Proizvodnja energije iz otpada, koji se sakuplja sa teritorija 15 beogradskih opština počela je 1. jula ove godine u Vinči. Kompanija Beo Čista Energija izgradila je više novih postrojenja, među kojima je i elektrana na komunalni otpad, u cilju pružanja komunalnih usluga upravljanja otpadom, odlaganje, tretman i ponovno korišćenje.
Dobijanjem zelene električne i toplotne energije, navode u firmi Beo Čista Energija, termičkim tretmanom do 340.000 tona komunalnog otpada godišnje, u postrojenju za energetsko korišćenje komunalnog otpada, biće obezbeđena električna energija za pet odsto i toplotna energija za 10 odsto domaćinstava u Beogradu.
Takođe, tretmanom otpada će se znatno smanjiti količina otpada koji se odlaže na deponije. Tako će se, uz sakupljanje i prečišćavanje vode sa deponija, kao i ponovnim korišćenjem prerađenog otpada od građenja i rušenja, "doprineti poboljšanju uslova životne sredine u Beogradu i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte za 210.000 tona ekvivalentnog CO2 na godišnjem nivou".
Opširnije
Nestalo struje u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori, u Srbiji sistem stabilan
Kako prenose regionalni mediji, i cela Dalmacija, kao i Crna Gora su bez električne energije.
21.06.2024
Prozjumerima i za petinu niži računi nakon smanjenja naknade
Promenom obračuna naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača, prozjumeri će definitivno dobijati još niže račune za struju.
18.06.2024
Kako korporativni PPA ugovori podstiču rast zelene energije
Korporativni PPA ugovori (engl. power purchase agreements) polako dobijaju centralnu ulogu u razvoju obnovljih izvora energije.
21.05.2024
OIE u Srbiji: Hidropotencijal iskorišćen, ali ne i sunce i vetar
U Srbiji je potencijal vetra tri puta veći od trenutnih kapaciteta vetroelektrana, a još je veća razlika u odnosu na iskorišćeni potencijal za solare.
26.04.2024
Ivana Vilotijević, v. d. zamenice načelnika Gradske uprave i sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, istakla je da je na ovaj način Beograd postao ravnopravna prestonica sa drugim evropskim gradovima koji su odgovorni prema životnoj sredini.
Ugovor o partnerstvu na 25 godina
Inače, preduzeće Beo Čista Energija osnovali su Itochu korporacija iz Japana, Veolia Grupa iz Francuske i Marguerite panevropski fond iz Luksemburga.
Pružanje punog obima usluga u skladu sa ugovorom o javno-privatnom partnerstvu sa Beogradom iz 2017. godine. Stručni timovi kompanije Veolia su od tada zaduženi za upravljanje svim postrojenjima, kao i za njihovo održavanje, u skladu sa dvadesetpetogodišnjim ugovorom o upravljanju i održavanju.
Podsetimo, Beo Čista Energija, zajedno sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine Beograda, uz podršku Međunarodne finansijske korporacije (IFC), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Razvojne banke Austrije (OeEB) izgradila je više novih postrojenja, među kojima je i elektrana na komunalni otpad, u cilju pružanja komunalnih usluga upravljanja otpadom, njegov tretman, ponovno iskorišćenje i odlaganje.
Postrojenje za proizvodnju energije iz otpada ima snagu od 103 MV i prerađuje komunalni otpad, proizvodi električnu i toplotnu energiju kao zamenu za fosilno gorivo. Pored toga, tu je i sanitarna deponija sa iskorišćenjem deponijskog gasa i prečišćavanjem voda, kao i postrojenje za reciklažu otpada od građenja i rušenja koje će obezbediti materijal za puteve.
Na čelu kompanije Beo Čista Energija su tri generalna direktora, Vladimir Milovanović, Aleksandar Obradović i Kacuhiko Hoshikawa. Oni su u zajedničkoj izjavi istakli da se ovo preduzeće tokom izgradnje projekta suočilo sa brojnim izazovima.
"Sada možemo da pružimo uslugu upravljanja komunalnim otpadom u Beogradu na način kojim se ostvaruje velika ekološka korist, što glavni grad Srbije sa ovim najsavremenijim postrojenjima za tretman i upravljanje otpada, izdvaja od ostalih gradova u region."
Rešen najveći ekološki problem
Aktuelni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić ranije je izjavio da će Beograd izgradnjom nove deponije rešiti jedan od najvećih ekoloških problema. Kako je rekao, stara deponija je bila najneuređenija deponija komunalnog otpada u ovom delu Evrope gde je tokom četiri decenije godišnje deponovano 500.000 tona otpada.
"U tom periodu odavde je emitovano četiri milijarde tona metan-gasa u atmosferu, što je dodatno zagađivalo životnu sredinu tokom ovih 40 godina. Uspeli smo da formiramo javno-privatno partnerstvo i sada imamo potpuno drugačiju sliku", naveo je tada Vesić.
Prema njegovim rečima, ovo je pravi primer kako se rešavaju ekološki problemi, jer je, između ostalog, "čitava deponija polako klizila prema Dunavu i postojala je opasnost da otpad dospe u reku, što bi bila prava katastrofa".
Prihod Itochu 93 milijarde dolara
Korporacija Itochu, osnovana 1858. godine, sa sedištem u Tokiju i Osaki ima oko 90 predstavništava u 61 zemlji, i vodeći je japanski trgovinski i investicioni konglomerat koji se bavi domaćom trgovinom, uvozom/izvozom, i spoljnom trgovinom raznim proizvodima kao što su tekstil, mašine, metali, minerali, energija, hemikalije, hrana, opšti proizvodi, nekretnine, informacione i komunikacione tehnologije, i finansije, ali i poslovnim ulaganjima u Japanu i inostranstvu.
Kompanija je ostvarila ukupan prihod od 93 milijarde dolara i neto dobit od 5,3 milijarde dolara sa ukupnom imovinom u vrednosti od 96 milijardi dolara u japanskoj fiskalnoj godini zaključno sa 31. martom 2024. godine.
Veolia proizvela 42 miliona teravati energije u 2023.
Veolia je prisutna na pet kontinenata sa skoro 218.000 zaposlenih. Grupa osmišljava i primenjuje korisna, praktična rešenja za upravljanje vodom, otpadom i energijom koja doprinose radikalnom preokretu trenutne situacije. Veolia pomaže u razvoju pristupa resursima, očuvanju raspoloživih resursa i njihovom obnavljanju.
Grupa Veolia je 2023. godine obezbedila pijaću vodu za 113 miliona stanovnika, kao i sanitarne uslove za 103 miliona, proizvela skoro 42 miliona teravati energije i tretirala 63 miliona tona otpada. Veolia Environnement ostvarila je konsolidovani prihod od 45,3 milijarde evra u 2023. godini.
Marguerite vodi infrastrukturne fondove
Marguerite postoji od 2010. i upravlja evropskim infrastrukturnim fondovima. Tokom godina uloženo je više od 1,5 milijardi evra u projekte sa ciljem promene infrastrukturnih sistema u Evropi, poštujući ekološka, socijalna i održiva načela i stvarajući pozitivne promene za društvo.