Dok Državna revizorska institucija (DRI) tvrdi da Elektroprivreda Srbije (EPS) ispušta otpadne vode bez prečišćavanja u reku Savu, iz EPS-a demantuju da su oni najveći generator industrijskih otpadnih voda u Srbiji.
Podsetimo, DRI je u izveštaju navela da EPS nije izgradio postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda "Termoelektrane Nikola Tesla B" (TENT B), pa se otpadne vode ispuštaju bez prečišćavanja u Savu, što je rizik po životnu sredinu.
Državni revizori su u izveštaju o reviziji svrsishodnosti poslovanja "Upravljanje industrijskim otpadnim vodama" naveli da EPS, odnosno TENT A i TENT B nije kontinuirano ispitivao parametre kvaliteta otpadnih voda i njihov uticaj na okolinu.
Opširnije
Rajaković o EPS-u: Ostaviti ugalj u prošlosti i uposliti stručan kadar
EPS se mora ozbiljno reformisati, ocenjuje profesor Elektrotehničkog fakulteta Nikola Rajaković.
29.12.2022
Promena u EPS-u nije suštinska, ali može voditi u privatizaciju
Šanse da poslovanje postane uspešnije su male ako jedini vlasnik kompanije ostaje država, navode analitičari.
13.12.2022
EPS i Srbijagas koštaće još oko milijardu evra dogodine
Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov izjavio je da su glavni razlog povećanja deficita u budžetu veliki gubici u energetskom sektoru.
10.11.2022
Fiskalni savet: Krivac za gubitke EPS-a nije kriza, nego Vlada i rukovodstvo
Nedostajuće količine struje EPS uvozi po jako visokim cenama, a prodaje je po nekoliko puta nižoj ceni u Srbiji
08.11.2022
Istaknuto je da TENT A nije uradila zamenu stare tehnologije hidrauličnog transporta "retke" suspenzije pepela i vode, tehnologijom kojom bi se smanjilo zagađenje voda.
"Najveći zagađivači su industrijske i komunalne otpadne vode koje se ispuštaju direktno u vodotokove bez prethodnog tretmana i pri čemu industrijske vode mogu biti posebno opasne zbog toksičnih materija koje sadrže", rekao je predsednik DRI Duško Pejović na predstavljanju izveštaja, prenosi Beta.
On je podsetio da su, prema podacima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", otpadne vode jedan od glavnih zagađivača površinskih i podzemnih voda koje čine prirodni izvor vode za piće.
DRI je u izveštaju naveo da plan upravljanja vodama i plan zaštite voda od zagađivanja nisu doneti, a da Savet za vode nije osnovan.
Takođe, prema izveštaju DRI, Nacionalna konferencija za vode nije pratila realizacije Strategije upravljanja vodama i nije davala predloge za poboljšanje učešća javnosti u procesu planiranja, donošenja odluka i kontrole njihovog sprovođenja.
"Vodna inspekcija Republičke direkcije za vode nije u dovoljnoj meri vršila nadzor nad upravljanjem vodama", zaključak je DRI.
EPS: Izveštaj nepotpun
Ipak, iz EPS-a demantuju navedene tvrdnje i izveštaj nazivaju nepotpunim, tvrdeći da rad TENT B ne utiče na kvalitet reke Save.
"EPS obaveštava javnost da se kvalitet površinskih i podzemnih voda u okolini Termoelektrane 'Nikola Tesla B' prati redovno, od 1983. godine, u okviru Programa kontrole površinskih i otpadnih voda Ogranka TENT, a praćenja rade ovlašćene institucije i interne službe", navode oni i dodaju da se kontrola kvaliteta otpadnih voda u TENT B i njihov uticaj na vodoprijemnike i podzemne vode rade se četiri puta godišnje, osim povratne rashladne vode, koja se analizira jednom mesečno.
Kako navode, analize ukazuju na to da rad TENT B ne utiče na kvalitet reke Save i da je kvalitet reke uzvodno i nizvodno od termoelektrane u dobrom ekološkom statusu.
U objavljenom izveštaju DRI nije navedeno da se zaključak odnosi na jedini slučaj da tri puta nije obavljeno ispitivanje otpadnih voda, i to zbog teškoća sa postupkom javne nabavke koja je raspisana u zakonskom roku, kažu iz EPS-a.
"Rashladne otpadne vode koje se koriste u zatvorenom cevnom sistemu bez upotrebe bilo kakvih hemikalija, odnosno ne spadaju u hemijsko-tehnološke otpadne vode", navode oni.
Napominju da EPS svake godine u januaru dostavlja izveštaje o ispitivanju otpadnih voda nadležnim državnim organima, kao i da je po članu 98. Zakona o vodama rok da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u TENT B da počne da radi 31. decembra 2025. godine.