Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju jula iznosile su 28,1 milijardu evra, što je dosad najviši nivo rezervi posmatrano na kraju meseca. U odnosu na kraj juna povećane su za preko 600 miliona evra, saopštila je centralna banka.
"Ovaj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 185,9 odsto i 7,4 meseca uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda kojim se utvrđuje adekvatan nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama", navodi se u saopštenju od petka.
I neto iznos rezervi na kraju juna bio je rekordan - 23,9 milijardi evra. U odnosu na kraj juna veći je za preko 640 miliona evra.
Opširnije
Pauza NBS nakon dva smanjenja, dalji pad kamata moguć u septembru
Referentna kamatna stopa tako je ostala na šest odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice ostale su nepromenjene na 4,75 i 7,25 odsto.
08.08.2024
Fitch odlučuje o kreditnom rejtingu - kakvi su izgledi za Srbiju?
Analitičari Bloomberg Adrije kažu da promena samog rejtinga nije verovatna, ali može (kao u slučaju S&P-ja) doći do popravljanja izgleda.
09.08.2024
Tabaković najavila ograničenje kamata za kredite stanovništvu
U planu je ograničenje kamata na stambene, potrošačke i gotovinske kredite, kao i na dozvoljeni i nedozvoljeni minus.
31.07.2024
Kako NBS predlaže da se ograniče banke i kamate na kredite?
Izmenama je predviđeno ograničenje kamatnih stopa na kredite, kreditne kartice i dozvoljeno prekoračenje.
31.07.2024
Skupština potvrdila treći mandat Tabaković na čelu NBS, Paunović predsednik Fiskalnog saveta
Mandat guvernera NBS traje šest godina, sa pravom reizbora.
31.07.2024
"Najveći prilivi u devizne rezerve u julu ostvareni su po osnovu intervencija NBS, u iznosu od 465 miliona evra. Ovaj iznos rezultat je priliva deviza u iznosu od 240 miliona evra po osnovu kupovine deviza obavljene tokom poslednja dva radna dana juna, a čije saldiranje je realizovano početkom jula (uobičajeno saldiranje intervencija dva radna dana nakon zaključenja transakcije), kao i neto kupovine deviza tokom jula u iznosu od 225 miliona evra. Prilivi su ostvareni i po osnovu upravljanja deviznim rezervama, donacija i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 159,6 miliona evra", poručili su iz NBS.
Dodali su da su navedeni prilivi bili više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane neto razduženjem države na ime deviznih kredita u iznosu od 48,7 miliona evra i odlive po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 90,5 miliona evra.
Na povećanje deviznih rezervi uticao je i pozitivan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 121,4 miliona evra, koji je u najvećoj meri posledica povećanja cene zlata za oko 4,1 odsto, dok je u suprotnom smeru delovalo slabljenje dolara u odnosu na evro za oko 1,3 odsto na međunarodnom tržištu.
"Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u julu iznosio je 859,2 miliona evra i bio je za 245,8 miliona evra veći nego u prethodnom mesecu. U prvih sedam meseci ove godine, u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno 4,81 milijarda evra", preciziraju.
U julu je vrednost dinara prema evru bila gotovo nepromenjena, dok je od početka godine dinar nominalno ojačao prema evru za 0,1 odsto.
Centralna banka je na međubankarskom deviznom tržištu u julu neto kupila 225 miliona evra. Od početka 2024. godine je neto kupila skoro 1,6 milijardi evra, radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.