Elektroprivreda Srbije (EPS) izvezla je u prvom kvartalu ove godine za 103 miliona evra više struje u odnosu na isti period prošle godine, rekli su iz tog preduzeća za Bloomberg Adriju. U odnosu na poslednji kvartal 2022. godine, vrednost izvezene struje je veća za 86,6 miliona evra.
Gledajući po mesecima, izvoz struje u januaru je iznosio 16,7 miliona evra, u februaru 36,9 miliona evra, a u martu 49,6 miliona evra. Na osnovu ovih podataka EPS-a može se zaključiti da je izvoz struje u prvom kvartalu prošle godine iznosio samo 200.000 evra.
Prodaja struje odvija se na slobodnom tržištu na domaćoj berzi, kao i na berzama u regionu. U martu je EPS prodavao i na bilateralnom tržištu u Srbiji, potvrdili su za naš medij.
Opširnije
Đedović za Bloomberg Adriju: U planu je da direktor EPS-a više nema v. d. status
Upisom akcija Elektroprivrede Srbije u Centralni registar hartija od vrednosti, ovo preduzeće je zvanično promenilo status iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo.
19.04.2023
EPS zvanično postao akcionarsko društvo
Elektroprivreda Srbije (EPS) zvanično je postala akcionarsko društvo, a emitovano je ukupno 36,5 miliona akcija.
19.04.2023
Trgovina električnom energijom ključna za uspešan EPS, kažu stručnjaci
Statut EPS-a pod pritiskom sindikata promenjen kako bi pored proizvodnje struje preduzeće obavljalo i trgovinu.
07.04.2023
EPS za 130 godina preživeo ratove i bombardovanje, ali ne i politiku
Elektroprivreda Srbije (EPS) 6. oktobra ove godine proslaviće 130. rođendan.
07.04.2023
Investicije u elektroprivredu potencijalno i više milijardi evra
EPS je postao akcionarsko društvo što bi trebalo da donese promene u upravljanju.
14.04.2023
Nicola Pontara, SB: Pred EPS-om dug put koji neće biti lak
Prelaskom iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, EPS će se transformisati u produktivniju i moderniju kompaniju, kaže Nicola Pontara.
06.04.2023
Stručnjaci: Promena u EPS-u više kozmetička nego suštinska
Nejavna akcionarska društva nemaju neke obaveze koje imaju javna preduzeća, ali ovo nije velika promena.
05.04.2023
Kada je reč o uvozu struje, iz EPS-a kažu da je on smanjen u prvom kvartalu ove godine u odnosu na prvi kvartal prošle godine za čak 331,1 milion evra. U odnosu na poslednji kvartal 2022. uvoz struje manji je za 24,3 miliona evra.
Iz EPS-a su potvrdili da izvoza uglja nije bilo, ali i tvrde da u prva tri meseca prošle godine nije bilo uvoza uglja.
Podsetimo, prošle godine EPS je doživeo kolaps zbog lošeg kvaliteta uglja koji se proizvodio u tom trenutku u našoj zemlji, pa je bio prinuđen da se osloni na uvoz uglja i struje. Tvrdeći prema podacima i saopštenjima iz EPS-a, izgleda da je sistem stabilizovan.
"Zahvaljujući relativno blagoj zimi, dobroj hidrološkoj situaciji, ali i spremnosti termoelektrana podignut je sistem i sada se izvozi električna energija. Uvozom uglja dodatno je osiguran sistem. Trenutno su deponije uglja pune. Ukupno na deponijama EPS-ovih termoelektrana trenutno je 1.770.000 tona uglja, što je nezabeleženo poslednjih godina", rekli su iz EPS-a za naš Bloomberg Adriju.
U narednom periodu u fokusu ovog preduzeća biće remont kapaciteta za proizvodnju uglja i struje kako bi sistem bio maksimalno spreman za narednu zimsku sezonu.
EPS trenutno vodeći izvoznik struje zahvaljujući dobroj hidrologiji
EPS je trenutno vodeći izvoznik struje u regionu, poručili su nedavno iz rukovodstva tog preduzeća. Kako su naveli u zvaničnom saopštenju, u prvom kvartalu ove godine proizveli su 9,76 milijardi kilovat-sati električne energije, što je za 17 odsto više u odnosu na isti period lane.
"Hidrološka situacija je znatno bolja nego 2022. godine i u odnosu na prvi kvartal prethodne godine, hidroelektrane EPS-a su proizvele 32 odsto više električne energije. I dunavske i drinske hidroelektrane maksimalno koriste dotoke, a stručno upravljanje ovim kapacitetima doprinosi dobrim rezultatima u proizvodnji", saopštili su ranije.
I termokapaciteti, istakli su, ostvaruju dobre rezultate, te se u odnosu na prvi kvartal 2022. primećuje rast od 10 odsto.
"Za hidroelektrane 'Zvornik' i 'Đerdap 2' mart je mesec rekorda. HE Zvornik ostvarila je rekordnu mesečnu proizvodnju od 79,3 miliona kilovat-sati, dok će za HE 'Đerdap 2' mart 2023. godine biti zapisan po mesečnom rekordu od 173,78 miliona kilovat-sati", naveli su u EPS-u.
U mesecu za nama, obe hidroelektrane su imale i dnevne rekorde u proizvodnji, a očekuje se da će dobar hidrološki trend biti nastavljen.
Veći izvoz EPS-a svakako je dobra vest, ali treba imati u vidu da je, prema podacima Fiskalnog saveta, loše poslovanje EPS-a i Srbijagasa od početka energetske krize do sada koštalo građane Srbije oko 2,4 milijarde evra. U planu je da se iz budžetske kase ove godine za pokrivanje rupa u njihovom poslovanju izdvoji još oko 700 miliona evra, navedeno je iz ovog tela u martu ove godine.
To znači da bi ukupan budžetski trošak gubitaka EPS-a i Srbijagasa tokom energetske krize mogao biti između tri i 3,5 milijardi evra, ukazao je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.