Akcije kineskog proizvođaća mobilnih telefona porasle su za čak 16 odsto u prvom danu trgovanja otkako je Xiaomi započeo prodaju svojih električnih automobila. Kompanija je saopštila da je primila narudžbine za skoro 90.000 jedinica u prva 24 sata.
Analitičari kažu da su narudžbine za 'xiaomi SU7' stigle u većem broju nego što se očekivalo, i da bi ga mogle staviti u rang sa 'modelom 3' kompanije Tesla Inc, kao jednu od najprodavanijih premijum EV limuzina u Kini.
Xiaomi je, inače, automobil SU7 predstavio u petak, 29. marta ove godine, po ceni od 215.900 juana (29.900 američkih dolara) u osnovnoj verziji, dok najskuplja verzija 'SU7 Max' košta 299.900 juana. Istog dana, saopšteno je i da kineska kompanija planira da krene sa masovnim isporukama do kraja aprila.
Opširnije
Električna vozila: subvencije u Adria regionu od 5.000 do 10.000 evra
Sve zemlje Adria regiona manje ili više podstiču kupovinu električnih i hibridnih vozila.
03.03.2024
Xiaomi predstavio svog EV rivala Tesle i Porschea od 29.900 dolara
Proizvođač telefona želi da raste ulaskom na tržište električnih automobila.
29.03.2024
Wall Street zabrinut zbog prodaje Tesle, procene pale
Tesla bi mogla da se nađe na sumornoj prekretnici, dok opadajuća tražnja za električnim vozilima i povišene kamate utiču na prodaju.
02.04.2024
Stellantisovi električni automobili krstare ulicama Kragujevca
Hibridna varijanta novog automobila počinje da se proizvodi 2025. godine
02.04.2024
Investiciona banka Goldman Sachs Group Inc. predviđa da bi porudžbine mogle dostići 100.000 ove godine, dok Citigroup Inc. procenjuje prodaju tokom cele godine, na oko 55.000 do 70.000 jedinica.
Međutim, nameće se pitanje koliko brzo će Xiaomi moći da proizvede i isporuči vozila.
"Povećanje proizvodnih kapaciteta će, verovatno, postati glavni fokus u narednih nekoliko meseci", napisali su analitičari Goldman Sachsa u belešci, uključujući Timothyja Zhaoa, i dodali: "Prosečno vreme čekanja na SU7 produžilo se na 18-21 nedelju u poslednje vreme, u poređenju sa 5-8 nedelja na početku".
Kineska dominacija na tržištu EV
Globalno tržište električnih vozila nekada je važilo za sektor u procvatu, sa ogromnim mogućnostima potpomognutim subvencijama, a onda se vremenom pretvorilo u visokokonkurentnu arenu, navodi Bloomberg.
Ipak, predviđa se da će kinesko tržište elektrifikovanih automobila usporiti drugu godinu zaredom, a ključno telo industrije predviđa da će rast prodaje u 2024. pasti na 25 odsto, sa 36 procenata od prošle godine i 96 odsto iz 2022.
Bloomberg takođe piše da snažan ulazak Xiaomija na tržište EV može predstavljati pretnju za kompanije koje su već etablirane, poput proizvođača automobila XPeng Inc. i BYD Co. Oni bi mogli da prilagode svoje cene, kako bi išli u korak sa konkurencijom, kažu analitičari Citigroupa, među kojima je i Jeff Chung.
Na berzi u Hongkongu, akcije XPenga su pale devet odsto, a akcije BYD-ja su porasle za 2,9 procenata.
Da li je taktika Tesle pogrešna (u ovom momentu)?
S jedne strane, kineski proizvođači automobila se sve više "gomilaju" kako bi iskoristili nedavno povećanje cena kompanije Tesla Inc, a s druge strane - kako bi doskočili prodoru Xiaomija.
Nude subvencije i kupone da bi privukli potencijalne kupce automobila, pri čemu je šangajska kompanija Nio Inc. u ponedeljak objavila plan koji predviđa do milijardu juana (138 miliona dolara) podsticaja za vozače benzinaca.
XPeng je, u međuvremenu, već smanjio cene nekih svojih modela za čak 20.000 juana, a iz Chery Automobile Co. su rekli da će pokriti poreske troškove kupaca na kupovinu odabranih modela i ponuditi bolje cene za polovne automobile.
Dakle, jasno je da kineski proizvođači EV povlače poteze suprotne onima koje inicira Elon Musk, izvršni direktor Tesle. Prema pisanju Bloomberga, Amerikanac je 1. aprila povećao cenu svog najpopularnijeg sportskog vozila, 'modela Y'. O tome se naširoko pričalo nekoliko nedelja unazad, najverovatnije kako bi se podstakla potražnja i povećala prodaja u prvom kvartalu 2024. godine.
Ovakva reakcija kineskih proizvođača, u vidu snižavanja cena vozila, zapravo svedoči o intenzivnoj konkurenciji na kineskom automobilskom tržištu, inače najvećem na svetu.
Pompezna ulaganja Xiaomija u EV
Kako je Bloomberg pisao sredinom marta, nekoliko dana pre početka prodaje SU7, Xiaomi je javno saopštio svoju ambiciju da taj model postane jedan od tri najprodavanija luksuzna modela električnih vozila u Kini. Interni cilj u vezi sa SU7 izneo je Lu Weibing, predsednik kompanije.
Treba istaći da Xiaomi u "pohodu" na najveće svetsko tržište električnih vozila ulaže više milijardi dolara, kao i da je kineska kompanija nedavno prijavila rast prihoda od 11 odsto, što je bolje od očekivanog, a taj rast je usledio nakon iznenađujuće snažnog porasta prodaje pametnih telefona od 21 odsto.
Neto prihod Xiaomija je porastao za 50 odsto, takođe nadmašivši projekcije.
Kako je Bloomberg nedavno pisao, biznis sa EV bi mogao da poveća prihod kompanije Xiaomi za četiri odsto ove godine, jer će se model SU7 prodavati po visokoj, gorenavedenoj ceni.
Suosnivač Xiaomija Lei Jun izrazio je nadu u bolju 2024. godinu, jer poslovi u vezi sa pametnim telefonima i automobilima napreduju. Xiaomi se, zasada, i dalje oslanja na poslovanje potrošačke elektronike. Prema podacima istraživačke firme IDC, on je treći po veličini proizvođač pametnih telefona na svetu, koji je zabeležio skok od 23 odsto u globalnim isporukama u prvom kvartalu 2024, i to zahvaljujući prazničnim promocijama.