Sudeći prema fjučersima gasa i nafte, cene ovih energenata će se na trenutnom nivou zadržati i u prvoj polovini iduće godine. Cena gasa na holandskoj TTF berzi za ugovore u decembru trenutno iznosi oko 120 evra po megavat-satu. Kada je reč o fjučersima nafte brent, koja služi kao reper za kupovinu na svetskim finansijskim tržištima, za ugovore u decembru ona iznosi nešto manje od 95 dolara po barelu.
Cene gasa i nafte su poslednjih meseci u padu, a nakon što su tokom leta oborile rekorde. Tražnja za energentima je porasla nakon popuštanja kovid mera i otvaranja tržišta, zbog čega su cene gasa i nafte počele blago da rastu. Međutim, njihov rast, do rekordnih nivoa, najviše je pogurao rat u Ukrajini. Visoke cene energenata, s druge strane, pogurale su inflaciju, sa kojom se sada bore sve svetske ekonomije podizanjem kamatnih stopa.
Najviša cena prirodnog gasa u Evropi bila je krajem avgusta, kada je obustavljena isporuka gasa Severnim tokom jedan, i tada je cena iznosila čak 350 evra po megavat-satu.
Kada je reč o nafti, naftaši su najbolji finansijski rezultat ostvarili u drugom kvartalu, kada je cena crnog zlata i bila najviša. Gledajući cene brenta, najviša je bila u martu, dve nedelje nakon početka rata u Ukrajini, kada je iznosila 128 dolara po barelu, a zatim je ponovo početkom juna dostizala više od 120 dolara po barelu.
Predviđanja cene gasa
Temperature u oktobru i novembru više od prosečnih za ovo doba godine, popunjena evropska skladiša gasa do čepa i povećan uvoz tečnog gasa (LNG) u Evropu koji čeka u lukama da bude isporučen ukoliko naiđe ledeni talas i poveća potrošnju, upravo je ono što je uticalo da cena gasa u protekla dva meseca drastično padne. U pojedinim momentima, cena gasa je bila i niža od 100 evra po megavat-satu. Međutim, te cene su i dalje više od proseka za ovo doba godine.
Posmatrajući fjučerse gasa na TTF čvorištu, može se zaključiti da će se cena ovog energenta i u prvoj polovini iduće godine kretati između 120 i 130 evra po megavat-satu. Drastični skokovi trenutno nisu na vidiku.
Međutim, svaka nova eskalacija sukoba u Ukrajini, ili totalna obustava gasa iz Rusije u zapadnu Evropu, koja trenutno ide isključivo preko Ukrajine, ili ledeni talas zbog kojeg će građani i privreda više trošiti, mogu uticati da cene gasa ponovo polude.
Predviđanja cene nafte
I cena nafte je proteklih meseci u padu, a glavni razlog je smanjena potrošnja zbog usporavanja svetske privrede, naročito privrede u Kini, najvećem svetskom uvozniku nafte, koja ne odustaje od politike "Covid-Zero". Grupa OPEC+ pokušala je da spreči pad cene nafte smanjenjem proizvodnje u oktobru i novembru, međutim, cena nafte nastavlja da pada.
Ukoliko se pogledaju fjučersi za naftu brent, u narednih šest meseci kretaće se od 88 do 95 dolara po barelu, ali tako da iz meseca u mesec njihova cena slabi.
Međutim, kao i kod gasa, cena nafte sklona je iznenadnim događajima koji bi mogli da poremete snabdevanje ili potražnju, pa se tako ne može sasvim sigurno tvrditi da će fjučersi održati na ovom nivou.
Predviđanja za cenu struje
Cena struje na nemačkoj berzi trenutno iznosi oko 330 evra po megavat-satu. Najveća cena bila je krajem avgusta, kada je cena struje na ovoj berzi dostigla čak 1.000 evra po megavat-satu.
Fjučersi struje za decembar na mađarskoj HUDEX berzi iznosi oko 290 evra po megavat-satu. Očekuje se da će cena struje rasti u prvoj polovini godine, tako da prosečna cena u prvom kvartalu iznosi oko 360 evra po megavat-satu, a u drugom kvartalu oko 320 evra po megavat-satu.
Evropska unija spremna da se nosi sa energetskom krizom
Evropska unija je spremna da se nosi sa energetskom krizom ove zime bez većih poteškoća, rekao je slovenački premijer Robert Golob.
Blaga jesen, smanjena potrošnja električne energije i pad cena prirodnog gasa znače da EU može da se izbori sa značajnim zahlađenjem sve dok su rezervoari za skladištenje gasa dopunjeni, kao što su sada, rekao je Golob.
"Možemo da preživimo dvonedeljnu hladnoću bez ikakvih problema, čak četiri ili šest nedelja", istakao je Golob, koji je bio predsednik najveće slovenačke elektroenergetske kompanije pre nego što je u junu preuzeo kormilo vlade zemlje evrozone. "Bolje smo pripremljeni od bilo koje druge zime."
Analiza BBA: Više cene energije za domaćinstva do proleća
Cene energenata za domaćinstva u Adria regionu su ove godine znatno porasle, što je i logična posledica povećane tražnje nakon najtežeg razdoblja pandemije i usled geopolitičkih faktora koji su podstakli inflaciju širom Evrope, pokazalo je istraživanje analitičara Bloomberg Adrije. U 2023. godini očekuje se smirivanje cena kako godina bude odmicala.
Istraživanje je pokazalo i da srpska domaćinstva najmanje u regionu plaćaju električnu energiju, hrvatska najviše. Gas je najskuplji građanima Severne Makedonije, a najpovoljniji Hrvatima i Srbima. Trošak energije u Adria regionu niži je u odnosu na evropski prosek.
Zaključak analize je da će troškovi energije za domaćinstva ostati veći barem do proleća 2023. s obzirom na to da se nastavlja okruženje visoke inflacije i isprekidanih lanaca snabdevanja. "Za celu 2023. godinu pritom očekujemo niže nivoe cena energije, prvenstveno usled manje potražnje, s obzirom na slabljenje opšte ekonomske aktivnosti", rekao je analitičar Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.