Mađarska i Srbija u utorak su još jednom potvrdile jačanje ekonomskih, ali posredno i političkih odnosa. U tom tonu govorili su i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i ministar trgovine Tomislav Momirović, povodom susreta sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Péterom Szijjártóm.
Szijjártóva poruka koja je najjače odjeknula bila je da je Mađarska spremna da našoj zemlji obezbedi gas i pred sledeću grejnu sezonu. Kako je precizirao, u slučaju potreba zbog energetske bezbednosti, susedna zemlja bi nam tada obezbedila do 500 miliona kubika gasa iz skladišta.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, Srbija je u junu u Mađarskoj obezbedila skladište za pomenutih 500 miliona kubnih metara gasa. Ministar finansija Siniša Mali ranije je rekao da će aranžman biti finansiran delom iz budžeta Srbije, a delom iz kredita OTP banke i Eksim banke Mađarske, ne navodeći detalje u vezi sa iznosom i dinamikom otplate. Naš portal tada u Ministarstvu finansija nije dobio konkretan odgovor na pitanje koliko će Srbiju koštati skladištenje gasa u susednoj zemlji. Naime, odgovor Ministarstva bio je: "Dogovor sa Mađarima je da se ne objavljuju detalji".
Opširnije
Brisel zamrzava Mađarskoj isplatu 22 milijarde evra
Evropska komisija (EK) namerava da zamrzne Mađarskoj isplatu gotovo celog iznosa od 22 milijarde evra iz kohezijskih fondova.
23.12.2022
U Mađarskoj nestašica goriva
Mađari se pripremaju za poskupljenje goriva i za skok inflacije koja bi mogla biti najviša u Evropskoj uniji.
07.12.2022
Duhovi komunizma proganjaju čuvare EU vrednosti
Demokratsko nazadovanje u Poljskoj i Mađarskoj vraća gorka sećanja.
02.12.2022
Orban je autsajder u Evropi. Na CPAC-u, on se savršeno uklapa
Mađarski premijer Viktor Orban navikao je da ga u Evropi doživljavaju kao "državu pariju".
06.08.2022
Mađarska i dalje blokira nove EU sankcije Rusiji
Napori Evropske unije da odobri delimičnu zabranu uvoza ruske nafte naišli su na prepreku.
02.06.2022
Ne iznoseći detalje ni ovog puta, Szijjártó je ipak zaključio da ni ubuduće nećemo moći jedni bez drugih. "Zahvaljujem se Srbiji što se pokazala kao fer i korektna tranzitna zemlja, vredna poverenja. Preneo sam ministarski Đedović da su naša skladišta gasa na raspolaganju Srbiji i naredne zime ako za to bude potrebe."
On je podsetio da je iz Srbije u Mađarsku Balkanskim tokom u 2022. godini stiglo 4,8 milijardi kubika gasa.
U priči o gasu teško da se može zaobići Rusija. Srbija (iako razmatra tu mogućnost) i dalje nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji, a da Szijjártó nije propustio priliku da naglasi da Mađarska na sankcije Evropske unije (EU) ne gleda blagonaklono. On je poručio da sankcije nanose ozbiljnu štetu, te da su energetske sankcije u suprotnosti sa bezbednošću snabdevanja energentima. Naveo je da je Mađarska dobila izuzeće od sankcija za naftu i gas, pa može da ih uveze i ima obezbeđeno snabdevanje.
Sa ministarkom Đedović razgovarao je o izgradnji gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske, što će i za Mađarsku biti jedna od opcija za snabdevanje gasom iz Azerbejdžana. "Završetkom izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom na jesen, Srbija će postati deo Južnog gasnog koridora, što će značiti veću sigurnost snabdevanja za Srbiju, ali i mogućnost da, povezivanjem sa susedima, preko naše zemlje, gas iz Kaspijskog regiona stigne i do suseda u regionu, ali i do zemalja EU", navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.
Mađarski ministar je rekao da su već započeli pregovore sa Azerbejdžanom o kupovini gasa, ali da su za snabdevanje potrebna ulaganja u izgradnju novih gasnih interkonektora i proširenje postojećih.
Đedović je ocenila da su Srbija i Mađarska u energetskoj krizi ojačale partnerske odnose i da je saradnja u ovoj oblasti strateškog karaktera. Tranzit prirodnog gasa ka Mađarskoj preko Srbije teče nesmetano i tako će se nastaviti, dok će skladištenje gasa u Mađarskoj biti ključno da budemo spremni za grejnu sezonu, ocenjuje se u zvaničnom saopštenju resornog ministarstva.
Sem gasa...
Nije bilo reči samo o gasu - razgovaralo se i o unapređenju saradnje u oblasti snabdevanja naftom, elektroenergetike i obnovljivih izvora energije.
"Planiramo da diverzifikujemo pravce snabdevanja naftom i radimo na pripremi projekta naftovoda kojim bismo se povezali sa mrežom naftovoda u Mađarskoj. Predviđen je nastavak ulaganja u prenosnu mrežu, između ostalog, izgradnjom Panonskog koridora koji će odgovoriti na potrebu za povećanjem prekograničnog kapaciteta na granici između Srbije i Mađarske", navela je Đedović.
Szijjártó je, s druge strane, poručio da rade i na tome da se do 2028. godine udvostruči kapacitet prenosne mreže električne energije između dve zemlje. To je, prema njegovoj oceni, naročito važno "jer se nadamo da će do 2030. godine proraditi Paks 2 i Paks 3 u okviru nuklearne elektrane u Mađarskoj".
Uz to, spominjala se saradnja mađarske državne elektroprivredne kompanije MVM sa Srbijagasom i Elektroprivredom Srbije, ali detalji o tome nisu poznati.
Mađarska jedan od glavnih trgovinskih partnera Srbije
Ministar Momirović je tokom sastanka sa mađarskim kolegom naglasio da je, po obimu ukupne robne razmene, Mađarska prošle godine bila naš peti trgovinski partner sa 3,65 milijardi evra, dok je ujedno bila naš čertvrti partner u izvozu, koji je iznosio 1,5 milijardi evra.
U saopštenju Ministarstva trgovine se podseća da je u poslednjih deset godina vrednost robne razmene između Mađarske i Srbije znatno uvećana, te da je naš izvoz prvenstveno vođen rastom izvoza komponenata automobilske industrije.
Momirović je izjavio da će raditi na tome da se robna razmena dve zemlje uveća na četiri milijarde evra.
"Ekonomske odnose Mađarske i Srbije karakterišu kontinuirani rast trgovinske razmene, značajan rast mađarskih investicija u srpsku privredu i zajednički infrastrukturni projekti od regionalnog značaja, a poslednjih godina uspostavljena je i značajna saradnja malih i srednjih preduzeća", kazao je.
Podsetimo, o spoljnotrgovinskom zamahu prošle godine govorio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rekavši da Srbija najveću stopu rasta trgovine beleži upravo sa Mađarskom. Prema njegovim rečima tada, saradnja dve države postaje neuporediva čak i u trgovinsko-ekonomskom smislu sa svim ostalim zemljama.