Direktne investicije iz Japana u Srbiju dostigle su ukupno 200 miliona evra, od čega je više od polovine u protekle dve godine. Osim pozitivnog uticaja na bilans stranih direktnih investicija, japanske kompanije su posebno značajne za Srbiju jer donose najnoviju tehnologiju, visoke standarde, etiku poslovanja i podstiču transfer znanja, kaže u intervjuu za Bloomberg Adriju Oliver Lepori, izvršni direktor Japanske poslovne alijanse (JBAS).
"Osim činjenice da su Toyo Tires i Nidec, osnovali svoje razvojne centre ovde i time omogućili brojnim mladim ljudima da steknu zavidna znanja koja će puno značiti u bliskoj budućnosti, često se izostavlja bitna činjenica da su te kompanije mahom izvozno orijentisane, te našu zemlju pozicioniraju, možda kao nikada pre, u sam centar bitnih strateških industrija u Evropi ali u svetu", ističe Lepori.
- Da li uskoro možetemo da očekujemo nove investicije iz Japana?
Opširnije
Otvorena fabrika Toyo Tire, najveća japanska investicija u Srbiji
U visokotehnološkom pogonu će, kako je rečeno povodom otvaranja, u prvoj fazi biti zaposleno oko 500 radnika.
14.12.2022
Novi Sad postaje Japancima glavno mesto za proizvodnju elektromotora
Nidec ima masovnu proizvodnju širom sveta i poseduje pouzdane tehnologije za takvu visokokvalitetnu masovnu proizvodnju, kaže Ivović u intervjuu za Bloomberg Adria
26.07.2023
Nidecovi elektromotori iz Novog Sada putuju u Evropu
Nidec će u Srbiji zapošljavati više od hiljadu ljudi i otvoriti svoj razvojni centar
18.05.2023
U ovom momentu su brojne japanske kompanije zainteresovane za tržište Srbije, posebno imajući u vidu pozitivne primere naših kompanija koje već uspešno posluju u Srbiji. U Japanskoj poslovnoj alijansi dobijamo upite iz Japana za mogućnosti investiranja od kompanija iz najrazličitijih sektora i verujemo da će novih investicija biti.
Posebno značajan će biti i EXPO 2025, koji će se održati u Osaki, kao idealna prilika za još bolju promociju Srbije kao investicione destinacije.
- Da li ste uključeni u organizovanje nastupa Srbije u Osaki za EXPO 2025?
Konkretno, za organizaciju nastupa i izložbeni prostor naše zemlje zadužena je Vlada Srbije, koja sarađuje direktno sa japanskom organizacijom koju je imenovala Vlada Japana da realizuje ovaj značajan projekat.
Naša poslovna alijansa je zvanični EXPO 2025 ambasador, što znači da smo uključeni u podršku i promociju ovog velikog događaja. Verujemo da će domaće kompanije iskoristiti pomoć koju ćemo im u Japanskoj alijansi pružiti u pronalaženju partnera prilikom nastupa na ovoj manifestaciji, kao i da ćemo zajedno sa našom vladom i ostalim institucijama u narednom periodu realizovati brojne programe kojima ćemo unaprediti bilateralnu saradnju Srbije i Japana zahvaljujući upravo manifestaciji EXPO 2025.
- Da li su srpske kompanije zainteresovane za učešće?
Jesu, iako smo geografski prilično udaljeni. Imali smo uspešan program sa Razvojnom agencijom Vojvodine kojim su mala i srednja preduzeća iz sektora prehrane obučena kako da sertifikuju i kako da pripreme amablažu za japansko tržište. Oni će ići na sajmove u Japan, a potom i na EXPO 2025.
Osim hrane, koja je izuzetno interesantna Japanu, dolaze u obzir sve industrije koje su kompatibilne sa visokim tehnologijama i vodećim industrijama u Japanu. Tu su svakako biotehnologije, energetika, IT sektor.
- Da li su japanske kompanije zainteresovane za saradnju sa Srbijom u razvoju energetske infrastrukture, kao i u sektoru obnovljivih izvora energije?
Na osnovu upita koje primamo od japanskih kompanija, postoji veliko interesovanje pre svega za izvoz zelenih tehnologija, inovativnu infrastrukturu i energetiku. Ovde pre svega treba imati u vidu da su japanske kompanije značajni partneri nekih od najvažnijih infrastrukturnih projekata, kao i da raspolažu sa izuzetno naprednim tehnologijama čiji kvalitet je dokazan u praksi pre svega u Japanu.
Svakako treba napomenuti i socijalne usluge, razvoj zdravstvenog sektora, digitalizaciju, kao i projekte namenjene unapređenju i očuvanju životne sredine, kao na primer odsumporavanje u TENT-a koji treba da bude završen tokom sledeće godine. To su sektori u kojima Japan ima izuzetno napredne tehnologije i praktično je ne samo konkurentan, nego često i nezamenjiv.
Tu je projekat JPP Beogradske Čiste Energije BCE u oblasti upravljanja otpadom u Beogradu u Vinči, i drugi brojni projekti u oblasti pravedne zelene tranzicije srpske privrede.
- Da li će Japanci finansirati i graditi izgradnju RHE Bistrica?
Kada govorimo RHE Bistrica 2, moramo imati na umu da se radi o izuzetno kompleksnom projektu čije je planiranje započeto bezmalo pre pola veka i koji bi trebalo da omogući balansiranje opterećenja elektromreže u Srbiji kako obnovljivi kapaciteti u Srbiji budu rasli.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Tokiju sa izvršnim potpredsednikom Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) o novim projektima u oblasti energetike. Prema zvaničnim podacima sa kojima u ovom trenutku raspolažemo, ministarstva energetike i finansija republike Srbije sa jedne strane, kao i JICA s druge strane, već su iskazala zainteresovanost za projekat izgradnje RHE Bistrica, kao jedan od prioritetnih projekata u planu razvoja energetske infrastrukture za period do 2028. godine sa projekcijama do 2030. godine, koji je Vlada Srbije usvojila u junu, u čemu je svoje aktivno učešće imala i Japanska poslovna Aaijansa.
U ovom sektoru Srbiji narednih desetak godina potrebna su ulaganja od 15 milijardi evra, kako bi obezbedila veću energetsku nezavisnost, sigurnost snabdevanja i smanjila štetni uticaj energetskog sektora na životnu sredinu, a reverzibilna hidroelektrana Bistrica je bez ikakve sumnje jedna od najvažnijih investicija u listi prioritetnih projekata. Po izjavama zvaničnika, procene vrednosti ovog projekta kreću se u ovom trenutku i do 1,2 milijarde dolara.
- Sa koliko novca Vlada Japana finansira projekat "Zelena tranzicija i dekarbonizacija u Srbiji", šta je sve urađeno i šta se planira?
U Japanskoj poslovnoj alijansi ponosni smo na činjenicu da je ova inicijativa pod iskusnim vođstvom UNDP Srbija, sada već u svojoj drugoj godini realizacije. Vlada Japana je jedan od najvećih bilateralnih donatora u Srbiji, u iznosu od više od 500 miliona dolara. To nisu, dakle, samo poznati žuti autobusi, već i pomoć za preko 2.000 školskih i predškolskih ustanova, modernizacija javnog saobraćaja u Beogradu, kao i brojni drugi projekti pomoći u sektoru zdravstva i sl.
Ovaj značajan projekat je deo te pomoći i prošle godine je taj iznos bio nešto preko milion dolara. U okviru ove inicijative, osam kompanija koje su odabrane putem javnog poziva dobilo je bespovratno sredstva za sprovođenje inovativnih rešenja koja doprinose većoj upotrebi obnovljivih izvora energije i otvaranju novih, zelenih radnih mesta.
Među ovim projektima ima zaista impresivnih i veoma značajnih rešenja, među kojima bih izdvojio nekoliko manjih projekata, kompostiranje svog organskog otpada iz TC (Ušće) u Beogradu, primer tri stambene zajednice u Nišu koje su se udružile kako bi ugradile solarne panele, ali i nekoliko značajnijih projekata, sortiranja različitih frakcija komunalnog otpada u Pančevu inače u upotrebi već u Japanu, projekat telemedicine preduzeća Heliant u saradnji sa Takeda farmaceutical namenjenog pacijentima sa retkim bolestima i impozantni projekat Toyo Tires solarne elektrane od 13.000 panela na 5Ha snage 8,4Mw koja će obezbediti energiju za čak 15 odsto njihovih aktivnosti u Srbiji.
- Kako japanske kompanije koje posluju ovde ocenjuju poslovnu klimu u Srbiji?
Uslovi poslovanja u Srbiji unapređuju se iz godine u godinu i njih ne treba mešati sa nekim trendovima i uticajima koji se ovde prelivaju sa svetskih tržišta jer Srbija zaista ima izuzetan geografski i geoekonomski položaj koji bi još vise trebalo iskoristiti.
Ipak, kada su japanske kompanije u pitanju, iako već imaju veoma značajan uticaj na promenu pre svega poslovne kulture i filozofije poslovanja u Srbiji, moramo shvatiti da one dolaze sa geografski jako udaljenog tržišta, tako da se mi u Japanskoj poslovnoj alijansi trenutno aktivno zalažemo za uvođenje instrumenata koje bi pružili dodatnu zaštitu našim investitorima, a time ujedno učinile i srpsko tržište još interesantnijim za ulaganja, posebno u neke strateške sektore.
- Mitsubisi posluje u Srbiji 50 godina, šta kažu novim investitorima, kakvo je njegovo iskustvo?
Brojni novi investitori su zainteresovani za Srbiju baš zato što su poučeni dobrim iskustvima kompanija koje su već došle i koje ovde posluju. Imamo bar još 20 kompanija koje su tu od vremena stare Jugoslavije i praktično su poslužile kao poslovni model, pozitivan primer i podrška japanskim investitorima koji su kasnije došli.
- Ažurirano video-izjavama sagovornika.