Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju avgusta iznosile su 28,225 milijardi evra, što je dosad najviši nivo rezervi posmatrano na kraju meseca. U odnosu na kraj jula povećane su za 111,7 miliona evra, saopštila je centralna banka. Rast u julu bio je brži i iznosio je 600 miliona evra.
Opširnije
Analitičarka BBA: Trenutni efekti ograničenja kamata su minimalni
Ono što je trenutno najrelevantnije za korisnike kredita jesu kamate na stambene kredite koje su ograničene na pet odsto prelaznom odredbom do kraja 2026.
11.09.2024
NBS predlaže ograničenje kamata: stambeni 5,44, potrošački 15 odsto
Prema trenutnom stanju, kamate na stambene kredite ne bi mogle da budu više od 5,44 odsto.
09.09.2024
NBS predstavila šta bi menjala u Zakonu o bankama
Kako kažu iz centralne banke, cilj izmena i dopuna jeste jačanje okvira za poslovanje banaka.
06.09.2024
Moody's zadržao kreditni rejting Srbije na Ba2 i poboljšao izglede
Nakon agencija Standard and Poor's i Fitch, i treća najuticajnija svetska rejting agencija, Moody’s, poboljšala je izglede Srbije za povećanje kreditnog rejtinga sa stabilnih na pozitivne.
31.08.2024
Gotovinski krediti i zajmovi za obrtna sredstva ubrzali rast kreditiranja
Ukupni domaći krediti, po isključenju efekta promene deviznog kursa, ubrzali su međugodišnji rast na 4,7 odsto u junu sa 1,3 odsto u martu, navodi se iz NBS.
26.08.2024
Zašto kamate na štednju u Srbiji iznenada rastu?
Da li će na jesen doći do drastičnijeg pada kamata na štednju pa banke koriste poslednji momenat za prikupljanje depozita građana?
28.08.2024
"Ovaj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 182,2 odsto i 7,4 meseca uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama", navodi se u saopštenju od srede.
I neto iznos rezervi (bruto devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu aranžmana i drugim osnovima) na kraju avgusta bio je rekordan - 23,98 milijardi evra. U odnosu na kraj jula veći je za 71 milion evra.
Najveći prilivi u devizne rezerve u avgustu (kao i u julu) ostvareni su po osnovu intervencija NBS, u iznosu od 235 miliona evra.
"Navedeni prilivi bili su više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane neto razduženjem države na ime deviznih kredita u iznosu od 134,6 miliona evra i dospelih deviznih hartija od vrednosti emitovanih na domaćem finansijskom tržištu u iznosu od 116,0 miliona evra, kao i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 121,6 miliona evra", piše u saopštenju NBS.
Dodali su da su navedeni prilivi bili više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane neto razduženjem države na ime deviznih kredita u iznosu od 48,7 miliona evra i odlive po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 90,5 miliona evra.
Na povećanje deviznih rezervi uticao je i pozitivan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 1,1 milion evra, koji je najviše rezultat povećanja cene zlata za oko 3,6 odsto, dok je u suprotnom smeru delovalo slabljenje dolara prema evru za oko 2,3 odsto na međunarodnom tržištu.
"Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u avgustu iznosio je 673,9 miliona evra i bio je za 185,2 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. U prvih osam meseci ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je 5,487 milijardi evra", preciziraju iz NBS.
U avgustu je vrednost dinara prema evru bila gotovo nepromenjena, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto.
Centralna banka je na međubankarskom deviznom tržištu u avgustu neto kupila 280 miliona evra. Od početka 2024. godine je neto kupila 1,835 milijardi evra, radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.