Novi mesec, nova povećanja. Tako se može opisati ulazak u maj, jer, kako je ranije najavljeno, dolazi nam novo poskupljenje struje i gasa, a koje obično sa sobom vuče i ostala poskupljenja. I važno je naglasiti da ovo neće biti poslednje u ovoj godini.
Struja za domaćinstva biće viša za osam odsto, dok će za privredu biti uvećana sa 95 na 110, 81 evro po megavat-satu.
Kada je reč o gasu, gas će za kupce sa godišnjom potrošnjom manjom od 100.000 kubnih metara, odnosno za domaćinstva i malu privredu, poskupeti za 10 odsto.
Opširnije
Eurostat: Cena struje u Srbiji bila najniža u Evropi u drugoj polovini 2022.
Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci Eurostata.
27.04.2023
EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra.
26.04.2023
EPS postao deo crnogorske berze struje - regionalno udruženi do Evrope?
Elektroprivreda Srbije (EPS) postala je nedavno član crnogorske berze električne energije (BELEN).
27.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Cena struje u Srbiji najniža na mostu, ali ne i na ćupriji
Trenutna najjeftinija struja u Srbiji može se opisati i poznatom narodnom izrekom: "Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji".
29.03.2023
Mogu li EPS i Srbijagas od kočničara da postanu pokretači privrede
Loše poslovanje Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa od početka energetske krize do sada koštalo je građane Srbije oko 2,4 milijarde evra.
06.03.2023
Podsetimo, struja je najpre poskupela u septembru za 6,5 odsto za domaćinstva i sa 75 na 95 evra po megavat-satu za privredu. Sledeće povećanje struje za građane bilo je početkom godine, a majsko povećanje je treće u poslednjih devet meseci. Cena struje za domaćinstva sa majskim povećanjem iznosi oko 50 evra po megavat-satu. Cena struje za privredu nije povećavana od septembra i majsko povećanje je drugo povećanje za preduzeća.
Cena gasa poskupela je u avgustu za devet odsto za domaćinstva i 12 odsto za privredu, a zatim je uvećana 11 odsto za domaćinstva i malu privredu koja godišnje troši do 100.000 metara kubnih gasa. Majsko povećanje je treće u nizu za domaćinstva i malu privredu. Za veće potrošače, avgustovsko povećanje bilo je poslednje.
Eurostat: Cena struje u Srbiji bila najniža u Evropi u drugoj polovini 2022.
Cena struje za domaćinstva u Srbiji bila je najniža u Evropi u drugoj polovini 2022. godine, pokazuju podaci Eurostata. U drugoj polovini prošle godine cena struje za građane u Srbiji, bez poreza, u proseku je iznosila 0,0741 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila u Grčkoj i iznosila 0,4721 evro po kilovat-času.
Kada je reč o ceni struje za privredu, i tu je cena bila među najnižim u Evropi, a nižu cenu od Srbije imale su Bosna i Hercegovina i Albanija. Cena za privredu u Srbiji u proseku je iznosila 0,1171 evro po kilovat-času, dok je najskuplja bila takođe u Grčkoj i iznosila je 0,4654 evra po kilovat-času.
Bloomberg Adrija ranije je pisala da niska cena stuje na duži rok u Srbiji nije održiva i da će njeno finansiranje u budućem periodu doći na naplatu i mnogo koštati građane.
Podaci o prosečnoj ceni gasa za domaćinstva u Srbiji u drugoj polovini prošle godine na Eurostatu nisu dostupni, dok ih je u prvoj polovini godine bilo. Osim Srbije, podaci nisu dostupni ni za Ukrajini, Tursku, Albaniju i Lihtenštajn.
Cena gasa za privredu u Srbiji u drugoj polovini prošle godine bila je među najnižim u Evropi i iznosila je 0,0447 evra po kilovat-času, a nižu cenu od Srbije imala je jedino Gruzija gde su privredici plaćali kilovat-čas po ceni od 0,366 evra.
EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra. Međutim, kompletan finansijski izveštaj za prvi kvartal još nije objavljen na zvaničnom sajtu EPS-a.
Iz ovog preduzeća ističu da je trend u poslovanju preokrenut za samo godinu dana uz podsećanje da je EPS u istom periodu prošle godine imao gubitak od oko 30 milijardi dinara.
Ističu da je poslovni uspeh rezultat povećane proizvodnje, dobiti od izvoza električne energije i smanjenja troškova.
Povišice u EPS-u pojele povećanja cene struje
Međutim, iz Fiskalnog saveta dolaze informacije da su povišice zaposlenima pojele povećanja cena struje.
Kako je Nikola Altiparmakov objasnio za Bloomberg Adria TV, za razliku od prethodnih epizoda i prethodnih godina i prethodnih decenija kada smo imali povećanje cene električne energije, "to je u najvećoj meri bilo pojedeno prekomernim povećanjem plata u EPS-u i zapošljavanjem koje je bilo kontraproduktivno". Sada je to potrebno da se to promeni, ocenjuje Altiparmakov.
"To povećanje cene struje treba se pretoči u povećanje investicija, u povećanje kapaciteta i u povećanje plata, ali i onih najkvalifikovanijih kadrova u EPS-u kojih zapravo nedostaje", navodi on. "S ovom strukturom plata u EPS-u, i to ne samo u EPS-u, nego generalno u državnoj upravi, ne možemo da platimo najbolje stručnjake, najbolje inženjere. Te greške jako skupo plaćamo."
Inflatorni udar tek sledi, možda i povećanje poreza
Fiskalni savet ukazao je nedavno da je inflacija u Srbiji prošle godine bila niža u odnosu na prosek u zemljama centralne i istočne Evrope (CIE) upravo zbog toga što nije sprovodila istu politiku povećanja cena energenata. Da jeste, kako kažu, inflacija u Srbiji bi bila viša od proseka CIE.
Zbog toga iz ovog saveta tvrde da je odlaganje poskupljenja energenata bila loša ekonomska politika iz tri razloga:
- plaćena je ogromna cena od 2,4 milijarde evra iz budžeta za finansiranje troškova EPS-a i Srbijagasa, a nastaviće se i u 2023. godini;
- Srbija ipak neće izbeći slična povećanja cena struje i gasa kao u CIE, jer te više cene stižu tokom ove godine;
- zbog toga bi inflacija u Srbiji mogla da traje duže nego u drugim zemalja.
Procena Fiskalnog saveta ispostavlja se kao tačna. Naime, dok u drugim zemaljama inflacija usporava, u Srbiji je u martu ove godine dostigla rekord.
I profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Molnar smatra da je subvencionisanjem struje "trošak samo prevaljen na budžet i javni dug", odnosno na teret svih poreskih obveznika, pošto se za ove namene novac obezbedio dodatnim zaduživanjem države i da inflatorni udar tek sledi.
"Na ovakav način deo inflatornog udara se najverovatnije samo odlaže, jer dugovi će morati da se vraćaju. Otplata zajmova bi mogla da dovede do zaoštravanja poreske politike u narednom periodu jer će u budžetu biti potrebno više novca za te svrhe. Povećanje poreskih stopa nameće dodatne troškove preduzećima, a ona ih, po pravilu, prevaljuju na cene finalnih proizvoda i usluga", rekao je Molnar.
Biće još poskupljenja
Prema oceni Fiskalnog saveta, cena struje se nakon ova dva povećanja u januaru i maju više neće menjati, ali navode da će doći do korekcija cena gasa.
Fiskalni savet očekuje da će cena gasa biti uvećana za još po 10 odsto u novembru 2023. i maju 2024. godine.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je nedavno da će naredno poskupljenje verovatno biti pred početak grejne sezone, ali da sada ne može da kaže koliko, pošto je cilj za ovu godinu da više nema subvencija za razliku u ceni po kojoj to preduzeće kupuje i prodaje gas.