Elektroprivreda Srbije, jedno od ključnih preduzeća u Srbiji koje je zadavalo glavobolje svakoj vladi, ići će u transformaciju i postaje akcionarsko društvo, ali se ne privatizuje, već ostaje u vlasništvu države. Ključna reč je ovde - profesionalizacija, i to upravljanja. Promena pravne forme tog preduzeća najveća je u poslednje tri decenije, a procenjena vrednost EPS-a je 3,1 milijardu evra. Jedan od partnera Vlade Srbije na reformi energetskog sektora je i Svetska banka čiji direktor za Srbiju Nicola Pontara o tome govorio za Bloomberg Adria TV.
Prelaskom iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, EPS će se transformisati u produktivniju i moderniju kompaniju, kaže Nicola Pontara, šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji. On smatra da je to dug put koji neće biti nimalo lak.
"Mislim da je važno naglasiti na početku da moramo pohvaliti Vladu Srbije što je preduzela ove važne korake i pokušala da restrukturira EPS, što nije lak poduhvat. Uloga EPS-a biće definisana u narednim nedeljama i mesecima, ali mislim da je važno naglasiti da je transformacija EPS-a u akcionarsko društvo važna, jer će postati sredstvo za postizanje strateških ciljeva", kaže Pontara.
Opširnije
EPS da ostane većinski državni, ali da država ne upravlja
Promene statuta preduzeća je zahtevao MMF, ali ne znamo da li je sa tim saglasan Rystard Energy, konsultant iz Norveške.
05.04.2023
Saznajemo: Procenjena vrednost EPS-a 3,1 milijardu evra
Osnivačkim aktom i statutom u koje je Bloomberg Adria imala uvid načinjen je prvi korak ka reformi EPS-a.
05.04.2023
Za njega se ovakav pristup ne odnosi samo na EPS, već i na druga bitna državna preduzeća u Srbiji.
"Videli smo da državna preduzeća mogu postati izvor sistemskih rizika za ekonomiju kada stvari ne idu po planu. A videli smo da stvari nisu išle po planu 2021. i 2022. godine, kada je Srbija prolazila kroz energetsku krizu. Za EPS je od posebnog značaja da ima investicioni plan koji se ubuduće može implementirati i ostvariti. U nastojanju ka ovoj finansijskoj održivosti, EPS će morati da primeni povećanje tarifa i moraće uvek da razmišlja o tome kako zaštititi najugroženije potrošače, moraće da osigura da je finansijski održivo preduzeće. Dakle, mislim da je ovo dobra vest za Srbiju", smatra prvi čovek Svetske banke u Srbiji.
Prema njegovim rečima, zelena tranzicija je od suštinskog značaja za Srbiju.
"Nedavno smo objavili izveštaj o jačanju institucija radi zelene tranzicije u Srbiji. U tom izveštaju, mislim da se zaista jasno ističe da će nastavak korišćenja 'braon' tehnologije mnogo koštati Srbiju. Ovih dana niko ne želi da ulaže u prljavu tehnologiju, da tako kažem. Nastavak korišćenja 'braon' tehnologije znači da se vaša produktivnost neće povećati. Vaše inovacije neće napredovati. To će predstavljati neku prepreku i ulasku na evropsko tržište. Ali nasuprot tome, prelazak na 'zeleno' podrazumeva da ćete privući investicije u zelenu i novu tehnologiju, koja donosi inovacije", kazao je Pontara.
Istakao je da inovacije jačaju produktivnost, što zauzvrat jača konkurentnost srpske privrede.
"Mislim da, kao što sam rekao, zelena tranzicija, budimo realni, neće biti laka. Neće biti brza. Ali opet, radi se o smeru putovanja jedne zemlje", precizirao je Pontara.
O tome šta je plan Svetske banke za Srbiju, koliko je Srbija izložena globalnim rizicima i da li u tome pomaže aranžman sa MMF-om, pogledajte opširnije u videu.