Fjučersi na američke akcije beleže male pomake, a investitori iščekuju finansijske izveštaje kompanija ukupne tržišne vrednosti od 20 triliona dolara, kao i novosti iz trgovinskih pregovora Sjedinjenih Američkih Država sa azijskim partnerima.
Previranja na berzi, koja su izazvana najavom novih američkih carina predsednika Donalda Trumpa drugog aprila, donekle su se smirila, ali investitori će ove nedelje pažljivo analizirati ključne izveštaje kompanija da bi procenili uticaj američke trgovinske politike na poslovanje. Novi ekonomski pokazatelji mogli bi da dodatno podstaknu očekivanja da Federalne rezerve smanje kamatne stope ranije nego što se predviđalo.
Fjučersi na indeks S&P 500 oslabili su za 0,1 odsto, nakon što su američke akcije prošle nedelje zabeležile najduži niz rasta još od januara. Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
Opširnije

SAD smanjuje poreze na dohodak zbog uticaja carina
"Kada carine stupe na snagu, porezi na dohodak za mnoge ljude biće znatno smanjeni, možda čak i potpuno ukinuti. Fokus će biti na osobama koje zarađuju manje od 200.000 dolara godišnje", rekao je američki predsednik u nedelju na svojoj mreži Truth Social.
pre 9 sati

Šojgu: Rusija spremna za razgovore o novom nuklearnom sporazumu sa SAD
Rusija je spremna da nastavi razgovore o kontroli nuklearnog naoružanja sa SAD, dve godine nakon što je suspendovan poslednji sporazum koji je ograničavao njihove nuklearne arsenale.
24.04.2025

Bela kuća traži hitno smanjenje kamata, Powell pod pritiskom
Pojedini analitičari, ali i predsednik Donald Trump, obnovili su pozive Fedu da unapred reaguje i smanji kamate kako bi sprečio usporavanje privrede.
22.04.2025

Prvi udari američkih carina uskoro će pogoditi svetsku privredu
U narednim danima očekuje se pregršt novih ekonomskih podataka i susreti svetskih zvaničnika.
20.04.2025
Cena zlata pala je za najviše 1,6 odsto, jer su trgovci zatvarali pozicije u proceni da je rast cene bio prebrz i prejak. Prinosi na desetogodišnje američke državne obveznice porasli su za tri bazna poena, dok je dolar izbrisao ranije dobitke.
Četiri kompanije iz grupe takozvane "Veličanstvene sedmorke" — Microsoft, Apple, Meta Platforms i Amazon — objavljuju rezultate ove sedmice. Analitičari predviđaju da će ova grupa, u koju spadaju još i Alphabet, Tesla i Nvidia, u 2025. godini ostvariti prosečan rast profita od 15 odsto. Očekivanja su ostala stabilna uprkos rastu trgovinskih tenzija.
Po tržišnoj kapitalizaciji, ovo je najaktivnija sedmica godine, jer kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, vredne ukupno 20 triliona dolara, objavljuju svoje izveštaje. Uz to, pažnja tržišta biće usmerena i na izveštaj o zapošljavanju u SAD koji se objavljuje u petak.
Bloomberg
"Generalno, mislim da podaci ove sedmice neće biti loši za ekonomiju jer dolaze pre najave novih carina," rekla je Kathy Jones, glavna strateginja za fiksni prihod u Charles Schwab kompaniji, za Bloomberg TV. "Inflacija verovatno neće biti previše izražena. Međutim, posebnu pažnju obratiću na ISM indekse krajem sedmice i, naravno, na podatke sa tržišta rada, gde bi se mogao primetiti određeni pad."
Investitori takođe prate svaki znak napretka u trgovinskim pregovorima nakon što je Donald Trump poručio da novo odlaganje povećanja carina nije verovatno. Azijske ekonomije, koje su najviše pogođene američkim "recipročnim" carinama, prednjače u pregovorima sa administracijom.
"Deluje da se krećemo ka fazi u kojoj te politike postaju razumljivije," izjavio je Themistoklis Fiotakis, globalni šef strategije za devizna tržišta u Barclays banci, za Bloomberg TV. "Ako tržišta počnu da razumeju i kvantifikuju ove promene, situacija bi mogla da se stabilizuje."
Kako bi organizovala dalji tok pregovora, administracija predsednika Trumpa pripremila je okvirni dokument za razgovore sa oko 18 zemalja, uključujući šablon koji identifikuje ključna pitanja oko kojih se traži saglasnost.
Američki ministar finansija Scott Bessent izjavio je da se radi na bilateralnim trgovinskim sporazumima sa 17 ključnih partnera, pri čemu Kina nije među njima. Bessent je ponovio tvrdnju administracije da će Kina biti primorana da sedne za pregovarački sto, jer ne može dugoročno da izdrži novu stopu carina od 145 odsto na kinesku robu.
Međutim, spor sa Kinom ograničiće potencijalne koristi koje bi SAD mogle ostvariti kroz dogovore sa azijskim trgovinskim partnerima, smatra Phoenix Kalen, globalna šefica istraživanja tržišta u razvoju u Société Générale banci.
"Investitori već računaju na mogućnost dogovora, posebno sa Japanom i Južnom Korejom," rekla je Kalen za Bloomberg TV. "Ali domet tih sporazuma biće ograničen, jer će zabrinutost oko kineskog odgovora smanjiti spremnost azijskih partnera da prihvate određene američke uslove."
Glavni pomaci na tržištima:
Akcije:
- Fjučersi na S&P 500 pali su 0,1 odsto
- Fjučersi na Nasdaq 100 pali su 0,1 odsto
- Fjučersi na Dow Jones Industrijski Indeks bili su nepromenjeni
- Stoxx Europe 600 porastao je za 0,7 odsto
- MSCI World indeks porastao je za 0,2 odsto
Valute:
- Bloomberg Dollar Spot Index bez većih promena
- Evro pao 0,1 odsto na 1,1353 dolara
- Britanska funta ojačala 0,2 odsto na 1,3342 dolara
- Japanski jen ojačao 0,2 odsto na 143,41 jena za dolar
Kriptovalute:
- Bitcoin porastao 0,5 odsto na 94.747,75 dolara
- Ether porastao 0,2 odsto na 1.806,99 dolara
Obveznice:
- Prinos na desetogodišnje američke obveznice porastao tri bazna poena na 4,26 odsto
- Prinos na desetogodišnje nemačke obveznice porastao četiri bazna poena na 2,51 odsto
- Prinos na desetogodišnje britanske obveznice porastao dva bazna poena na 4,50 odsto
Roba:
- Cena nafte WTI pala je 0,4 odsto na 62,78 dolara za barel
- Cena zlata pala je 1,2 odsto na 3.278,89 dolara po unci