Za svaku kapitalnu investiciju, odnosno svaki projekat u okviru plana "Skok u budućnost - Srbija EXPO 2027", za koji će godišnje biti izdvajano po 6,3 milijarde evra, država će ubuduće obaveštavati javnost koliki su planirani troškovi i u kojoj fazi se projekat nalazi.
To je rezultat dogovora Međunarodnog monetarnog fonda i Vlade Srbije posle treće revizije stendbaj aranžmana. Tako da ono na šta je ukazivao Fiskalni savet, MMF je sproveo u delo i dosta pažnje u poslednjem izveštaju posvetio ovoj temi.
Dogovorili su se da u revidiranu Fiskalnu strategiju za 2025. godinu do kraja novembra bude uključena i tabela za praćenje projekata vrednijih od 20 miliona evra, sa detaljnom listom troškova.
Opširnije
Za 'Skok u budućnost' 6,3 milijarde evra godišnje
Povećavaju se deficit i javni dug, ali nije ugrožena makroekonomska stabilnost
10.07.2024
Fiskalni savet: Skraćenje procedura poskupljuje auto-puteve
Dostignuti nivo javnih investicija u Srbiji od više od sedam odsto BDP-a ubedljivo je najveći u centralnoj i istočnoj Evropi i retko gde se beleži u svetu.
25.06.2024
Glavni pokretač rasta ove godine biće privatna potrošnja, ocenjuje FREN
Očekuje se da će tokom druge polovine godine inflacija ući u granice ciljnog koridora NBS tri ±1,5 odsto.
20.03.2024
Srpska infrastruktura kaska za evropskom uprkos velikim ulaganjima
Investicije bi i u narednih 10–12 godina morale da budu za oko 1,5 procentnih poena više od proseka zemalja centralne i istočne Evrope.
26.10.2023
MMF završio reviziju, Srbija može da povuče još 400 miliona evra
Izvršni odbor MMF-a zaključio je treću reviziju u okviru stendbaj aranžmana sa Srbijom.
08.07.2024
Vlada se takođe obavezala da će takvu tabelu uključiti i u Zakon o budžetskom sistemu prilikom "naredne izmene", do novembra ove godine, kao i da će poboljšati portal Srbija2027.gov.rs tako da za svaki obuhvaćeni projekat bude vidljivo u kojoj fazi sprovođenja se nalazi i koliki su troškovi i planirane investicije u narednom budžetskom periodu.
MMF je u okviru izveštaja o trećoj reviziji stendbaj aranžmana objavio i sopstvenu tabelu najavljenih projekata i onih koji su u toku, uz napomenu da je napravljena na osnovu izjava domaćih zvaničnika. Ta tabela je za nijansu detaljnija od tabele koju je nedavno objavilo Ministarstvo finansija.
Tabela MMF-a ukazuje da investicioni plan "Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027", ukupne vrednosti 17,8 milijardi evra, obuhvata 323 projekta, uključujući izgradnju 13 auto-puteva i saobraćajnica, 11 pruga i druge železničke infrastrukture, kao i 81 projekat iz oblasti energetike, navodnjavanja i prerade otpadnih voda.
Pošto nedostatak sveobuhvatnih informacija o ukupnim troškovima različitih javnih investicionih projekata u zvaničnim dokumentima otežava javnu kontrolu njihove isplativosti, dogovoreno je da će Vlada Srbije u svoje godišnje fiskalne strategije uključiti novu tabelu, sa izveštajima o svakom od projekata vrednijih od 20 miliona evra (osim iz domena bezbednosti i odbrane), a koja će sadržati podatke o realizovanim rashodima, proceni troškova za tekuću godinu i iznosima planiranim u budžetu, projekciji rashoda za dve naredne godine, kao i proceni ukupnih troškova za konkretan projekat, navodi MMF u izveštaju.
Ovakav zahtev za objavljivanje podataka postaće deo Zakona o budžetskom sistemu tokom njegove sledeće revizije, koja se očekuje najkasnije do novembra 2024. godine.
"Obezbedićemo da svako ministarstvo i javni organ zadužen za investicione projekte objavljuje na svojim sajtovima studije o prihvatljivosti projekata za investicione projekte vrednije od 20 miliona evra, osim ako to nije isključeno klauzulama o poverljivosti u međuvladinim ili komercijalnim ugovorima", navela je Vlada Srbije u okviru Memoranduma o ekonomskim i finansijskim politikama, koji je deo izveštaja MMF-a.
Potvrđeno je i da će nadograditi internet stranicu Srbija2027.gov.rs kako bi pružila dodatne informacije o obimu, fazi, isplativosti i procenjenim troškovima projekata u okviru projekta "Skok u budućnost – Srbija 2027".
MMF je u izveštaju naveo i da je nešto viši ciljani budžetski deficit od oko 2,5 odsto BDP za 2025. i 2,25 odsto do 2027. godine ugovoren tokom treće revizije aranžmana i da je tako stvoren prostor za sprovođenje infrastrukturnih projekata u okviru plana "Skok u budućnost – Srbija EXPO 2027".
"Tim MMF-a je pozvao na oprez u vezi sa povećanom investicionom potrošnjom, a koja bi, uz kretanja na tržištu rada, mogla dovesti do naglog povećanja troškova projekta. Ukazali smo i na potrebu da se prioritetni projekti pažljivo biraju, kao i da se javnim investicijama upravlja transparentno kako bi se osigurao kvalitet projekta i ublažila izloženost rizicima, imajući u vidu da međuvladini sporazumi zaobilaze tradicionalni proces javnih nabavki", navedeno je u izveštaju.
Takođe, i Fiskalni savet je nedavno ukazao da građani nemaju uvid u ekonomsku i društvenu opravdanost velikih državnih projekata, dok se cene takvih investicija slabo ili nikako obrazlažu, dok je odabir prioriteta i izvođača radova nejasan i netransparentan.
MMF, koji je u ovom izveštaju posebnu pažnju posvetio javnim investicijama, navodi da se napreduje u sprovođenju nove Uredbe o kapitalnim projektima (usvojene u septembru 2023. godine), koja ima za cilj uspostavljanje jedinstvenog spiska projekata za sve tekuće i buduće investicione projekte. Sva potrebna podzakonska akta, pravilnici i obrasci su usvojeni, a šira primena nove uredbe je u toku.
Novi Informacioni sistem za upravljanje javnim investicijama (PIMIS), operativan od 1. juna 2023. godine, unapređuje se kako bi bio usklađen sa Uredbom o kapitalnim projektima. U aprilu 2024. godine, vlasti su poslale cirkularno pismo svim resornim ministarstvima u vezi sa unapređenom verzijom PIMIS-a i njihovim obavezama prema njoj. Proširenje upotrebe PIMIS-a na nacionalnom nivou do sredine 2024. godine je u toku, a lokalni i pokrajinski kapitalni projekti planirani su za uključivanje u PIMIS 2025. godine.
Biće potrebna pažljivo sprovedena strategija ulaganja kako bi se obuzdali troškovi izgradnje, navodi MMF.
Inače, investicije u 2024. godini biće povećane na 7,3 odsto BDP-a u odnosu na inicijalnih 6,8 odsto BDP-a, a u godinama koje slede predviđeno je da dodatno porastu. Najpre na 7,4 odsto BDP-a u 2026. godini (prethodni plan za ovu godinu je iznosio 6,7 odsto BDP-a ), a onda u 2027. na čak 7,5 odsto BDP-a.
Fiskalni savet podseća da su u prethodnoj fiskalnoj strategiji javne investicije bile planirane na prosečnih 6,7 odsto BDP-a godišnje ili 5,6 milijardi evra, dok bi prema novoj strategiji u periodu 2024 - 2027. ovi budžetski rashodi trebalo da iznose u proseku 7,4 odsto BDP ili 6,3 milijarde evra godišnje, što Srbiju svrstava u red zemalja koje najviše novca izdvajaju za javne investicije.