Upisom akcija Elektroprivrede Srbije (EPS) u Centralni registar hartija od vrednosti, ovo preduzeće je zvanično promenilo status iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
U intervjuu za Bloomberg Adriju ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović kaže da je ova odluka doneta još 2014. godine i da je aktuelno ministarstvo samo sprovodi u delo. Dodaje da je cilj ovog poteza profesionalizacija upravljanja i povećanje efikasnosti EPS-a.
Međutim, kada pričamo o profesionalizaciji, trenutno stanje stvari je takvo da je direktor EPS-a u v. d. statusu. Na pitanje da li će se tu stvari menjati, ministarka Đedović kaže da ovim reformama država želi da uspostavi jedan kontinuitet i izađe iz v. d. stanja. "Kontinuitet u smislu odlučivanja, upravljanja, odgovornosti, ali i ciljeva. Strateški cilj je da EPS bude kičma privrede - proizvođač, trgovac i snabdevač električne energije i da može da uzme aktivnu ulogu u tranziciji koja nas čeka."
Opširnije
EPS zvanično postao akcionarsko društvo
Elektroprivreda Srbije (EPS) zvanično je postala akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija.
19.04.2023
Trgovina električnom energijom ključna za uspešan EPS, kažu stručnjaci
Statut EPS-a pod pritiskom sindikata promenjen kako bi pored proizvodnje struje preduzeće obavljalo i trgovinu.
07.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Investicije u elektroprivredu potencijalno i više milijardi evra
EPS je postao akcionarsko društvo što bi trebalo da donese promene u upravljanju.
14.04.2023
Stručnjaci: Promena u EPS-u više kozmetička nego suštinska
Nejavna akcionarska društva nemaju neke obaveze koje imaju javna preduzeća, ali ovo nije velika promena.
05.04.2023
Saznajemo: Procenjena vrednost EPS-a 3,1 milijardu evra
Osnivačkim aktom i statutom u koje je Bloomberg Adria imala uvid načinjen je prvi korak ka reformi EPS-a.
05.04.2023
Ministarka je nagovestila da smo ovu energetsku krizu dočekali donekle nespremni kada je u pitanju poslovanje naših energetskih preduzeća. Međutim, problemi u EPS-u su nastali pre ove energetske krize, a ako se gleda proizvodnja tu imamo pad u poslednjoj deceniji. Na pitanje da li ćemo u narednom periodu uvoziti struju ili ćemo istu biti u stanju da proizvedemo kako bismo zadovoljili svoje potrebe, ministarka Đedović kaže da uvoz nije preferencija zbog nepredvidivih cena.
Kada pričamo o cenama - u maju nas čekaju i povećanje cene struje i gasa, a na pitanje sa čim kompanije treba da kalkulišu kada prave budžete za narednu godinu, odgovor je da su korekcije cena neophodne i da na umu treba imati upravo povećanja koja su najavljena.
Na pitanje da li ćemo u srednjoročnom periodu zavisiti od uvoza ili ćemo biti u mogućnosti da struje za svoje potrebe sami proizvedemo, ministarka kaže da će to pre svega zavisiti od proizvodnje i od naših kapaciteta.
"Proizvodnja struje takođe će zavisiti od hidrometeoroloških uslova. Mi smo imali sreće da je ova zima bila blaga, a da su hidrokapaciteti radili punom parom. Mi moramo da budemo spremni na sve moguće scenarije i kada se spremamo, sada i analiziramo, gledamo najgori mogući scenario i u smislu cene struje i u smislu neophodne potrošnje električne energije, tako da svakako imamo više spremnih opcija i to je nešto što moramo da obezbedimo."
Za više detalja pogledajte video.