Procenjena vrednost Elektroprivrede Srbije (EPS) na 3,1 milijardu evra iz ugla hrvatskog energetskog analitičara i urednika portala EnergyPressa Ivana Brodića prilično je niska u poređenju sa, na primer, hrvatskim energetskim gigantom INA, čija se vrednost ceni na oko četiri milijarde evra.
Za Bloomberg Adriju je objasnio da ova vrednost INA nije zvanično saopštena, već da su do nje došli na osnovu vrednosti MOL-ovih akcija. "Mol 49 odsto svojih akcija ceni na oko dve milijarde evra, iz toga se može zaključiti da INA vredi oko četiri milijarde evra."
Brodić ukazuje da INA nema veličinu i infrastrukturne proizvodne snage kakve ima EPS, a opet vredi više. "To samo govori koliko je EPS devastiran."
Opširnije
Stekli se uslovi da EPS postane akcionarsko društvo
Nadzorni odbor Elektroprivrede Srbije usvojio je na sednici u utorak novi statut, čime su se stekli uslovi da se to preduzeće transformiše u akcionarsko društvo.
04.04.2023
Saznajemo: Procenjena vrednost EPS-a 3,1 milijardu evra
Osnivačkim aktom i statutom u koje je Bloomberg Adria imala uvid načinjen je prvi korak ka reformi EPS-a.
05.04.2023
Stručnjaci: Promena u EPS-u više kozmetička nego suštinska
Nejavna akcionarska društva nemaju neke obaveze koje imaju javna preduzeća, ali ovo nije velika promena.
05.04.2023
EPS da ostane većinski državni, ali da država ne upravlja
Promene statuta preduzeća je zahtevao MMF, ali ne znamo da li je sa tim saglasan Rystard Energy, konsultant iz Norveške.
05.04.2023
Nicola Pontara, SB: Pred EPS-om dug put koji neće biti lak
Prelaskom iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, EPS će se transformisati u produktivniju i moderniju kompaniju, kaže Nicola Pontara.
06.04.2023
Povišice u EPS-u pojele povećanja cene struje
Ranija povećanja cene struje pojela su prekomerna povećanja plata u EPS-u, ocenio je član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
29.03.2023
Cena struje u Srbiji najniža na mostu, ali ne i na ćupriji
Trenutna najjeftinija struja u Srbiji može se opisati i poznatom narodnom izrekom: "Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji".
29.03.2023
Vrednost EPS-a sa vrednošću Hrvatske elektroprivrede (HEP) ne možemo uporediti, jer nije poznata javnosti. Ono što je poznato jeste da ga prati slična situacija kao EPS – da je zbog ograničenja cena struje došao u probleme likvidnosti. Naime, država Hrvatska će odobriti akcionarski zajam HEP-u od 400 miliona evra i dokapitalizovati kompaniju sa još 500 miliona evra kako bi pokrila gubitke nastale prošle godine zbog ograničavanja cene električne energije. Uz razliku što EPS ima i dodatne probleme zbog lošeg poslovanja.
Kada je reč o promeni pravne forme EPS-a (iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo), Brodić kaže da su otvorena vrata mogućoj privatizaciji, ili bar nekog njegovog dela.
"Svakako se otvaraju vrata za ulazak svežeg kapitala u kompaniju. Da li će to biti kroz pronalaženje strateškog partnera ili kroz inicijalnu javnu ponudu akcija na domaćoj ili nekoj od berzi u okruženju, stvar je procene sadašnjih vlasnika, interne i javne revizije, ali i profesionalnog menadžmenta."
Prema Brodićevim rečima, dolazak novih vlasnika, odnosno svežeg kapitala, doneo bi EPS-u modernizaciju infrastrukture.
"Ako je zaista tačno da EPS sa vlasništvom nad infrastrukturom i ozbiljnom proizvodnjom energije, prema procenama, vredi nešto više od tri milijarde evra, čini mi se da mu je potreban svež kapital za modernizaciju i za ulazak u menadžment koji će odgovarati stvaranju dodatne vrednosti, a ne politici", rekao je on.
Smatra da bi za tržište bilo dobro kada bi se infrastruktura, proizvodnja i distribucija energije upravljački razdvojile i kada bi ova potonja bila privatizovana.
Ukazuje da nije posao države da bude igrač na tržištu koje uokviruje sopstvenim zakonima i regulacijama. "Naravno, ovde bi trebalo podići nekoliko ograda. Verujem da u zemljama sa tako velikim uticajem dnevne politike na javna preduzeća ova osnovna teorija neće biti u potpunosti primenjena, jer javna preduzeća u ovom delu Evrope veoma često služe kao poluge socijalne politike i kao bankomat za kupovinu glasova."
Brodić napominje da ukoliko EPS strateški ostane vertikalna, a ne razdvojena sektorska kompanija, država bi morala da zadrži 25 odsto vlasništva plus zlatnu akciju, kako bi bila u stanju da se pozove na pravo veta u energetski kriznim situacijama ili u slučaju da novi vlasnici požele da ugase ili izmeste kompaniju s tržišta. "Međutim, postoje i zakoni za to. Niko nije snažniji od države."
Akcionarsko društvo donosi stručan kadar, bar po definiciji
Promena u akcionarsko društvo, kaže Brodić, od velikog je značaja za svako preduzeće; naime, akcionarska društva, za razliku od društava s ograničenom odgovornošću, imaju znatno drugačije mehanizme upravljanja, koji su mnogo manje podložni direktnom uticaju vlasnika.
"Uticaj vlasnika se svodi na strateške odluke kroz nadzorne odbore i naplatu dividendi, dok je operativno upravljanje prepušteno upravnim odborima, koji su, bar po definiciji, stručni kadrovi."
Objašnjava da će njihov zadatak biti maksimizacija poslovanja i kvalitetno upravljanje. "Za nadati se kako će u tom smeru ići i EPS, ne samo zbog toga što je on veliki poreski obveznik, isplatilac dobiti u budžet, ili zato što je veliki poslodavac, nego je stvar malo ozbiljnija. Kako je EPS vlasnik ključne energetske infrastrukture i dobrog dela proizvodnje, od velike je važnosti poboljšanje kvaliteta upravljanja za celo tržište."
Sve će na kraju zavisiti od političke volje
Na pitanje šta će biti sledeći korak nakon promene Statuta EPS-a, Brodić pretpostavlja da sada sledi preregistracija preduzeća kod nadležnih institucija, nakon toga sazivanje skupštine akcionara, u ovom slučaju predstavnika jedinog vlasnika i tenderi za imenovanje stručnog odbora direktora.
"Nadam se da će politika pobeći od svega što nije strateški pravac kompanije, ali kako živimo u ovom delu Evrope, skeptičan sam."
A da li će stvarno ova promena dovesti do poboljšanja poslovanja EPS-a ili je samo formalna, Brodić uz ograde koje je već naveo prema dnevnoj politici, smatra da ovaj potez neminovo vodi povećanju kvaliteta upravljanja i kontrole upravljanja u samoj kompaniji.
"Biće komplikovanije i detaljnije knjigovodstvo, više revizija, a u kompaniju bi trebalo da uđe sposobniji, ali manje odgovarajući menadžment. U tom smislu se očekuju pozitivni iskoraci, ali koliki će oni biti, rano je govoriti", rekao je Brodić.
Upitali smo ga i koliko je upoznat sa angažovanjem Norvežana koji su najavljeni da dolaze kako bi poboljšali poslovanje EPS-a, a on navodi da je reč o vrlo ozbiljnim igračima koji sigurno ne bi dozvolili da uđu u takav posao a da ga ne završe u poboljšanju kvaliteta upravljanja i povećanju tržišne vrednosti kompanije.
"Takav potez treba pozdraviti."