Predsednik Donald Trump ponovo je kritikovao predsednika Federalnih rezervi Jeroma Powella, istovremeno hvaleći svoju ekonomsku politiku i carinski režim tokom događaja kojim je obeležio svojih 100 dana na funkciji.
"Inflacija je praktično pala, a kamatne stope su snižene, iako imam čoveka u Fed-u koji zapravo ne radi dobar posao“, rekao je Trump na mitingu u blizini Detroita, u saveznoj državi Mičigen.
Iako je ranije ovog meseca izjavio da ne planira da otpusti šefa centralne banke, uprkos upornim kritikama na račun tempa snižavanja kamata, predsednik nije odustao od napada. Nesigurnost u vezi sa sudbinom Powella dodatno je uznemirila tržišta, pojačavši strahove investitora u vezi s Trumpovim carinskim planovima.
Opširnije

Skok prodaje Novartisa 15 odsto – ključni lekovi vuku rezultate
Sada očekuju visoki jednocifren rast neto prihoda od prodaje, te niski dvocifreni rast temeljne operativne zarade.
29.04.2025

Zašto jeftina nafta raduje uvoznike, a brine izvoznike
Početkom aprila je Brent pao ispod 63 dolara po barelu, a West Texas Intermediate ispod 60 dolara.
29.04.2025

Wall Street čeka izveštaje - fjučersi blago u padu
Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
28.04.2025

SAD smanjuje poreze na dohodak zbog uticaja carina
"Kada carine stupe na snagu, porezi na dohodak za mnoge ljude biće znatno smanjeni, možda čak i potpuno ukinuti. Fokus će biti na osobama koje zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje", rekao je američki predsednik u nedelju na svojoj mreži Truth Social.
28.04.2025
"Ne bi trebalo da kritikuješ Fed“, rekao je Trump. "Treba da mu pustiš da radi svoje – ali ja znam mnogo više o kamatnim stopama nego on.“
Uokvirio je te kritike širim odbranama svojih ključnih ekonomskih politika, tvrdeći da će sveobuhvatan program uvođenja carina pokrenuti talas privrednog rasta i vratiti proizvodne pogone u SAD. Ipak, svega nekoliko sati pre mitinga, Trump je potpisao uredbe kojima ublažava deo planiranih carina – uključujući dvogodišnje sniženje carina od 25 odsto na auto-delove koji se koriste u vozilima sastavljenim u SAD.
Bloomberg
Predsednik je taj potez predstavio kao "pomalo fleksibilnim“ kako bi kompanije dobile vreme da vrate proizvodnju u zemlju – ali je istovremeno uputio ozbiljno upozorenje proizvođačima koji i dalje planiraju da uvoze komponente.
"Dali smo im malo vremena pre nego što ih zakoljemo“, rekao je Trump.
Ankete pokazuju da su glasači skeptični prema Trumpovom ekonomskom programu i zabrinuti da bi carine mogle da gurnu ekonomiju u recesiju i povećaju cene za potrošače. Potrošačko poverenje u aprilu palo je na najniži nivo u poslednjih pet godina.
Dok je u Mičigenu odbacio istraživanja javnog mnjenja kao pristrasna, Trump je pokušao da ojača podršku za svoj ekonomski program – predstavljajući carine kao neophodan korak kako bi se nadoknadili troškovi nove poreske reforme.
Predlog zakona predstavlja proširenje njegovih poreskih olakšica iz 2017. godine, ali uključuje i dodatne stavke kao što su ukidanje poreza na napojnice, socijalno osiguranje i prekovremeni rad. Trump je upozorio da bi republikanci koji ne podrže zakon trebalo da budu politički kažnjeni.
"Zapamtite ko su ti pozeri i izbacite ih, dođavola, iz kancelarija“, rekao je.
Događaj je predstavljao klasičnu prekretnicu ranog predsedničkog mandata i održan je pred publikom koja se nalazi u središtu Trumpove kampanje za preoblikovanje globalne trgovine i obnovu američke industrijske baze.
Okrug Macomb – u kojem je Trump osvojio 56 odsto glasova na izborima prošle godine – simbolizuje mnoga bivša demokratska uporišta radničke klase koja su prihvatila predsednikova ekonomska obećanja. Pobedivši u ovakvim sredinama, Trump se lako vratio u Belu kuću, osvojivši svih sedam ključnih saveznih država i dobivši većinu glasova na nacionalnom nivou.
Bloomberg
Mnogi stanovnici predgrađa Detroita – gde se nalaze fabrike kompanija kao što su General Motors Co. i Stellantis NV – podržavaju Trumpovu agresivnu trgovinsku politiku, uzdajući se u obećanja o revitalizaciji domaće proizvodnje i vraćanju dobro plaćenih fabričkih poslova.
Ipak, automobilski proizvođači upozoravaju da bi visoke carine mogle da izazovu zatvaranje pogona i gubitak radnih mesta.
Šta je sa fabrikama automobila?
Nije odmah bilo jasno da li će promene najavljene u utorak biti dovoljne da se obnovi proizvodnja obustavljena nakon ranijih Trumpovih najava o uvoznim dažbinama. Stellantis je ranije zaustavio proizvodnju kako bi se prilagodio izmenama, što je izazvalo privremena otpuštanja u Mičigenu i Indijani, kao i u jednoj fabrici u Kanadi, preko reke Detroit.
Još jedan potencijalni test za Trumpa nalazi se u fabrici Warren Truck Assembly Plant, gde se proizvode SUV modeli Jeep Wagoneer i Grand Wagoneer. Prodaja je bila razočaravajuća, a proizvodnja je ovog meseca privremeno obustavljena zbog nestašice motora, uz planirani nastavak početkom maja.
United Auto Workers, čiji predsednik Shawn Fain podržava Trumpove automobilske carine, ukazao je upravo na fabriku u Warrenu kao dokaz da Stellantis ima kapacitet da poveća proizvodnju u SAD i vrati otpuštene radnike.
Doug King, tridesetogodišnji radnik Stellantisa koji je prisustvovao Trumpovom mitingu, rekao je da ga uzbuđuje predsednikova vizija trgovine i veruje da će obnova američke proizvodnje doći "brže nego što mislite“.
"On ne želi da naudi kompanijama. On pokušava da ih spasi“, rekao je King. "On će doraditi sporazume – doradiće sve – kako bi uspelo.“
Trump je okupljenima rekao da njegove carine "još nisu ni stvarno stupile na snagu“, ali je ponovio da će uspeti da postigne dogovore čak i sa zemljama poput Kine koje do sada nisu želele ozbiljne pregovore.
"Mislim da će na kraju uspeti“, rekao je.
Nova administracija SAD posle 100 dana
Trumpova "pobednička tura“ povodom 100 dana mandata održana je uprkos istraživanjima koja pokazuju da mu je rejting pao na najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija za predsednike u ovoj fazi mandata. Poverenje javnosti narušeno je zbog nezadovoljstva ekonomskom politikom i straha od recesije. Samo 39 odsto ispitanika u anketi ABC News/Washington Post/Ipsos izjavilo je da odobrava Trumpov rad, dok istraživanje CNN-a beleži podršku od 41 odsto.
Bloomberg
Imigracija ostaje jedno od retkih područja u kojem republikanski predsednik i dalje uživa relativno snažnu podršku, budući da je pojačao napore za sprečavanje ilegalnih prelazaka granice i deportaciju stranih državljana.
Drugi mandat Trumpa takođe karakteriše kampanja za brzu transformaciju državne uprave, uz milijardera Elona Muska koji predvodi ambicioznu strategiju smanjenja javne potrošnje i broja zaposlenih. Predsednik se kreće rekordnom brzinom u preuređivanju saveznih politika, izdavši niz izvršnih uredbi koje pokreću regulatorne promene na poljima od standarda za kućne aparate i veštačke inteligencije do telekomunikacija i uglja.
Trump takođe vodi široku kampanju za redefinisanje odnosa Vašingtona s inostranstvom – obnovio je zahteve da evropski saveznici povećaju izdvajanja za NATO, traži slobodan prolaz za američke brodove kroz Panamski kanal, pominje moguće kupovine Grenlanda i spekuliše o tome kako bi Kanada mogla postati 51. savezna država SAD.
Njegov govor održan je nakon posete vojnoj bazi Selfridge Air National Guard Base, u društvu demokratske guvernerke Mičigena Gretchen Whitmer. Kasnije ove nedelje, predsednik bi trebalo da održi govor na ceremoniji diplomiranja na Univerzitetu Alabame.
(Ažurirano dodatnim Trumpovim izjavama počev od šestog pasusa.)