Devizne rezerve u Srbiji opet su dostigle rekordan nivo od kada se podaci prate na ovaj način (od 2000. godine) i dostigle su 22,58 milijardi evra pošto su u junu povećane za 496,8 miliona evra. Prethodnog meseca, devizne rezerve prvi put su prešle 22 milijarde evra.
Na ovom nivou deviznih rezervi obezbeđuje se pokrivenost novčane mase M1 od 180 odsto i šest meseci uvoza robe i usluga, što je dvostruko više od standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije (NBS).
Neto devizne rezerve (bruto devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) po osnovu aranžmana i drugim osnovima) takođe su zabeležile najviši nivo krajem meseca i na kraju juna iznosile su 18.179,2 miliona evra. U odnosu na kraj maja bile su više za 58,4 miliona evra.
Opširnije
Bazna inflacija se spustila na nivo iz januara
Indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta u maju je na međugodišnjem nivou porastao 10,4 odsto.
13.06.2023
MMF: Srbija treba da razmišlja o fleksibilnijem kursu
Program sa MMF na dobrom putu, rizici i dalje veliki.
10.07.2023
MMF traži još dva povećanja cena struje i gasa, privreda na udaru
Iz Međunarodnog monetarnog fonda ukazuju da su dodatna povećanja cena struje i gasa potrebna i dalje, barem još dva – jedno na jesen, a drugo tokom iduće godine.
06.07.2023
Ko je novi šef Misije MMF-a koji je Srbiji odmah preneo jasnu poruku
Srbija je krajem 2022, gotovo neprimetno, dobila novog šefa Misije Međunarodnog monetarnog fonda Donala McGettigana.
14.03.2023
Srbija da dodatno digne stope da smanji inflaciju, kaže MMF
Visoka inflacija vrlo problematična.
06.03.2023
MMF traži od Srbije da reformiše energetski sektor
Predstavnica MMF-a u Beogradu o strukturnim reformama u srpskoj ekonomiji.
27.02.2023
MMF blago povećao prognozu svetskog privrednog rasta za 2023.
U oktobru se za 2023. prognozirao rast od 2,7 odsto, a sada od 2,9.
31.01.2023
Povećanje bruto deviznih rezervi u junu prvenstveno je rezultat intervencija Narodne banke Srbije na domaćem deviznom tržištu neto kupovinom deviza (priliv 315,0 miliona evra), kao i uobičajeno krajem tromesečja nešto većeg priliva po osnovu izdvajanja devizne obavezne rezerve banaka u neto iznosu od 259,1 milion evra i po osnovu povlačenja druge tranše po odobrenom stendbaj aranžmanu Republike Srbije sa MMF-om u iznosu od 199,8 miliona evra. Ostvareni su prilivi i po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija, kao i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 97,4 miliona evra.
Srbija je krajem prošle godine dobila stendbaj aranžman od MMF-a, a u junu je odobreno povlačenje oko 200 miliona evra u okviru njega. U prvom pregledu aranžmana iz MMF-a su tražili još dva povećanja cena struje i gasa, kao i da vlasti u Srbiji razmisle o fleksibilnijem kursu dinara u srednjem roku.
Navedeni prilivi, dodaju iz NBS, bili su više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi koji su realizovani po osnovu neto razduženja države na ime deviznih kredita u iznosu od 100,2 miliona evra, kao i ostalih plaćanja za potrebe države i po drugim osnovima u ukupnom iznosu 85,4 miliona evra.
"Na smanjenje deviznih rezervi u junu dodatno je uticao i negativan efekat faktora na međunarodnom tržištu u neto iznosu od 188,9 miliona evra i u najvećoj meri je rezultat pada svetske cene zlata u dolarima za oko 2,7 odsto i slabljenja dolara u odnosu na evro za oko 1,6 odsto", navode iz centralne banke.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u junu iznosio je 740,3 miliona evra i bio je za 62,2 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu, navode iz NBS. U prvih šest meseci ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 4.028,4 miliona evra.
U junu, vrednost dinara prema evru gotovo je nepromenjena, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto.