Ukoliko želite da postanete kupac-proizvođač električne energije (prozjumer), odnosno da pomoću solarne elektrane na krovu porodične kuće proizvodite struju za sopstvene potrebe, važno je da znate i ispunite određene preduslove kako bi se ova investicija što pre povratila.
Neki od tih preduslova jesu izračunavanje godišnje potrošnje struje, adekvatna jačina solarne elektrane na osnovu godišnje potrošnje, energetska efikasnost, adekvatna oprema, nagib krova.
Važne smernice za postavljanje solara predstavio je programski direktor Centra za unapređenje životne sredine Vladan Šćekić na nedavno održanoj info-sesiji "Kako izgraditi solarnu elektranu na krovu porodične kuće?".
Opširnije
Zašto kompanije za solare čekaju i do godinu i šta se menja 1. jula
I dok građani ceo postupak postavljanja solarnih panela i priključenja na mrežu mogu da završe za manje od mesec dana, kod pojedinih kompanija period sticanja statusa prozjumera obično je duži.
28.06.2024
Prozjumerima i za petinu niži računi nakon smanjenja naknade
Promenom obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača, prozjumeri će definitivno dobijati još niže račune za struju.
18.06.2024
Koje kompanije su najveći prozjumeri u Srbiji i koliko im se to isplatilo
Proizvodnja struje pomoću sunca sve je aktuelnija u Srbiji.
12.06.2024
Instalisana snaga svih prozjumera u Srbiji dostigla 50 megavata
Najveći deo od više od 3.000 prozjumera čine domaćinstva, kojih je 2.215.
08.05.2024
Deset manastira koristi zelenu energiju, Žiča najveći prozjumer
Pored domaćinstava, kompanija, fabrika, benzinskih pumpi, škola, vrtića, stambenih zgrada, i manastiri i crkve u Srbiji prate svetski trend instaliranja solarnih panela.
10.04.2024
Prozjumeri u Srbiji: 3.000 na listi, od čega tri zgrade i pet vrtića
Broj kupaca-proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora (prozjumera) u Srbiji nastavlja da raste.
03.04.2024
U nastavku su važni koraci do solarne elektrane na krovu porodične kuće.
Šta je potrebno od opreme
Opremu za rad solarne elektrane čine:
-
Fotonaponski paneli – služe za prikupljanje sunčevih zraka;
-
Inverter – pretvara jednosmernu struju u naizmeničnu, usklađuje tehničke parametre struje i ima bezbednosnu funkciju;
-
Merni orman - u njemu se nalaze <dvosmerno brojilo i zaštitna oprema;
-
Baterija – može da bude deo sistema (što je u skladu sa Uredbom);
-
Ostala oprema (potkonstrukcije, prekidači, sklopke, kablovi).
Prema Šćekićevim rečima, kod odabira solarnih panela važno je da garancija koju daje proizvođač bude što duža, najčešći su slučajevi da je dužina garancije 15 godina. Istakao je da su solarni paneli generalno veoma izdržljivi, da mogu da izdrže vetrove do 120 kilometara na čas, kao i udare grada od 2,5 centimetara brzinom od 25 metara u sekundi.
"Paneli su prilično otporni. Kada su bila sva ova nevremena sa gradom, nismo dobili informacije da su neki solarni paneli bili oštećeni. Tako da su oni prilično izdržljivi", rekao je Šćekić.
Za inverter je takođe važno da bude kupljen od proizvođača koji daje što duži garantni rok.
Preduslovi za postavljanje solarnih panela
Za postavljanje solarnih panela važno je da se ispune i pojedini uslovi na terenu, odnosno na krovu:
-
Krovna konstrukcija mora biti ispravna i stabilna;
-
Orijentacija krova mora biti ka jugu ili jugoistoku i jugozapadu;
-
Površina krova mora biti dostupna za postavljanje panela;
-
Idealan nagib krova je 34-35 stepeni.
"Ispravna i stabilna konstrukcija krova je važna, jer ako ćemo postaviti solarnu elektranu moramo da razmišljamo o tome da je to jedan proizvodni objekat i jako je važno da bude instaliran tako da ne moramo sutra da radimo neke prepravke, da skidamo solarne panele i da ih vraćamo, jer to može da izazove ili neka oštećenja krova, a naravno skidanje i vraćanje panela će izazvati neke troškove. Tako da je u startu važno da imamo ispravnu krovnu konstrukciju", ukazao je Šćekić.
Pored toga važno je da se pribave električne instalacije:
-
Automatski osigurači
-
Ispravna gromobranska instalacija.
Šćekić je istakao da su ovo važni preduslovi koje je važno ispuniti pre postavljanja solarne elektrane.
Proračun veličine solarne elektrane
Za procenu veličine solarne elektrane koja je potrebna jednom domaćinstvu najvažnije je da se za početak izračuna potrošnja struje u prethodnih 12 meseci i to u višoj tarifi.
"Zašto uzimamo 12 meseci? Zato što se proizvodnja solarne elektrane računa na godišnjem nivou. Uzmemo poslednjih 12 računa i saberemo ukupnu utrošenu električnu energiju u višoj tarifi. Jedan od razloga zašto to radimo jeste da kada predajemo viškove električne energije, predajemo ih u višoj tarifi, prema postojećem zakonodavstvu i viškove možemo samo da povučemo iz mreže u tarifi u kojoj smo je i predali", objasnio je Šćekić.
Višetarifno merenje se razlikuje u Srbiji:
-
Vojvodina – od 7 do 23 časa
-
Beograd – od 8 do 24 časa
-
Centralna Srbija – od 6 do 22 časa.
Šćekić je naveo primer da je domaćinstvu koje na godišnjem nivou troši 7.200 kilovat-časa potrebna solarna elektrana jačine šest kilovata. Taj broj dobija se kada se ukupna potrošnja domaćinstva podeli sa 1.200 (ovaj broj predstavlja primer iz prakse koji se najčešće koristi).
Cena izgradnje ove solarne elektrane koštala bi oko 7.000 evra sa svom ostalom opremom.
Centar za unapređenje životne sredine napravio je alat koji se naziva Solarni kalkulator, a u kojem budući prozjumeri mogu da izračunaju kolika im je snaga solarne elektrane potrebna i površina krova, ali i kolika bi bila cena svih radova.
Šćekić predlaže budućim prozjumerima da kada traže izvođače radova da pošalju zahteve na nekoliko adresa i da dobiju nekoliko ponuda. "Najbolji savet koji možemo da damo jeste da možda odbacite najjeftiniju i najskuplju ponudu i među ostalim ponudama da tražite svog izvođača."
Procedura ulaska u sistem prozjumera
Procedura ulaska u sistem kupca-proizvođača ili prozjumera obuhvata tri koraka.
1. Izgradnja solarne elektrane
Kod izgradnje solarne elektrane na krovu porodične kuće važno je istaći da je zakonom ograničena snaga do 10,8 kilovata.
Za izgradnju solarne elektrane na krovovima kuća nije potrebno pribavljanje dozvole.
Solarnu elektranu mora da izradi preduzeće sa licencama za ove vrste radova. To preduzeće mora da proveri uslove, izradi projekat, da da ponudu za opremu, postavi solarnu elektranu i na kraju da pripremi dokumentaciju i specifikaciju. Izgradnja solarne elektrane traje od jednog do dva dana.
Kada se izgradi solarna elektrana, izvođač radova daje potvrdu o usklađenosti instalacija sa uslovima priključenja, kao i prateću dokumentaciju.
2. Prilagođenje mernog mesta
Sledeći korak u ovoj proceduri jeste da se podnosi zahtev za prilagođenje mernog mesta. Zahtev se podnosi Elektrodistribuciji Srbije (EDS) elektronskim putem.
Nakon toga radnik EDS-a izlazi na teren i radi zamenu jednosmernog brojila u dvosmerno brojilo, s obzirom da prozjumeri višak struje vraćaju u mrežu.
Radnici EDS-a izdaju potvrdu o ispravnosti uređaja instalacija, kao i potvrdu o usklađenosti sa propisima i standardima.
Nakon toga se potpisuje ugovor o preuzimanju mernog mesta.
3. Ugovor sa neto merenjem
Poslednjih korak jeste podnošenje zahtev za zaključenje ugovora o potpunom snabdevanju sa neto merenjem koji se dostavlja EDS-u elektronskim putem i potpisuje se ugovor.
U roku od pet dana od potpisivanja ugovora, domaćinstvo se upisuje u Registar kupac-proizvođač.
Cela procedura, odnosno od izgradnje solarne elektrane do upisa u registar, traje do mesec dana.
Kome se solarna elektrana najviše isplati
Prema Šćekićevim rečima, solarne elektrane najviše se isplate onima koji imaju veliku potrošnju, odnosno koji su često u crvenoj ili plavoj zoni.
Ukazao je da će ova investicija biti još isplativija ukoliko domaćinstvo uloži u energetsku efikasnost, odnosno u zamenu stolarije i izolaciju.
"Mi preporučujemo da se prvo to uradi. Kada uradite to, vi ćete smanjiti potrebu za količinom električne energije, pre svega za grejanje i to već čini samu investiciju isplativijom, jer ćete onda moći da gradite malo manju solarnu elektranu ili dosta manju. Objekat koji je izolovan i sa dobrom stolarijom troši 50 odsto manje energije za grejanje", objasnio je Šćekić.
Period isplativosti
Svaka solarna elektrana je slučaj za sebe, kaže Šćekić, ali neki opšti slučaj jeste da se:
-
Elektrana od 10 kilovata isplaćuje od šest do sedam godina
-
Elektrana od pet kilovata od sedam do devet godina.
Isplativost diktiraju što veća sopstvena potrošnja, cene struje i manji viškovi koji se vraćaju u mrežu.