Više od sto japanskih kompanija koje predvodi banka Japana za međunarodnu saradnju od četvrtka boravi u Srbiji i zainteresovano je za ulaganje u IT i automobilsku industriju. Jedan od najvećih svetskih proizvođača elektromotora Nidec već posluje u Novom Sadu i sa sobom je doveo pet dobavljača. Japanske kompanije puno polažu na investicioni rejting zemlje, što će za Srbiju biti olakšavajuća okolnost pri odluci investitora da li da ulažu ovde.
U Srbiju su doputovali predstavnici kompanija iz sektora informacionih tehnologija i digitalizacije, energetike i zaštite životne sredine, automobilske i vazduhoplovne industrije, robotike, biotehnologije, agrotehnologije, turizma, trgovine, usluga i drugih oblasti. Među njima su: Itochu, kompanija koja se bavi proizvodnjom mašina, tekstila, proizvodnjom energije, obradom metala; zatim Shimizu, poznata građevinska kompanija; tu je i čuveni Mitsubishi Corp., kao i Sanyu Narito, kompanija koja se bavi trgovinom naftom, hemikalijama i smolom, i one važe za korporacije koje su među glavnim predvodnicima japanskih investicija u inostranstvu.
Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su prilivi po osnovu ulaganja japanskih rezidenata u našoj zemlji iznosili 473,4 miliona evra od 2010. do 2023. godine.
Opširnije
Japanski JFE Shoji počeo da gradi fabriku u Inđiji
Vlada Srbije japanskoj kompaniji je dala subvenciju od 2,86 miliona evra
18.03.2024
Prvi od pet Nidecovih dobavljača stiže u Inđiju
JFE Shoji otvara fabriku u Inđiji u koju ulaže 40 miliona evra.
29.01.2024
Šta Srbiji donosi sporazum sa Kinom i šest Nidecovih dobavljača koji dolaze?
Srbija i Kina potpisale su ove nedelje dugo najavljivani sporazum o slobodnoj trgovini.
20.10.2023
Saznajemo: Šest Nidecovih dobavljača iz Japana i Kine dolaze u Srbiju
Masahiro Wakasugi, analizičar za tehnologiju i industriju, kaže da bi prodaja delova i sistema Alps Alpine, Nidec i Kyocera mogla da se oporavi u oktobru.
19.10.2023
Japance u Srbiji najviše zanimaju energetika i zelena tehnologija
Direktne investicije iz Japana u Srbiju dostigle su ukupno 200 miliona evra, od čega je više od polovine u protekle dve godine.
11.10.2023
Novi Sad postaje Japancima glavno mesto za proizvodnju elektromotora
Nidec ima masovnu proizvodnju širom sveta i poseduje pouzdane tehnologije za takvu visokokvalitetnu masovnu proizvodnju, kaže Ivović u intervjuu za Bloomberg Adria
26.07.2023
Goran Pekez, predsednik Japanske poslovne alijanse u Srbiji, kaže za Bloomberg Adriju da Japanci žele da ispitaju da li postoje mogućnosti za investiranje, ali i ono što je najvažnije, da li postoji mogućnost za integraciju poslovanja u Srbiji sa evropskim operacijama. Ono što je pozitivan znak japanskim investitorima jeste i to što je Srbija nedavno dobila investicioni rang kreditnog rejtinga.
"To je veoma značajan indikator koji uzimamo u obzir kada određujemo investicioni rizik određenog projekta. Pozitivan trend poboljšanja kreditnog rejtinga svakako ima dobar uticaj u evaluaciji rizika Srbije kao zemlje za investicionu destinaciju, i mislimo da će to dodatno ohrabriti japanske investitore da se odluče za to da je Srbija mesto u koje treba uložiti", kaže Pekez.
Prema njegovim rečima, sektor automobilske industrije i IT sektor imaju veliki potencijal da privuku japanske investitore.
"Činjenica je da japanske kompanije u okruženju i generalno u Evropi, imaju veoma razvijene lance snabdevanja i u tom auto-moto sektoru postoji najveći prostor za Srbiju", kaže Pekez.
On navodi i da je ljudski potencijal veliki adut naše zemlje jer imamo kvalifikovani kadar. Prema njegovim rečima, japanski investitori su dodatno oduševljni činjenicom da od 70 do 80 odsto kandidata koji se prijavljuju za radna mesta tečno govori engleski, što nije toliko često, čak ni na evropskom nivou, a kamoli na azijskom.
Japanski Nidec već posluje u Srbiji
U Srbiji već posluje japanski Nidec, koji je jedan od najvećih svetskih proizvođača elektromotora. Njihovu investiciju od 250 miliona evra Vlada Srbije je subvencionisala sa 8,9 miliona evra, a plan je da ova kompanija ukupno investira 800 miliona evra. Kod nas je ova kompanija otvorila dve fabrike u Novom Sadu, i tako pomogla Srbiji da uđe u višu investicionu ligu. Fabrike se nalaze jedna pored druge. U prvoj - Nidec Electric Motors, proizvode se motori, a u drugoj- Nidec Elesys Europe, proizvode se elektronski uređaji za kontrolu upravljanja, kočenja i drugih sistema u automobilima.
Nidec Electric Motor u Srbiji će proizvoditi elektromotore za servo volan i pogonski motor za hibridno vozilo. Prva faza podrazumeva dva proizvoda i iznosiće oko milion jedinica godišnje. Plan je da, kada proizvodnja dostigne pun kapacitet u prvoj fazi, kompanija zaposli između 1.000 i 2.000 ljudi.
Osim toga što donose visoke tehnologije i nova znanja, Nidec je otvorio i razvojni centar u Novom Sadu, u kome će se kreirati potpuno novi proizvodi. Tu će se baviti istraživanjima i unapređenjem Nidecovih proizvoda, što će biti dobra prilika za mlade inženjere da se razvijaju u domenu nauke i struke.
JFE Shoji corporation ulaže 50 miliona evra
I japanska kompanija JFE Shoji corporation počela je u martu da gradi fabriku za proizvodnju metalnih delova za elektromotore u Inđiji u koju će uložiti oko 50 miliona evra. Ova kompanija je i jedan od pet Nidecovih dobavljača koji iz Japana dolaze u Srbiju. U Inđiji će za Nidecove elektromotore proizvoditi metalne delove. Osim sa Nidecom, koji u Novom Sadu ima dve fabrike, u Srbiji sarađuje i sa Toyo Tiresom.
Planirano je da u fabrici koja će se prostirati na 18.000 hektara i prvoj u Evropi u vlasništvu JFE Shoji u prvoj fazi bude zaposleno do 150 ljudi, a da proizvodnja počne početkom 2025. godine.
Kako je ranije pisala Bloomberg Adria, u Srbiju bi uskoro trebalo da stigne i jedan dobavljača Nidec Electric Motora iz Kine. Takođe, pored JFE Shoji corporation u planu je da svoje fabrike otvori još četiri dobavljača iz Japana. Koje će lokacije za svoje fabrike u našoj zemlji izabrati, još nije poznato, ali se očekuje da budu u blizini Novog Sada.
Nidec je ranije najavio da će u Evropi investirati 1,5 milijardi evra, a najveći deo toga u Srbiji. Novi Sad su odabrali zbog blizine postojećih evropskih automotiv Nidec baza u Nemačkoj, Poljskoj i Mađarskoj, kao i zbog kupaca koji su locirani u Evropi.
Japanci daju podršku i za hidroelektranu "Bistrica"
Jedan od srpskih projekata koji je dobio podršku Japana jeste i izgradnja reverzibilne hidroelektrane "Bistrica". Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) spremna je da kreditira izgradnju ove hidroelektrane.
Iz Ministarstvu rudarstva i energetike za Bloomberg Adriju su ranije izjavili da još uvek treba da se utvrdi tačan procenat finansiranja koji će JICA odobriti za ovaj projekat. Oni su naveli i da je za Srbiji ovo veoma važno, imajući u vidu da JICA ima najpovoljnije uslove za nas.
Početak izgradnje objekta RHE "Bistrica" je predviđen za 2026. godinu, ali je planirano da se već u toku 2025. krene sa pripremnim radovima (izmeštanje i dodavanje saobraćajne infrastrukture, pristupni putevi u granicama celog objekta i budućeg jezera, priprema servisnih priključaka, priprema platoa projektnog sela i dr.).
Srbija ima mogućnost da u Japan izvozi bobičasto voće
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna spoljnotrgovinska razmena robe sa Japanom, od januara do juna ove godine, iznosila je 160,1 miliona dolara. Ukupan izvoz robe u tom periodu bio je 35,4 miliona dolara, dok je uvezeno 124,7 miliona dolara robe, čime je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 28,4 odsto. Statistički podaci pokazuju da je 2023. ukupna spoljnotrgovinska razmena robe Srbije i Japana bila na nivou od 332 miliona dolara, od čega je izvoz vredeo 89,1 milion dolara.
Vodeći izvozni proizvodi Srbije u Japan u 2023. godini bile su cigarete i neaktivni kvasac, dok su vodeći uvozni proizvodi bili automobili i kablovi od celuloznog acetata.
U trgovinskoj saradnji dve zemlje, prema oceni Privredne komore Srbije, Srbija ima mogućnosti za plasiranje poljoprivrednih proizvoda, posebno bobičastog voća, koji su veoma cenjeni u Japanu. Izvoz organskih proizvoda takođe je veoma perspektivan, a japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.
Usled pandemije porasla je potreba za smrznutim voćem i povrćem, a Japan godišnje potroši 74 milijarde dolara na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz različitih delova sveta i četvrta je zemlja po obimu uvoza poljoprivrednih proizvoda.
U Agenciji za privredne registre, na teritoriji Srbije registrovano je 17 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Japana, odnosno pravna lica registrovana u Japanu.
- U pisanju teksta pomogle Vesna Damjanić i Marijana Avakumović.