Srpska domaćinstva najmanje u regionu plaćaju električnu energiju, hrvatska najviše. Gas je najskuplji građanima Severne Makedonije, a najpovoljniji Hrvatima i Srbima. Trošak energije u Adria regiji niži je u odnosu na evropski prosek, pokazalo je istraživanje analitičkog tima Bloomberg Adrije, koje je za Bloomberg Adria TV komentarisao Ivan Odrčić, rukovodilac analiza makroekonomije i tržišta kapitala.
Cene energije za domaćinstva dobile su zamah prošle godine, a to se nastavilo i kroz celu ovu godinu. Tome su u najvećoj meri doprinele postpandemijska potražnja, inflacija i geopolitičke promene.
"Postpandemijska potražnja je eksplodirala tokom prošle godine, s obzirom na postupno otvaranje odnosno labavljenje epidemioloških mera, dok je inflacija delom rezultat takvih događaja, ali i delom i dalje razlomljenih lanaca snabdevanja, koji se od pojave epidemije pa sve do današnjih dana nisu u potpunosti stabilizovali", rekao je Odrčić.
Opširnije
Analiza BBA: U Srbiji benzin najskuplji, u S. Makedoniji najjeftiniji
Cene benzina u Adria regionu u čvrstoj su korelaciji sa promenom cena nafte na tržištu.
14.11.2022
Evropska energetska kriza doneće godine nestašica, posebno siromašnim zemljama
Računi će biti visoki, ali Evropa će preživeti zimu: kupila je dovoljno nafte i gasa da preživi sezonu grejanja.
08.11.2022
Brodić: Pad cena gasa je znak da ulazimo u recesiju
Brodić očekuje stabilizaciju cena gasa i goriva.
01.11.2022
Napomenuo je da su u ovoj godini geopolitičke promene imale tektonski uticaj na snabdevanje energenata, a time i na cene energije koju plaćaju domaćinstva. Naveo je i primer dizel goriva koje, kako je rekao, nedostaje u velikim količinama jer je Rusija bila najveći dobavljač za Evropu, a sankcijama je ono postalo nedostupnije i time skuplje.
"Što se tiče cena električne energije za domaćinstva, naš analitički tim je uporedio kretanje istih prema paritetu kupovne moći iz kojeg se može videti da su najniže cene u prvoj polovini 2022. zabeležene u Srbiji, i to ponajviše zbog državnih intervencija, pomoću kojih se štiti sektor domaćinstava od velikih cenovnih šokova", istakao je Odrčić te dodao da se najskuplja električna energija za domaćinstva plaća u Hrvatskoj, čemu je ove godine doprinela suša.
Naglasio je da domaćinstva u Severnoj Makedoniji najskuplje plaćaju gas te pojasnio da je tome doprinelo između ostalog i zato što ga manje proizvode, a puno uvoze. U Srbiji i Hrvatskoj gas je najjeftiniji. "Hrvatska ima tu komparativnu prednost u vidu LNG terminala, koji znatno doprinosi dostupnosti i ceni gasa. Treba napomenuti da je prema istom paritetu kupovne moći i dalje trošak energije u svim zemljama Adria regije niži u odnosu na prosek Evropske unije." To, doduše, ne vredi za cene gasa u Severnoj Makedoniji. Niži trošak u odnosu na Evropsku uniju ponajviše je rezultat državnih mera pomoći, rekao je Odrčić.
Veće cene do proleća
U analizi Bloomberg Adria tima utvrđeno je da postoji visoka korelacija između kretanja cena sirove nafte i cena benzina. U regiji je ona prosečno 90 odsto, a u EU čak 97 procenata. "Matematički rečeno, za svaki evro povećanja cene sirove nafte, cena benzina u regionu se u proseku poveća za 90 evrocenti i obrnuto. Drugim rečima, ako nam se sviđa da se porast svetskih cena nafte ne prenosi u potpunosti kroz porast cene benzina, onda budimo svesni da smanjenje cena sirove nafte isto tako ne rezultira istovetnim smanjenjem cena benzina", upozorio je rukovodilac analiza makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.
Zaključak analize je da će troškovi energije za domaćinstva ostati veći barem do proleća 2023. s obzirom na to da se nastavlja okruženje visoke inflacije i isprekidanih lanaca snabdevanja. "Za celu 2023. godinu pritom očekujemo niže nivoe cena energije, prvenstveno usled manje potražnje, s obzirom na slabljenje opšte ekonomske aktivnosti", rekao je Odrčić.