Elektroprivreda Srbije (EPS) trenutno je vodeći izvoznik struje u regionu, poručili su u utorak iz rukovodstva tog preduzeća. Kako se navodi u zvaničnom saopštenju, u prvom kvartalu ove godine proizveli su 9,76 milijardi kilovat-sati električne energije, što je 17 odsto više u odnosu na isti period lane.
"Hidrološka situacija je znatno bolja nego 2022. godine i u odnosu na prvi kvartal prethodne godine, hidroelektrane EPS-a su proizvele 32 odsto više električne energije. I dunavske i drinske hidroelektrane maksimalno koriste dotoke, a stručno upravljanje ovim kapacitetima doprinosi dobrim rezultatima u proizvodnji", dodaje se.
I termokapaciteti, ističu oni, ostvaruju dobre rezultate, te se u odnosu na prvi kvartal 2022. primećuje rast od 10 odsto.
Opširnije
Pojedine američke energetske kompanije na ivici bankrota
Lincoln Power LLC, vlasnik dve elektrane u Ilinoisu, podneo je zahtev za bankrot zbog pogoršanja finansijskog položaja nakon što je kažnjen sa skoro 39 miliona dolara.
02.04.2023
Povišice u EPS-u pojele povećanja cene struje
Ranija povećanja cene struje pojela su prekomerna povećanja plata u EPS-u, ocenio je član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
29.03.2023
Cena struje za privredu ne bi trebalo da se dotira
Privreda koja ne može da izdrži cenu struje koja je niža od onih u regionu nije konkurentna, izjavio je predsednik izvršnog odbora kompanije Meter&Control Aleksandar Skulić.
13.03.2023
Bakterijski enzim možda nam može proizvesti struju
Nedavno naučno otkriće moglo bi da dovede do toga da se električna energija proizvodi direktno iz atmosfere bez potrebe da se koristi bilo šta osim možda malo vodonika.
10.03.2023
"Za hidroelektrane 'Zvornik' i 'Đerdap 2' mart je mesec rekorda. HE Zvornik ostvarila je rekordnu mesečnu proizvodnju od 79,3 miliona kilovat-sati, dok će za HE 'Đerdap 2' mart 2023. godine biti zapisan po mesečnom rekordu od 173,78 miliona kilovat-sati", naveli su u EPS-u.
U mesecu za nama, obe hidroelektrane su imale i dnevne rekorde u proizvodnji, a očekuje se da će dobar hidrološki trend biti nastavljen.
"Za godinu dana situacija se potpuno preokrenula i EPS je sada vodeći izvoznik struje u regionu", poručio je v. d. direktora EPS-a Miroslav Tomašević. "U trgovini na slobodnom tržištu u ovoj godini EPS je u plusu od 55 miliona evra i to je za pet miliona evra više od planiranog. U četiri dana aprila EPS je u prodaji na veletržištu zaradio četiri miliona evra."
Podsetimo, struja za domaćinstva u Srbiji najpre je poskupela u septembru prošle godine za 6,5 odsto, a zatim od januara za osam odsto, dok je struja za privredu od septembra prošle godine poskupela sa 75 na 95 evra po megavat-satu. Struja za privredu ove godine se nije menjala.
Cena struje za domaćinstva trenutno iznosi oko 47 evra po megavat-satu, a za privredu, kao što smo već napomenuli, 95 evra po megavat-satu. Nakon povećanja u maju, cena za domaćinstva biće oko 50 evra po megavat-satu.
Pojedini energetski stručnjaci i ekonomisti tvrde da je cena struje u Srbiji i nakon ovih povećanja ostala među najnižim u Evropi, a detaljnije o tome možete pročitati u posebnom tekstu.
I dok se EPS hvali izvoznim rezultatima, resorna ministarka najavljuje nove planove za srpsku elektroprivredu.
Naime, ministarka Dubravka Đedović ranije je izjavila da promena pravne forme EPS-a, koja podrazumeva prelazak iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo koje će biti 100 odsto u vlasništvu države, ne znači privatizaciju i otpuštanje zaposlenih.
Prošle nedelje Nadzorni odbor EPS-a nije usvojio odluku o trasformaciji u akcionarsko društvo, jer se sindikat usprotivio izmenama statuta preduzeća. Sindikat EPS-a tvrdi da novim statutom i prelaskom u akcionarsko društvo preduzeće gubi status trgovca i ostaje samo proizvođač struje.
"To su dezinformacije. Danas je EPS pretežno trgovac, a ne proizvođač. Da bismo zaštitili interese građana, EPS-u pre svega treba da opšta delatnost bude proizvodnja, a nastaviće da se bavi trgovinom viškova proizvodnje", rekla je Đedović u ponedeljak za javni servis.
Pored toga, sindikati tvrde da bi Skupština preduzeća imala samo jednog člana, ministra rudarstva i energetike, i da bi ta Skupština postavljala i predstavnike svih izvršnih funkcija, uključujući i generalnog direktora.
Međutim, u utorak je iz resornog ministarstva saopšteno da su predstavnici tog ministarstva i Vlade Srbije imali konsultacije sa sindikatima nakon kojeg je usvojen predlog koji će, kako su naveli, osigurati da zaposleni imaju svog predstavnika u upravljačkim organima kompanije.
"Zahtev da zaposleni imaju svog predstavnika u organima upravljanja, prihvaćen je definisanjem da je jedan član Nadzornog odbora predstavnik zaposlenih", navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Ističu da zahtev sindikata da snabdevanje građana i malih kupaca električnom energijom ostane delatnost od opšteg interesa nije prihvaćen jer nije u skladu za pravnim sistemom Srbije.
Kad je u pitanju zahtev da pretežna delatnost EPS-a mora uz proizvodnju električne energije obuhvatiti i trgovinu električnom energijom, uključujući i snabdevanje, pozitivna je promena, navode u Ministarstvu. "Imajući u vidu da se prvobitno zahtevalo zadržavanje trgovine električnom energijom kao pretežne delatnosti, a da proizvodnja električne energije bude navedena u ostalim delatnostima. Ovaj zahtev, na način na koji je formulisan, ne može da se prihvati jer je Zakonom o privrednim društvima propisano da društvo ima jednu pretežnu delatnost."
Kako bi se izašlo u susret zahtevu sindikata, dodat je deo u predlog statuta kojim se naglašava da pored pretežne i ostalih delatnosti, EPS obavlja i trgovinu električnom energijom.
Dodatno, u prelaznim i završnim odredbama predloga statuta, dodat je novi stav kojim se uređuje da EPS nastavlja da vrši javno snabdevanje električnom energijom u skladu sa izdatom licencom Agencije za energetiku Republike Srbije iz 2016. godine i zakonom kojim se uređuje energetika.
(Ažurirano saopštenjem Ministarstva rudarstva i energetike o konsultacijama sa predstavnicima sindikata.)
- U pisanju teksta pomogla Suzana Peljto