Na prvoj sednici Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske na Paliću, održanoj u utorak, potpisano je 12 bilateralnih sporazuma, a koji će, kako je poručeno sa skupa, doprineti daljem produbljivanju političke, ekonomske, energetske, poljoprivredne i vojne saradnje dve zemlje.
Mađarska iz godine u godinu postaje sve važniji trgovinski partner Srbije i sve češće je na listi pet najvećih spoljnotrgovinskih partnera naše zemlje. Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), spoljnotrgovinska razmena Srbije i Mađarske prošle godine je iznosila 3,6 milijardi evra, što je povećanje od 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, važno je naglasiti da je taj prošlogodišnji skok posledica rasta cena energenata.
Sednici su prisustvovali predsednici dve zemlje Aleksandar Vučić i Katalin Novak, premijeri Ana Brnabić i Viktor Orban, kao i većina ministra obe vlade.
Opširnije
Srbija bi preko Družbe do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Država je objavila da ima plan kako da ruska nafta i dalje stiže do rafinerije Pančevo.
07.10.2022
Zašto spajanje Srbije sa Družbom nije održivo
Najduži naftovod na svetu Družba od 1962. godine u dužini od 4.000 kilometara doprema naftu iz Rusije u Evropu.
17.10.2022
Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023
Srbija i Mađarska osnivaju zajedničko preduzeće za trgovinu energijom
Srbija i Mađarska osnovaće zajedničko preduzeće za trgovinu energijom, koje će biti u vlasništvu "Srbijagasa" i mađarske kompanije MVM.
20.04.2023
Ministar: Najam skladišta gasa u Mađarskoj produžen za godinu dana
On je dodao i da danas, nakon što je završena zimska sezona, nije potrošeno onoliko gasa koliko je bilo očekivano.
23.03.2023
Mađarsku i Srbiju zbližavaju gas, nafta, struja i auto-delovi
Mađarska i Srbija u utorak su još jednom potvrdile jačanje ekonomskih, ali posredno i političkih odnosa.
07.02.2023
Sporazumi koje su predstavnici Srbije i Mađarske potpisali:
-
Zajednička politička izjava o osnivanju Strateškog saveta za saradnju između Srbije i Mađarske;
-
Sporazum o saradnji između Nacionalne generalne direkcije za strance Mađarske i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (azil i migracije);
-
Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Mađarske o izmenama i dopunama Sporazuma o kontroli graničnog saobraćaja u drumskom, železničkom i vodenom saobraćaju;
-
Protokol o kolokaciji u Ambasadi Srbije u Kinšasi između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva spoljne trgovine Mađarske;
-
Memorandum o razumevanju o izgradnji naftovoda Mađarska - Srbija;
-
Sporazum između Srbije i Mađarske o razmeni i uzajamnoj zaštiti tajnih podataka;
-
Godišnji plan rada za 2022-2023. godinu na osnovu memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Vlade Mađarske o stručnoj pomoći za pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji;
-
Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Mađarske o unapređenoj strateškoj saradnji u oblasti odbrane;
-
Memorandum o razumevanju između Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Ministarstva poljoprivrede Mađarske o modernizaciji i digitalizaciji u oblasti poljoprivrede;
-
Sporazum između Vlade Srbije i Vlade Mađarske o saradnji u oblasti razvoja unapređenja putne infrastrukture;
-
Izjava o nameri o elektronskoj razmeni podataka između Uprave carina Ministarstva finansija Srbije i Nacionalne poreske i carinske uprave Mađarske;
-
Ugovor o osnivanju Serbhungas, društva sa ograničenom odgovornošću Novi Sad.
Najviše pažnje javnosti privukli su sporazumi o izgradnji naftovoda i zajedničkom preduzeću za gas, a koji su i ranije bili najavljeni.
Vučić je rekao da je Srbija zahvaljujući Mađarskoj mogla mirno da prezimi zimu jer je u toj zemlji uskladištila dovoljne rezerve gasa. Dodao je da u ovom trenutku Srbija ima uskladištenih 560 miliona kubnih metara gasa, koji se delom nalaze u mađarskim skladištima, a delom u Banatskom dvoru.
Srbija se naftovodom preko Mađarske povezuje na Družbu
Cilj izgradnje naftovoda do Mađarske jeste da se Srbija poveže na nafotovod "Družba", kako bi i dalje dobijala jefitinu rusku naftu. Podsetimo, Evropska unija je prošle godine zabranila uvoz ruske nafte preko mora, a kako Srbija svu naftu dobija preko naftovoda JANAF i naša zemlja je ostala bez jeftine ruske nafte.
Izgradnja naftovoda do Mađarske i povezivanje na "Družbu" bilo je najavljeno još krajem prošle godine, a danas je to ozvaničeno potpisivanjem sporazuma. Time je Srbija poručila da ne odustaje od ruske nafte, iako su pojedini energetski stručnjaci ukazivali da je povezivanje na "Družbu" neodrživo na duži rok.
Neki od razloga za to su da je životni vek "Družbe" pri kraju, da "Družba" prolazi preko ratom zahvaćene Ukrajine, da uvozimo veoma mali procenat ruske nafte i da više zavisimo od iračke nafte, da bi uvoz nafte iz Mađarske bio kršenje sankcija EU. Detaljnije čitajte u posebnom tekstu.
Međutim, zvaničnici Srbije su procenili da je ovaj naftovod ipak potreban našoj zemlji. Ranije je najavljeno da će Javno preduzeće Transnafta, zaduženo za transport nafte naftovodom koji se prostire od reke Dunav na granici sa Hrvatskom do Pančeva, biti srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
Ranije je najavljeno da bi trasa novog naftovoda od mađarske Alđe do Novog Sada bila duga 128 kilometra, a procenjena vrednost investicije izgradnje naftovoda na teritoriji Srbije je 100 miliona evra.
Međutim, danas je saopšteno iz Ministarstva rudarstva i energetike da je procenjena vrednost projekta izgradnje naftovoda Srbija - Mađarska za kapacitet od 5,5 miliona tona godišnje 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda. Planirano je da novi naftovod ide trasom Szazalombata-Alđe-Roske-Novi Sad, ukupne dužine 304 kilometra, sa potencijalnim produženjem do Soluna i Drača.
Zajedničko preduzeće
I ranije je najavljeno da će Srbija i Mađarska osnovati zajedničko preduzeće za trgovinu energijom, koje će biti u vlasništvu Srbijagasa i mađarske kompanije MVM. Osnivanje ovog preduzeća dogovoreno je u aprilu u Budimpešti na sastanku ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović i ministra spoljnih poslova i trgovine Mađarske Petera Szijjarta.
Osnivanje preduzeća potvrđeno je u utorak potpisivanjem ugovora o osnivanju Serbhungas, društva sa ograničenom odgovornošću Novi Sad.
Međutim, zvaničnici nisu dali precizne informacije o tome kako će izgledati rad ovog preduzeća.
Trgovinska saradnja
Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), spoljnotrgovinska razmena Srbije i Mađarske prošle godine je bila 3,6 milijardi evra, što je povećanje od 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
"Ukoliko pogledamo ukupnu razmenu sa Mađarskom u količinskom obliku, koja je praktično nepromenjena u odnosu na prethodnu godinu, možemo zaključiti da je osnovni razlog međugodišnjeg povećanja zapravo rast cena energenata i drugih sirovina na svetskom tržištu. Takođe, možemo reći i da dobri politički odnosi između ovih zemalja unapređuju i njihove ekonomske odnose iz godine u godinu", rekao je ranije za Bloomberg Adriju Nikola Ranković iz centra za strateške analize PKS.
Kaže da je naš izvoz u odnosu na 2021. godinu povećan za oko 38 odsto, dok je zbog uvoza energenata značajnije povećan uvoz, i to za oko 79 odsto. Bitno je naglasiti da je u 2022. godini uvoz energenata činio 50 odsto ukupnog uvoza Srbije iz Mađarske.
U Mađarsku su se u 2022. godini najviše izvozili električni i pogonski aparati i mašine, električna energija i proizvodi od gvožđa i čelika. S druge strane, kada je reč o uvozu, energenti zauzimaju prvo mesto, potom slede električne mašine, medicinski i farmaceutski proizvodi.
Kada je reč o investicijama, kompanije sa mađarskim kapitalom investirale su u Srbiji prošle godine oko 78 miliona evra, što predstavlja smanjenje u odnosu na prethodnu godinu, a od 2010. oko 1,1 milijarde evra.