Japanska kompanija Toyo Tire otvorila je pogon za proizvodnju guma u Inđiji, a navedena vrednost investicije od preko 390 miliona evra to čini najvećim ulaganjem neke od kompanija iz ostrvske azijske države u Srbiji.
U visokotehnološkom pogonu će, kako je rečeno povodom otvaranja, u prvoj fazi biti zaposleno oko 500 radnika, navodi se u saopštenju. Kao rok se navodi 2023. godina, a u istom periodu se očekuje da proizvodnja dostigne pet miliona guma na godišnjem nivou.
Kako se dodaje, proizvodi će se izvoziti na tržšte Evrope, Bliskog istoka i Severne Amerike.
"Zasada je uloženo 283 miliona evra, a vrednost investicije će iznositi preko 300 miliona evra. Danas, u ovoj fabrici u Inđiji radi 460 zaposlenih, a planirano je da se otvore radna mesta za još 120 ljudi do kraja sledeće godine", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom otvaranja.
"Veoma smo zadovoljni što smo izabrali Srbiju kao zemlju u kojoj ćemo izgraditi svoju novu fabriku, najsavremeniju u Evropi, koja će snabdevati evropsko tržište iz lokalne baze i ostvariti svoj potpuni strateški potencijal da zadovolji potrebe tržišta guma u SAD. Nadamo se da će ovo postrojenje biti još jedan od temelja razvoja odnosa između naše dve zemlje. Želimo da se zahvalimo našim distributivnim partnerima u SAD i Evropi, korporaciji Mitsubishi, pružaocima finansijskih usluga, našem izvođaču, korporaciji Takenaka, kao i partnerskim kompanijama", rekao je Takashi Shimizu, predsednik i izvršni direktor korporacije Toyo Tire.
Japanski gigant
Kompanija Toyo Tire je osnovana pre oko 70 godina, a na svetskom nivou zapošljava oko 13.000 radnika. Za oko 90 odsto prihoda od prodaje zaslužna je prodaja guma, a kompanija proizvodi pneumatike kako za putnička vozila, tako i za kamione i autobuse.
Toyo Tire Serbia, preko koje japanska firma posluje u Srbiji, osnovana je 2019. godine, i vlasništvo je kompanije Toyo Tire Europe GmbH sa sedištem u Vilihu u Nemačkoj.
Prihodi od prodaje japanske kompanije su se u prva tri kvartala 2022. uvećali za više od 23 odsto na godišnjem nivou i iznosili oko 2,4 milijarde evra.
Pored toga, profit je već nakon devet meseci za oko osam odsto prerastao neto dobit iz cele prethodne godine. Zarada po akciji je znatno opala tokom krize izazvane pandemijom, ali se u poslednje tri godine skoro upetostručila i dostigla 290,8 jena (oko dva evra) po deonici.