost solarnih panela lutrija - može biti za pet, a i za 12 godina
Kada će investicija postavljanja solarnih panela biti vraćena, zavisi od nekoliko faktora.
21.09.2022
Prve aukcije za otkup struje iz OIE bi propale zbog niske cene
U Srbiji je prošle godine donet prvi zakon o obnovljivim izvorima energije (OIE) i regulisan niz drugih zakona, čime je popločan put razvoju te oblasti.
04.10.2022
Proizvodnja solarnih panela raste, cene sirovina padaju
Nekoliko velikih proizvođača solarnih panela povećava proizvodnju u korist čiste energije.
08.01.2023
Pored energetskog zemljotresa, ulaganje u OIE u Srbiji omogućili su i zakoni doneti tokom 2021. godine. Naime, Srbija je 2021. dobila prvi zakon o OIE koji je omogućio građanima i kompanijama da proizvode struju za sopstvenu potrošnju i da višak vraćaju u mrežu.
"Još uvek nemamo verifikovane podatke, ali procena je da su kompanije isporučile 300 MWh u mrežu, s tim da treba imati u vidu da ovim podatkom nije obuhvaćena proizvodnja za sopstvene potrebe koja se ne evidentira, jer distribucija ima podatke samo za višak električne energije koji se isporuči u mrežu", rekli su iz Ministarstva za naš medij.
Bloomberg Adria donosi primere samo nekih od kompanija koje su tokom 2022. odlučile na pređu na OIE.
Kompanija A1
Sa skoro 4.000 solarnih panela do danas, A1 je prva telekomunikaciona kompanija koja je implementirala ovu tehnologiju na svoju mrežnu infrastrukturu.
Podsećaju da su prvi "zeleni" korak napravili jula 2021, kada je kompanija počela da koristi 100 odsto zelene električne energije, što je, kako kažu, rezultiralo smanjenjem emisije CO2 za 19 odsto u toj godini, a očekuju da će u 2022. dostići više od 30 odsto.
U odgovorima za Bloomberg Adriju navode da planiraju da do kraja 2023. dostignu broj od 5.600 solarnih panela, što je, kako navode, dovoljno energije za napajanje čak 500 domaćinstava.
"Plan postavljanja solarnih panela obuhvata lokacije na kojima je osunčanost takva da na svakoj lokaciji ostvarujemo približno 25 odsto električne energije iz sunca, a ostatak iz zelene energije", navode iz ove kompanije.
Ujedno, kao članica A1 Telekom Austrija Grupe, A1 se obavezala na ostvarenje zajedničkog cilja - postizanje karbonske neutralnosti do kraja 2030. godine kroz smanjenje karbonskog otiska i postepeni prelazak na obnovljive izvore energije.
Aerodrom "Nikola Tesla"
Kompanija "Belgrade Airport" uložila je više od dva miliona evra u izgradnju solarnog postrojenja, instalisane snage oko jedan MW, koje je pušteno u rad u junu 2022. godine, rečeno je Bloomberg Adriji u toj kompaniji.
Pročitajte više: Na Beogradskom aerodromu instalirano 3.000 solarnih panela
"Prema sadašnjim cenama električne energije, povraćaj investicije bi trebalo da se ostvari tek nakon 15 godina, ali očekujemo da bi se povraćaj investicije mogao dogoditi i u kraćem periodu. Solarno postrojenje proizvodi električnu energiju isključivo za sopstvenu potrošnju kompanije Belgrade Airport, u iznosu oko 10 odsto od ukupne utrošene električne energije u letnjem periodu i oko pet odsto u zimskom periodu", rekli su u kompaniji.
Nakon investicije u solarno postrojenje, očekivana ušteda je oko 130.000 evra na godišnjem nivou.
"Naši dalji planovi u vezi sa investicijama u obnovljive izvore energije predviđaju da svi parkinzi ispred aerodromske zgrade imaju osvetljenje koje je napaja sopstvenim solarnim panelima", kažu u kompaniji i dodaju da je jedan od ciljeva kompanije smanjenje karbonskog otiska za 50 odsto do 2030. godine.
Eko Step Pellet
Među kompanijama koje su tokom 2022. ulagale u OIE je i Eko Step Pellet koja je izgradila na krovovima svojih poslovnih objekata solarnu elektranu kapaciteta jedan megavat i koristi energiju sunca za proizvodnju peleta. Kako su rekli za naš mediji, u ovaj projekat uloženo je 1,2 miliona evra.
Pročitajte više: Prva solarna elektrana na krovu fabrike u Srbiji
Tokom sunčanih meseci, 80 odsto činiće energija iz OIE u ukupnoj potrošnji. Očekuju da će na godišnjem nivou na računu za struju uštedeti 22 odsto.
Među razlozima koje su naveli za prelazak na OIE su čista energija, nulta emisija CO2, poskupljenje struje, zaštita životne sredine, priključenje energetskoj tranziciji.
Metalac
Kompanija Metalac iz Gornjeg Milanovca uložila je tri miliona evra u obnovljive izvore energije i rekonstrukciju sistema grejanja kako bi uštedela potrošnju gasa i električne energije, izjavila je ranije generalna direktorka Rada Trifunović za Bloomberg Adria TV.
Trifunović je kazala da je u fazi završetka izgradnje solarna elektrana kapaciteta 2,9 megavata, koja je započeta početkom 2022. godine i koja će omogućiti uštedu u električnoj energiji između 15 i 20 odsto.
Navodeći da je kompanija Metalac sa pet proizvodnih preduzeća veoma zavisna od električne energije i gasa i najveći je potrošač električne energije u Moravičkom okrugu, Trifunović je kazala da će dodatna ušteda biti napravljena zahvaljujući kompletnoj rekonstrukciji sistema grejanja, vrednoj pola miliona evra.
Kako do većih ulaganja kompanija u OIE?
Bloomberg Adria pitala je kompanije šta bi znatno olakšalo i ubrzalo proces prelaska kompanija na OIE.
Iz Beogradskog aerodroma rečeno nam je da je to podrška državnih institucija u obezbeđivanju okruženja koje će to omogućiti, kako kroz izmene predmetne regulative i stvaranja regulatornog okvira koji motiviše privredne subjekte i pojedince za prelazak na OIE, tako i putem stvaranja infrastrukturnih i organizacionih uslova za adekvatno korišćenje i postojanje OIE; kako u oblasti npr. saobraćaja, tako i u oblasti energetike.
Eko Step Pellet poručuje da je takođe važna jasna i brža regulativa, ali i politika koja će doneti opravdanost tog ulaganja i razuman rok povrata uloženih sredstava.
Iz Metalca kažu da bi bila veoma značajno da država stimuliše kompanije beskamatnim pozajmicama ili subvencijama za izgradnju novih solarnih elektrana.