Finansijski izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS) za prvi kvartal pokazuje da se kompanija za godinu drastično oporavila. Od minusa od skoro 30 milijardi dinara u prošlogodišnjem prvom kvartalu, ovog kvartala EPS je otišao u plus, i to za više od 30 milijardi dinara.
Analitički tim Bloomberg Adrije analizirao je šta je sve doprinelo oporavku EPS-a i šta je uticalo da u prvom kvartalu ostvari neto dobitak od 36,8 milijardi dinara.
Poskupljenje struje i povećanje proizvodnje
"Efekat na poslovne rezultate dolazi i sa strane viših cena u odnosu na prethodnu godinu i sa strane veće ukupne proizvodnje električne energije za 17 odsto", navodi analitički tim Bloomberg Adrije.
Opširnije
EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra.
26.04.2023
EPS izvezao struje za više od 100 miliona evra na početku godine
EPS je izvezao u prvom kvartalu ove godine za 103 miliona evra više struje u odnosu na isti period prošle godine.
21.04.2023
EPS će ulazak u ETS sistem koštati 3,4 miliona evra
Iz Energetske zajednice nedavno je potvrđeno za Bloomberg Adriju da Srbija, zajedno sa drugim zemljama regiona, pregovora da pristupi sistemu EU ETS.
09.05.2023
Strujno-gasni udar kao čestitka za Prvi maj
Novi mesec, nova povećanja. Tako se može opisati ulazak u maj, jer, kako je ranije najavljeno, dolazi nam novo poskupljenje struje i gasa.
01.05.2023
EPS zvanično postao akcionarsko društvo
Elektroprivreda Srbije (EPS) zvanično je postala akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija.
19.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Ističu da su prihodi od prodaje veći za 36 odsto, što implicira, ukazuje analitički tim BBA, da je veliki efekat na rast prihoda imao rast cena struje, koja je od septembra prošle godine poskupela u više navrata.
Podsetimo, poskupljenje struje počelo je u septembru prošle godine kada je struja za domaćinstva uvećana za 6,5 odsto, a za privredu sa 75 na 95 megavat-sati. Sledeće poskupljenje usledilo je u januaru ove godine, kada je cena za domaćinstva poskupela za osam odsto, dok je za privredu ostala na istom nivou.
Drugo ovogodišnje poskupljenje usledilo je prvog maja, i to osam odsto za domaćinstva, a cena za privredu je uvećana sa 95 na 110,81 evra po megavat-satu.
Pored rasta cena, na povećanje prihoda EPS-a uticala je i veća proizvodnja struje. "Proizvodnja je porasla i u hidroelektranama i u termoelektranama što je uticalo na smanjenu potrebu za kupovinom električne energije. Hidroelektrane su ostvarile veće učešće u ukupnoj proizvodnji zbog dobre hidrološke situacije, što je imalo i dobar efekat na ukupne troškove proizvodnje", naveo je naš analitički tim.
Podsetimo, tokom prošle godine zbog kolapsa u sistemu EPS-a i loše hidrološke situacije, kompanija je bila prinuđena na uvoz struje čije su cene na berzi bile i do pet puta više od onih po kojima je EPS prodavao struju.
I iz EPS-a su za Bloomberg Adriju ranije potvrdili da je cena po kojoj su kupovali struju u junu prošle godine u odnosu na decembar 2021. bila viša za 70 odsto.
Ukupna proizvodnja struje u prvom kvartalu ove godine u odnosu isti period prošle godine veća je za 17 odsto. Proizvodnja struje iz hidroelektrana veća je za 31 odsto, a u termoelektranama za 10 odsto u prvom krvatalu ove godine u odnosu na 2022.
Izvoz struje
Veća proizvodnja struje omogućila je EPS-u da u prvom kvartalu ove godine i izvozi struju, što je tokom prvog kvartala prošle godine bilo gotovo nemoguće.
Kako su ranije iz EPS-a rekli za naš medij, kompanija je izvezla u prvom kvartalu ove godine za 103 miliona evra više struje u odnosu na isti period prošle godine. U odnosu na poslednji kvartal 2022. godine, vrednost izvezene struje je veća za 86,6 miliona evra.
Gledajući po mesecima, izvoz struje u januaru je iznosio 16,7 miliona evra, u februaru 36,9 miliona evra, a u martu 49,6 miliona evra. Na osnovu ovih podataka EPS-a može se zaključiti da je izvoz struje u prvom kvartalu prošle godine iznosio samo 200.000 evra.
Smanjenje troškova
Analitički tim BBA istakao je da su na dobre poslovne rezultate EPS-a uticali i smanjeni troškovi materijala, goriva i energije čiji je pad iznosio 28 odsto. "Najpre zbog značajno manjih troškova nabavke elektirčne energije (pad za 75 odsto), što je sveukupno uticalo na ostvarenje boljih rezultata i pre svega generisanje dobitka."
Iz EPS-a su za naš medij rekli da je uvoz struje smanjen u prvom kvartalu ove godine u odnosu na prvi kvartal prošle godine za čak 331,1 milion evra. U odnosu na poslednji kvartal 2022. uvoz struje manji je za 24,3 miliona evra.
Manji broj zaposlenih
Kada su u pitanju troškovi plata, oni su zabeležili rast od tri odsto, dok je istovremeno zabeležen pad ukupnog broja zaposlenih na poslednji dan kvartala za tri odsto, što znači da su ukupni troškovi zarada povećani na brojno stanje zaposlenih, naveo je analitički tim BBA.
Broj zaposlenih na kraju prvog kvartala ove godine iznosio je 19.958, a na kraju prvog kvartala 2022. taj broj je bio viši i iznosio je 20.640.
To znači da je u EPS-u u prvom kvartalu ove godine bilo za 700 manje radnika nego u istom periodu prošle.