Struja za domaćinstva u Srbiji poskupeće do kraja septembra za najmanje sedam odsto, navodi se u izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o nedavno okončanoj prvoj reviziji programa sa Srbijom, koji je objavljen na internet stranici te institucije.
Fond je u svom izveštaju, između ostalog, kritikovao poslovanje javnih preduzeća, a ovakva odluka je doneta, kako su naveli, da bi se pokrili troškovi poslovanja državnih energetskih preduzeća i ojačala njihova finansijska održivost. MMF naglašava da će novac biti usmeren na "povećanje finansijske održivosti kompanije Elektrodistribucija Srbije (EDS), uključujući ispunjavanje njenih kritičnih potreba za investiranjem u mrežu".
Niži prag za crvenu zonu
Naredno poskupljenje struje planirano je najkasnije do 1. oktobra 2026. godine, a neće biti manje od iznosa inflacije uvećanog za jedan procentni poen.
Opširnije

Potrošnja struje povećana, ali je energetski sistem za sada stabilan
Uprkos tropskim temperaturama energetski sistem Srbije pokazuje stabilnost i funkcioniše bez većih problema.
03.07.2025

Može li Srbija da dostigne 45 odsto OIE u proizvodnji struje do 2030.
Značajan korak na putu ka ovom cilju je otvaranje solarne elektrane 'Petka' i vetroparka 'Kostolac', koji će ove godine biti na mreži.
16.05.2025

Ko najviše duguje EPS-u za struju
Pet najvećih dužnika pojedinačno duguju više od milijardu dinara.
09.05.2025

Pauza u reformi naplate struje - građani zbunjeni, odluka odložena
Elektrodistribucije Srbije odlučila da odloži primenu novog sistema očitavanja brojila nakon brojnih nedoumica građana.
31.05.2025
Takođe, MMF u dogovoru sa Vladom Srbije razmatra i spuštanje praga za najskuplju, tzv. crvenu zonu sa 1.600 na 1.200 kilovatsati, kako bi se podstakla energetska efikasnost i povećali prihodi.
U izveštaju Fonda ističe se i da se za jesen planira povećanje naknada koje Elektrodistribucija Srbije (EDS) i Elektromreža Srbije (EMS) plaćaju Elektroprivredi (EPS) za gubitke, i to sa 70 na 80 evra po MWh.
Depositphotos
Sledeće usklađivanje naknada planirano je najkasnije do januara 2027. godine, nakon pregleda finansijskog stanja državnih preduzeća u energetici, navodi se u izjavi srpske vlade.
U Vladi Srbije istakli su i da će najsiromašnija domaćinstva imati podršku u vidu blok tarifa sa nižim cenama za niže nivoe potrošnje struje, kao i subvencije koje su namenjene za 75.000 najugroženijih domaćinstava.
Država, takođe, planira da proširi spisak najvećih dužnika EPS-a i Srbijagasa sa dosadašnjih 20 na 50 - i to po osnovu zaduženja i uplata.
Tokom prethodnog dvogodišnjeg stendbaj aranžmana koji je država potpisala sa MMF-om u decembru 2022. vlada se obavezala da struja poskupi tri puta: u maju i novembru 2023, kao i u maju 2024. ili ukupno oko 26 odsto, takođe kao deo reforme EPS-a.
Cena struje u Srbiji u poređenju sa EU
Inače, Srbija je u Evropi među državama sa relativno jeftinom električnom energijom, a prosečna cena za 100 kWh u drugoj polovini 2024. godine iznosila je 18,16 evra, prema podacima Eurostata, kako je ranije objavila Bloomberg Adrija.
Statistička agencija Evropske unije, Eurostat, objavila je početkom maja redovno polugodišnje poređenje cena električne energije i gasa za zemlje članice EU, sa dodatnim podacima za neke druge evropske zemlje. Višegodišnji podaci pokazuju da su se cene električne energije stabilizovale u poslednje dve godine.
Uzimajući u obzir razlike u prihodima po glavi stanovnika i uključujući sve poreze i takse, struja je najskuplja u Češkoj. Domaćinstva koja troše između 2,5 i pet hiljada kilovat-sati godišnje tamo su morala da plate 41 evro za 100 kWh. Kipar i Nemačka su bili blizu po ceni, gde je ista količina struje plaćena za 35,70, odnosno 35,23 evra. Prosek EU je bio 28,49 evra, a u Hrvatskoj su domaćinstva plaćala 21,71 evro, što je među najvišom cenom struje u Evropi.
U Sloveniji je struja bila nešto skuplja, odnosno 23,29 evra, dok su Crna Gora i Bosna i Hercegovina zajedno sa Srbijom među zemljama sa relativno jeftinijom električnom energijom. U ovim državama cene su se kretale između 16,49 i 18,16 evra. Eurostat nema podatke za Severnu Makedoniju za drugu polovinu prošle godine, ali je u prvoj polovini godine cena tamo bila u istom rasponu kao i u Hrvatskoj, odnosno 21,41 evro za 100 kWh.
Island je imao najjeftiniju struju u Evropi, barem među zemljama za koje Eurostat pruža podatke. Tamo je 100 kWh plaćano po 12,20 evra u drugoj polovini 2024. Island koristi geotermalne izvore za četvrtinu svoje proizvodnje električne energije.
MMF je u izveštaju naveo i da vlasti u Srbiji nastavljaju sa naporima da unaprede energetsku sigurnost diverzifikacijom izvora energije kroz povećanje udela obnovljivih izvora, uz istovremeno obezbeđivanje povoljnih dugoročnih ugovora za snabdevanje gasom.
"U 2025. godini zaključen je drugi ciklus aukcija za obnovljive izvore energije, u ukupnom kapacitetu od 645 MW kroz projekte vetroelektrana i solarnih elektrana. Dok su pregovori o novom dugoročnom ugovoru o snabdevanju gasom sa Gaspromom u toku, postojeći ugovor je produžen za još četiri meseca – do oktobra 2025", naveo je MMF.
Kako dodaju, vlasti planiraju da tokom letnjih meseci obnove zalihe gasa u domaćim skladištima. "Pored toga, završen je gasni interkonektor sa Bugarskom, koji omogućava uvoz gasa iz Azerbejdžana radi diverzifikacije snabdevanja".
I veće cene putarine ugovorene sa MMF-om
Pored poskupljenja struje, Vlada Srbije obavezala se da će povećati i cene putarina od jula ove godine, što je već i uradila.
Putarina je od 4. jula povećana za 4,3 odsto, a u Putevima Srbije su nekoliko dana ranije objasnili o čemu se radi:
"U skladu sa rеdovnim godišnjim aktivnostima izvršеno jе usklađivanjе dinarskih iznosa naknada sa godišnjim indеksom potrošačkih cеna, porast cеna na malo, tako da ćе sе od 4. jula 2025. godinе primеnjivati nova Odluka o visini posеbnе naknadе za upotrеbu javnog puta", navedeno je u kratkom saopštenju Puteva koje je tada objavljeno na njihovoj internet stranici.
Poslednje poskupljenje putarina u Srbiji bilo je tačno pre godinu dana – u julu 2024. godine kada je cena podignuta za oko 10 odsto.
- Ažurirano posle devetog pasusa sa cenama struje u Srbiji i poređenjem cena u EU i regionu i posle 14 pasusa podacima o planiranoj diverzifikaciji izvora energije.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...