Nakon medijskih spekulacija i pojednih najava zvaničnika o mogućem povećanju cene struje i gasa, danas je nova ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović zvanično potvrdila ne samo da će se to sigurno desiti već i za koliko procenata.
Da će i struja i gas u januaru poskupeti ministarka je objavila svom Facebook nalogu, uz navođenje da će struja za domaćinstva poskupeti za 10 odsto, a gas za 11 odsto.
"Od 2023. električna energija će poskupeti za 10 odsto, što će biti poskupljenje manje od 300 dinara za prosečno domaćinstvo mesečno. Gas će od 2023. poskupeti za 11 odsto", napisala je ministarka.
Opširnije
Prognoza: Visoke cene nafte i gasa plaćaćemo i dogodine
Sudeći prema fjučersima gasa i nafte, cene ovih energenata će se na trenutnom nivou zadržati i u prvoj polovini iduće godine.
17.11.2022
Bez jake energetike nema ekonomskog razvoja Srbije
U narednih šest godina nova Vlada Srbije planira da uloži 12 milijardi evra u oblasti energetike.
04.11.2022
Srpski budžet čeka energetski udar do kraja godine
Prihodi od poreza na dobit preduzeća dosta su veći u odnosu na očekivano, kaže Lazar Šestović iz Svetske banke.
19.09.2022
'Veće cene energije za domaćinstva bar do proleća'
Troškovi energenata neće pasti do proleća jer se nastavlja trend visoke inflacije i isprekidanih lanaca snabdevanja.
14.11.2022
Navela je i da će država nastaviti da subvencioniše cenu struje i da će cena električne energije u Srbiji i dalje biti među najnižim u Evropi.
Đedović je objavila i da je u prethodne dve nedelje cena gasa porasla tri puta na globalnom tržištu.
"Gas je u ovom trenutku najjeftiniji za industriju, a treći najpovoljniji u Evropi za domaćinstva", tvrdi ministarka.
Podsetila je i na štednju struje kojom EPS odobrava popuste građanima i do 30 odsto. "U uslovima svetske energetkse krize moramo da donosimo mere koje će obezbediti sigurno i kontinuirano snabdevanje", navela je Đedović.
Međutim, ostalo je nejasno da li se ova poskupljenja odnose samo na građane ili i na privredu, jer je do sada bila praksa da cena energenata za privredu poskupi nekoliko procenata više u odnosu na onu za domaćinstva.
Struja je u Srbiji poslednji put poskupela u septembru. Za domaćinstva je uvećana za 6,5 odsto, a za privredu je povećana sa 75 na 95 evra po megavat-satu. Cena gasa u Srbiji je poslednji put najpre uvećana u julu za privredu za 12 odsto, a onda u avgustu za domaćinstva za devet odsto.
Visoke cene gasa i struje zadržaće se i početkom sledeće godine
Sudeći prema fjučersima gasa i struje na svetskom tržištu, cene ovih energenata će se na trenutnom nivou zadržati i u prvoj polovini iduće godine. Cena gasa na holandskoj TTF berzi za ugovore u decembru kreće se od 110 do 120 evra po megavat-satu.
Cena gasa je poslednjih meseci u padu, a nakon što je tokom leta oborila rekord. Tražnja za energentima je porasla nakon popuštanja kovid mera i otvaranja tržišta, zbog čega su cene počele blago da rastu. Međutim, njihov rast, do rekordnih nivoa, najviše je pogurao rat u Ukrajini. Visoke cene energenata, s druge strane, pogurale su inflaciju, sa kojom se sada bore sve svetske ekonomije podizanjem kamatnih stopa.
Najviša cena prirodnog gasa u Evropi bila je krajem avgusta, kada je obustavljena isporuka gasa Severnim tokom jedan, i tada je cena iznosila čak 350 evra po megavat-satu.
Kada je reč o struji, fjučersi struje za decembar na mađarskoj HUDEX berzi iznosi oko 290 evra po megavat-satu. Očekuje se da će cena struje rasti u prvoj polovini godine, tako da prosečna cena u prvom kvartalu iznosi oko 360 evra po megavat-satu, a u drugom kvartalu oko 320 evra po megavat-satu.
Greške EPS-a plaćaju građani
Poskupljenje cene gasa u Srbiji može se opravdati visokim cenama gasa na svetskom tržištu, koja je skočila kao posledica rata u Ukrajini.
Srbija godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde nabavlja po ugovoru sa Rusijom po povoljnoj ceni od oko 400 dolara za 1.000 kubnih metara, dok ostatak nabavlja na slobodnom tržištu gde su cene u odnosu na ovu više od dva puta.
S druge strane, iako je i cena struje na svetskom tržištu uvećana, to ne može biti opravdanje za EPS koji zbog lošeg upravljanja prethodnih godina proizvodi manje struje, uvozi više struje i postaje opterećenje za srpski budžet. Tu grešku sada plaćaju građani.
Član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov izjavio je nedavno za Bloomberg Adria TV da je glavni razlog povećanja deficita u budžetu veliki gubici u energetskom sektoru, konkretno gubici koje beleže Elektroprivreda Srbije (EPS) i Srbijagas.
Altiparmakov je naveo da Srbijagas beleži gubitke zbog povećanja cene gasa na svetskom tržištu, kao i državne odluke da se to povećanje ne prelije na potrošače. S druge strane, ukazuje na to da je za gubitke u EPS-u kriv sam EPS.
"EPS beleži gubitke zbog lošeg poslovanja tokom poslednjih nekoliko godina, a problem je naročito eskalirao prošle jeseni kada smo imali prekid proizvodnje. Sveukupno, gubici će biti oko dve milijarde evra i verovatno ćemo morati da plaćamo još gubitaka i u narednoj godini dok EPS ne restaurira svoju proizvodnju", rekao je Altiparmakov.
Analiza BBA: Više cene energije za domaćinstva do proleća
Cene energenata za domaćinstva u Adria regionu su ove godine znatno porasle, što je i logična posledica povećane tražnje nakon najtežeg razdoblja pandemije i usled geopolitičkih faktora koji su podstakli inflaciju širom Evrope, pokazalo je istraživanje analitičara Bloomberg Adrije. U 2023. godini očekuje se smirivanje cena kako godina bude odmicala.
Istraživanje je pokazalo i da srpska domaćinstva najmanje u regionu plaćaju električnu energiju, hrvatska najviše. Gas je najskuplji građanima Severne Makedonije, a najpovoljniji Hrvatima i Srbima. Trošak energije u Adria regionu niži je u odnosu na evropski prosek.
Zaključak analize je da će troškovi energije za domaćinstva ostati veći barem do proleća 2023. s obzirom na to da se nastavlja okruženje visoke inflacije i isprekidanih lanaca snabdevanja. "Za celu 2023. godinu pritom očekujemo niže nivoe cena energije, prvenstveno usled manje potražnje, s obzirom na slabljenje opšte ekonomske aktivnosti", rekao je analitičar Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.