Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopštila je u četvrtak da očekuje da će rast BDP-a u Srbiji ove godine biti brži nego 2023. i prognozira da će dostići 3,8 odsto, a projekcija se zasniva na snažnom rastu industrijske proizvodnje, realne trgovine na malo i turizma. To znači da je ova finansijska institucija povećala prognozu rasta srpske privrede, s obzirom na to da je prethodna prognoza iznosila 3,5 odsto.
Prognoza EBRD-a poklapa se sa prognozom Narodne banke Srbije (NBS), Ministarstva finansija i agencije Moody's. Podsetimo, Ministarstvo finansija je prvobitno za ovu godinu prognoziralo privredni rast od 3,5 odsto, pa je naknadno povećalo projekcije. Manji rast srpske privrede očekuju MMF i Svetska banka.
EBRD očekuje se da će 2025. godine privredni rast Srbije dostići četiri odsto, navedeno je u publikaciji EBRD Regionalne ekonomske perspektive, a prenosi Beta.
Opširnije
MMF upozorava Srbiju: Pažljivo birati prioritetne projekte
Tokom treće revizije stendbaj aranžmana ugovoren veći deficit
02.08.2024
Ko je Lev Ratnovski, novi stalni predstavnik MMF-a u Srbiji?
Na sastanku sa guvernerkom Narodne banke Ratnovski je istakao da mu je velika čast da bude predstavnik MMF-a u Srbiji
22.07.2024
MMF završio reviziju, Srbija može da povuče još 400 miliona evra
Izvršni odbor MMF-a zaključio je treću reviziju u okviru stendbaj aranžmana sa Srbijom.
08.07.2024
EBRD podigao prognozu rasta BDP-a Srbije na 3,5 odsto
Evropska banka za obnovu i razvoj se uskladila sa projekcijama drugih domaćih i svetskih institucija.
15.05.2024
Moody's zadržao kreditni rejting Srbije na Ba2 i poboljšao izglede
Nakon agencija Standard and Poor's i Fitch, i treća najuticajnija svetska rejting agencija, Moody’s, poboljšala je izglede Srbije za povećanje kreditnog rejtinga sa stabilnih na pozitivne.
31.08.2024
Kako je istaknuto, na Zapadnom Balkanu će rast ubrzati sa 2,5 odsto u 2023. na 3,4 odsto u 2024. i 3,7 odsto u 2025. godine, podstaknut snažnim prilivom turizma u Albaniji, održivim rastom potrošnje u Crnoj Gori, kao i snažnim investicijama u Srbiji.
Podseća se da je, nakon rasta BDP-a od 2,5 odsto u 2022. i 2023. godini, srpska privreda znatno porasla na 4,3 odsto na godišnjem nivou u prvoj polovini 2024. godine.
Precizirano je da je ubrzanje bilo podstaknuto uslužnim delatnostima, pretežno trgovinom, turizmom i ugostiteljstvom i građevinarstvom.
Deficit tekućeg računa se, ukazano je, udvostručio u poređenju sa prvom polovinom 2023. godine, dostigavši više od 1,2 milijarde evra (3,3 odsto BDP-a), podstaknut visokim uvozom, odlivom dividendi i manjim državnim transferima iz inostranstva.
Neto prilivi stranih direktnih investicija ostali su na istom nivou kao u prvoj polovini 2023. godine, dve milijarde evra.
Inflacija je ostala povišena u poređenju sa ostatkom regiona, na 4,3 odsto u julu 2024, podstaknuta baznom inflacijom, međutim, referentna kamatna stopa je dva puta smanjena u poslednjih nekoliko meseci sa svog maksimuma od 6,5 odsto na šest odsto u julu ove godine.
Dodaje se da je fiskalna politika ostala ekspanzivna, sa daljim rastom javnih plata i penzija najavljenim za ovu godinu.
Iz EBRD-a su naveli kako se očekuje se da će rast BDP-a Srbije dostići 3,8 odsto u ovoj godini na osnovu snažnog učinka u prvoj polovini godine, kao i ekspanzivne fiskalne i monetarne politike, podsticanja potrošnje i kapitalnih investicija.
U 2025. predviđa se da će se rast ubrzati na četiri odsto, "uz rizike koji se ogledaju u zategnutom tržištu rada, geopolitičkoj nestabilnost i nepovoljnim vremenskim uslovima".
Prema oceni EBRD-a, rast mogu podstaći uspešno sprovođenje reformi u upravljanju državnim preduzećima, kao i pažljivo planirane i sprovedene javne investicije.
EBRD je među vodećim institucionalnim investitorima u Srbiji i do sada je uložio više od devet milijardi evra kroz 362 projekta, od kojih je većina podržala privatni sektor.
Težište banke u Srbiji je na podršci konkurentnosti privatnog sektora, tranziciji zelene energije i održivoj infrastrukturi.