Višedecenijski projekat o izgradnji toplodalekovoda kojim bi topla voda iz Termoelektrane "Nikola Tesla" (TENT) u Obrenovcu stizala u Beogradske elektrane i zagrevala znatan deo beogradskih domova, još uvek se nalazi samo na papiru.
U poslednjih šest godina državni i gradski zvaničnici potpisali su niz sporazuma, kako su naglašavali, važnih za početak izgradnje ovog toplodalekovoda, ali se dalje od toga nije stiglo i na terenu nema pomaka.
Prema informacijama Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, izgradnju toplodalekovoda odložili su problemi u Elektroprivredi Srbije (EPS) i prošlogodišnja energetska kriza. Podsetimo, problemi u EPS-u eskalirali su u decembru 2021. godine iskakanjem blokova baš u TENT-u.
Opširnije
Subvencije uklanjaju 140.000 polovnjaka dok EPS ostaje najveći zagađivač
Poslednjih nekoliko godina sa dolaskom zime Srbija gotovo redovno zauzima neslavno prvo mesto po zagađenju vazduha u svetu.
08.02.2023
EPS i DRI u klinču zbog podataka o zagađenju reke Save
Iz Elektroprivrede Srbije (EPS) demantuju da su oni najveći generator industrijskih otpadnih voda u Srbiji.
03.02.2023
EPS i Srbijagas koštaće još oko milijardu evra dogodine
Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov izjavio je da su glavni razlog povećanja deficita u budžetu veliki gubici u energetskom sektoru.
10.11.2022
Fiskalni savet: Krivac za gubitke EPS-a nije kriza, nego Vlada i rukovodstvo
Nedostajuće količine struje EPS uvozi po jako visokim cenama, a prodaje je po nekoliko puta nižoj ceni u Srbiji
08.11.2022
Beograd leži na toploj vodi i krajnje je vreme da se na nju ogreje
Beograd, posebno Novi Beograd, poseduje veliki potencijal za zagrevanje objekata pomoću tople vode, a koja se u ovom delu grada nalazi na samo 30 metara ispod zemlje.
15.12.2022
Naime, projekat izgradnje toplodalekovoda obuhvata i rekonstrukciju četiri bloka u TENT A (A3, A4, A5 i A6), a to podrazumeva isključenje iz rada tih blokova i samim tim manju proizvodnju struje. Takav scenario prošle godine, kada se EPS borio da proizvede što više struje kako bi smanjio ogromne troškove iz uvoza, bio je nemoguć.
"Dešavanja u poslednjih godinu dana na energetskom tržištu i značaj neprekidnog rada TENT A po stabilnost celokupnog energetskog sistema Srbije, doveli su do potrebe za dodatnim, pažljivim planiranjem realizacije ovog projekta u narednom periodu. Neophodno je da radovi budu izvedeni na optimalan način, uz što manje prekide rada TENT A i uz što bolju koordinaciju izvođenja svih potrebnih radova na celoj trasi toplovoda", rekli su iz Ministarstva.
TENT A ima šest blokova koji su završeni u periodu od 1970. do 1979. godine. Početkom ovog veka blokovima A3, A5, A6 povećana je snaga, ali projekat izgradnje toplodalekovoda predviđa novu revitalizaciju ovih blokova.
Bez tačnog datuma početka izgradnje
Iz Ministarstva poručuju da je realizacija ovog projekta zvanično počela 1. decembra 2021. godine. Dodaju da je dosadašnja realizacija bila fokusirana na pripremu što kvalitetnije projektne dokumentacije za građevinsku dozvolu, čija izrada je, kako kažu, u završnoj fazi.
"Nakon dobijanja građevinske dozvole i izrade projekta za izvođenje radova, pristupiće se i konkretnom izvođenju radova na izgradnji toplovoda", rekli su u Ministarstvu za naš medij.
Iz Ministarstva, međutim, nismo dobili čak ni okviran datum početka izgradnje ovog toplovoda.
Šta projekat podrazumeva i koliko će nas koštati
U planu je da toplodalekovodom budu povezani TENT i Beogradske elektrane, a iz Ministarstva kažu da je ovo "jedan od najznačajnijih nacionalnih energetskih projekata".
Predviđeno je da toplotna energija iz TENT A bude iskorišćena za zagrevanje znatnog dela beogradskih domova, i to prevashodno s područja Novog Beograda, Zemuna, kao i za domove na prostoru desne savske padine.
U planu je da toplovod bude dugačak 28.628 metara. Vrednost ovog projekta je 193 miliona evra, pri čemu će se 85 odsto vrednosti finansirati iz kredita EXIM banke, a 15 odsto iz sredstava JKP Beogradske elektrane. Rekonstrukcija blokova A3-A6 u TENT A finansira se iz sredstava EPS-a.
Projektom je pored izgradnje toplovoda obuhvaćena i izgradnja pratećih razmenjivačkih i prepumpnih stanica (razmenjivačka stanica TENT A, pumpne stanice Boljevci i Ostružnica i pumpno-razmenjivačka stanica Novi Beograd, u krugu toplane Novi Beograd), kao i pomenuta rekonstrukcija četiri bloka u TENT A.
Značaj ovog projekta je višestruk
Izgradnjom toplovoda bila bi smanjena potrošnja gasa, a samim tim bi bili i niži troškovi za uvoz ovog energenta. Pored toga, povećala bi se energetska efikasnost TENT-a kroz istovremenu proizvodnju električne i toplotne energije, čime bi bila smanjena zagađenja vazduha i vode.
Iz Ministarstva navode da je studija opravdanosti pokazala da bi se dopremanjem 600MWth iz TENT-a u Beogradske elektrane moglo, na godišnjem nivou, uštedeti 188 miliona kubnih metara prirodnog gasa.
Dodaju da Beogradske elektrane snabdevaju toplotnom energijom oko 328.000 stanova ukupne kvadrature 18.773.412 kvadratnih metara i 4.353.701 uslovnih kvadratnih metara poslovnog prostora, što ukupno iznosi više od oko 23 miliona uslovnih kvadratnih metara.
"Za grejanje se koriste toplotni izvori ukupne snage oko 2.850 MWth, što znači da toplotna energija iz Obrenovca, sa svojih optimalnih 600 MWth predstavlja praktično nov izvor toplotne energije u visini od 21 odsto postojeće toplotne snage JKP Beogradske elektrane", ukazali su u Ministarstvu.
Rekonstrukcijom četiri bloka (A3-A6) u TENT A obezbeđuje se 800 MWth toplotne energije, od čega je 600 namenjeno grejanju Beograda, a 200 grejanju Obrenovca.
Kolika bi bila novčana ušteda
Iz Ministarstva nisu mogli da nam kažu kolika bi bila novčana ušteda, jer, kako su naveli, u ovom trenutku, usled ekstremnih poremećaja na tržištu energenata i nepouzdanih dugoročnih prognoza cena energenata, nezahvalno je davati procenu budućih ušteda.
Bivši gradonačelnik Beograda, a sadašnji ministar finansija Siniša Mali je 2017. godine izjavio da će izgradnja toplovoda doneti uštede od 40 miliona evra Beogradskim elektranama i da će se isplatiti u roku od pet godina. Podsetimo da je tada Srbija od Rusije nabavljala gas po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara.
Prošle godine su cene gasa zbog rata u Ukrajini drastično skočile, pa je Rusija korigovala cenu i za Srbiju koja trenutno iznosi oko 400 dolara za 1.000 kubih metara. Da je ovaj toplovod izgrađen, Srbija bi danas mogla da uštedi minimum oko 75 miliona dolara.
Trenutna cena gasa na holandskoj TTF berzi je oko 50 evra po megavat-satu, što je oko 550 dolara za 1.000 kubnih metara.
Važno je ukazati i da Srbija 2,2 milijarde kubnih metara gasa dobija iz Rusije po povoljnoj ceni koja iznosi oko 35 evra po megavat-satu (oko 400 dolara za 1.000 kubnih metara), ali da preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po berzanskim cenama.
Vuletić: Potrebna ozbiljna analiza ovog projekta
Predsednik Skupštine Udruženja za gas Vojislav Vuletić smatra da ovaj projekat zahteva ozbiljnu analizu, jer sadrži, kako kaže, neke značajne elemente važne za Srbiju.
"Jedan, na primer, važan elemenat za projekat grejanja Beograda iz Obrenovca biće smanjenje proizvodnje električne energije na račun proizvodnje toplotne energije za grejanje delova Beograda. Srbija trenutno ima problema sa proizvodnjom električne energije, tako da bi smanjena proizvodnja na račun proizvodnje toplotne energije povećala tu nestašicu", ukazuje Vuletić.
Ponavlja da je neophodno da se za potrebe ovog projekta izvrše ozbiljne analize, kako se ne bi, kao u ranijem periodu, potrošio deo novca od projekta da bi se na brzinu odustalo od realizacije.
Vuletić podseća da je EPS 1993. godine naručio od Ces Mecona izradu studije izvodljivosti izgradnje sistema daljinskog grejanja u Beogradu. "Studija je rađena u vreme sankcija Zapada koje su sadržavale i zabranu uvoza prirodnog gasa za potrebe države. Tada su bili posebni uslovi u posebno vreme i zato je studija rađena. Stručni savet EPS-a prihvatio je studiju uz veći broj ograda."
Dodaje da se nakon toga krenulo u realizaciju i da je izgrađeno oko 15 km toplovoda, a onda je, kako kaže, projekat napušten.
Hronologija događaja projekta o izgradnji toplovoda
- EPS je 1993. godine naručio od Ces Mecona izgradu studije izvodljivosti izgradnje toplovoda.
- Toplovod je počeo da se gradi 1995. godine i izgrađeno je oko 15 km toplovoda. U Obrenovcu je preko Save napravljen most koji je trebalo da nosi toplovod, a na Novom Beogradu su postavljene cevi.
- Vlast je 1997. godine obustavila projekat uz obrazloženje da je skup i neodrživ. Cevi na Novom Beogradu su izvađene, a kanali zatrpani.
- Godine 2002. odustaje se od ovog projekta.
- Godine 2017. tadašnji ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i gradonačelnik Mali potpisali su Memorandum o razumevanju za izgradnju toplovoda od Termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu do Novog Beograda sa kineskom kompanijom Power Construction Corporation of China.
- Zatim je u januaru 2020. godine zaključen Ugovor o Projektu izgradnje toplovoda Obrenovac - Novi Beograd između JKP Beogradske elektrane, Grada Beograda i izvođača radova Power Construction Corporation of China.
- Direktorka JKP Beogradske elektrane Vanja Vukić i direktor EPS-a Miroslav Tomašević potpisali su u januaru 2023. godine Ugovor o izgradnji nedostajuće infrastrukture i regulisanju međusobnih prava i obaveza u vezi sa realizacijom Projekta toplovoda Obrenovac - Novi Beograd.