Promena u Statutu Elektroprivrede Srbije (EPS) da osim proizvodnje struje, koja je pretežna delatnost, EPS obavlja i trgovinu električnom energijom, dogodila se pod pritiskom sindikata, a stručnjaci kažu da je reč o ključnoj stavci za uspešan EPS.
Učesnici u procesu usaglašavanja Statuta, koji je usvojen ove nedelje, navode da je u prvoj verziji dokumenta bilo spornih detalja, kao i da dokument otvara put za eventualnu privatizaciju kompanije.
Milan Đorđević, predsednik sindikata radnika EPS-a, rekao je za Bloomberg Adriju da je uvažen predlog sindikata da pored pretežne delatnosti - proizvodnje struje, delatnosti budu i sigurno snabdevanje građana i trgovina.
Opširnije
Stekli se uslovi da EPS postane akcionarsko društvo
Nadzorni odbor Elektroprivrede Srbije usvojio je na sednici u utorak novi statut, čime su se stekli uslovi da se to preduzeće transformiše u akcionarsko društvo.
04.04.2023
Saznajemo: Procenjena vrednost EPS-a 3,1 milijardu evra
Osnivačkim aktom i statutom u koje je Bloomberg Adria imala uvid načinjen je prvi korak ka reformi EPS-a.
05.04.2023
Stručnjaci: Promena u EPS-u više kozmetička nego suštinska
Nejavna akcionarska društva nemaju neke obaveze koje imaju javna preduzeća, ali ovo nije velika promena.
05.04.2023
EPS da ostane većinski državni, ali da država ne upravlja
Promene statuta preduzeća je zahtevao MMF, ali ne znamo da li je sa tim saglasan Rystard Energy, konsultant iz Norveške.
05.04.2023
Nicola Pontara, SB: Pred EPS-om dug put koji neće biti lak
Prelaskom iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, EPS će se transformisati u produktivniju i moderniju kompaniju, kaže Nicola Pontara.
06.04.2023
Brodić: EPS vredi manje od INA, a veća je kompanija
Procenjena vrednost EPS-a na 3,1 milijardu evra iz ugla hrvatskog energetskog analitičara i urednika portala EnergyPressa Ivana Brodića prilično je niska.
06.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
"Promena pravne forme iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo jeste na neki način uvod u privatizaciju. Neće biti grube privatizacije, ali se plašimo da će hidro sektor biti privatizovan. Zbog toga smo tražili da pretežna delatnost bude sigurno snabdevanje. Činom strateškog partnerstva ili prodajom hidroelektrana i uvođenjem zelene agende termo sektor će polako da se gasi", kaže Đorđević.
Stručnjak za energetiku u Deloitte i nekadašnji direktor u EPS-u Željko Marković ocenio je da EPS bez trgovanja električnom energijom ne može da bude uspešna kompanija.
"Da bi EPS bio uspešna kompanija, mora se baviti i trgovinom električne energije, ne samo iz sopstvene proizvodnje, već bih rekao i da mora da trguje i električnom energijom koju će nabavljati i prodavati na tržištu kroz tržišne operacije, a koje mu mogu obezbediti dodatni profit", rekao je Marković za Betu.
To, kako je rekao, spada u primere dobre prakse i neretko energetske kompanije kroz takve tržišne operacije ostvaruju mnogo veću zaradu u odnosu na onu koju mogu ostvariti samo prodajom energije iz sopstvene proizvodnje.
Objašnjava i da to što je kao pretežna delatnost EPS-a određena proizvodnja električne energije, ne utiče na to da se EPS bavi i delatnošću trgovine električnom energijom, koja obuhvata snabdevanje električnom energijom i snabdevanje na veliko električnom energijom.
Smatra i da nije bila namera Vlade Srbije da posle transformacije EPS prestane da se bavi trgovinom električne energije jer bi to, kako kaže, bila jako loša odluka, koja bi značajno unazadila EPS, smanjila mu tržišnu vrednost i dovela u pitanje i njegovo poslovanje.