Narodna banka Srbije (NBS) objavila je Nacrt rešenja o trajnom ograničenju kamata u Srbiji, a prema računici na osnovu trenutnih parametara, kamate na stambene pozajmice u evrima ne bi mogle da budu više od 5,44 odsto godišnje. Pored toga, NBS je predložila da kamatne stope na ove kredite budu i privremeno (do kraja 2026. godine) ograničene na pet odsto, navodi se u saopštenju NBS.
"Razlog za to prelazno rešenje jeste da se prestankom primene privremene mere spreči veći, nagli rast kamatne stope kod postojećih stambenih kredita", kažu iz NBS.
Što se mehanizma ograničenja tiče, kada je reč o stambenim kreditima na novoodobrene kredite s fiksnom i promenljivom kamatnom stopom, primenjivalo bi se ograničenje koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi za te kredite uvećanoj za jednu petinu (20 odsto).
Opširnije
NBS predstavila šta bi menjala u Zakonu o bankama
Kako kažu iz centralne banke, cilj izmena i dopuna jeste jačanje okvira za poslovanje banaka.
06.09.2024
Gotovinski krediti i zajmovi za obrtna sredstva ubrzali rast kreditiranja
Ukupni domaći krediti, po isključenju efekta promene deviznog kursa, ubrzali su međugodišnji rast na 4,7 odsto u junu sa 1,3 odsto u martu, navodi se iz NBS.
26.08.2024
NBS: Nacrt zakona kojim se ograničavaju kamate za dve do tri nedelje
Osim kamata na stambene kredite, NBS se bavila i kamatama na gotovinske kredite, ali i kamatama na minus.
15.08.2024
Živanović: Slobodno određivanje kamata ide u istoriju, NBS reaguje na vreme
Mesto će se sve više ustupati modelu kontrolisanog tržišnog formiranja kamatnih stopa na bazi reperno-kamatnih proseka kao što su ESTER, SONIA, SARON.
14.08.2024
Da li ograničenjem kamata NBS hoće da kazni banke zbog enormne zarade?
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković najavila je izmenu zakona kojom će se ograničiti iznos kamatnih stopa stambenih i gotovinskih kredita, kao i minusa na tekučim računima
14.08.2024
Tabaković najavila ograničenje kamata za kredite stanovništvu
U planu je ograničenje kamata na stambene, potrošačke i gotovinske kredite, kao i na dozvoljeni i nedozvoljeni minus.
31.07.2024
Pored ograničenja nominalne kamatne stope, za novoodobrene stambene kredite važiće i ograničenja efektivne kamatne stope u koju ulaze i svi dodatni troškovi u vezi sa zaključenjem ugovora o stambenom kreditu koji padaju na teret korisnika.
"Maksimalna vrednost efektivne kamatne stope koja pritom prikazuje ukupnu cenu kredita za korisnika ograničena je na vrednost zakonske zatezne kamate (kako je predviđena ovim nacrtom zakona) umanjenu za 2,5 procentnih poena. Prema trenutno važećim podacima, maksimalna vrednost efektivne kamatne stope za novoodobrene stambene kredite iznosila bi 7,75 odsto", piše u saopštenju.
Gotovinski krediti - da li je plafon previsok?
Dok bi kod stambenih kredita tržišno regulisanje verovatno značilo više kamatne stope za korisnike, zakonom predviđena ograničenja kamatnih stopa kod gotovinskih i potrošačkih kredita dosta su viša od onoga što banke nude ovih dana.
Iz NBS tako kažu da je za postojeće i novoodobrene gotovinske i potrošačke kredite s promenljivom kamatnom stopom predviđeno ograničenje nominalne kamatne stope koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi uvećanoj za jednu četvrtinu (25 odsto).
"Prema trenutnoj prosečnoj ponderisanoj stopi za dinarske gotovinske kredite, to znači da bi maksimalna nominalna kamatna stopa za kredite ove vrste iznosila 15,67 odsto. Istovremeno, za sve novoodobrene dinarske gotovinske i potrošačke kredite (s fiksnom i varijabilnom stopom) važiće ograničenje efektivne kamatne stope zasnovano na zbiru stope zatezne kamate (iz ovog nacrta zakona) i četiri procentna poena, što je trenutno 16 odsto", piše u saopštenju.
Međutim, u bankama je trenutno moguće dobiti i nominalne kamatne stope niže od deset procenata, pa bi cene zaduživanja trebalo dosta da porastu kako bi se aktivirao mehanizam za njihovo ograničavanje. Pored toga, i centralna banka Srbije i evrozone smanjuju svoje kamatne stope, pa se ne očekuje da bi cene zaduživanja i po pitanju gotovinskih i potrošačkih kredita trebalo da se gotovo udvostruče.
Prodaja nekretnine i druge odredbe
Pored ograničenja kamata, ovaj Nacrt zakona bavi se i drugim pitanjima, pa su njime predviđeni mehanizmi koji treba da spreče impulsivno uzimanje kredita.
Pored toga, korisnicima je ostavljena mogućnost da, u slučaju nemogućnosti otplate stambenog kredita, sami prodaju nekretninu i iz prodajne cene vrate dug banci. Ovaj period ne može biti kraći od dva meseca.
"Na taj način se daje mogućnost korisniku da proda nekretninu po većoj ceni u odnosu na cenu koja se postiže u izvršnom postupku, odnosno u vansudskom postupku namirenja", kažu iz NBS.
Pored toga, ograničenjem kamatnih stopa obuhvaćene su i kreditne kartice i dozvoljeno prekoračenje i nedozvoljeno prekoračenje.
"S obzirom na to da ovi proizvodi ne prate dovoljno kretanje kamatnih stopa na tržištu, ocenjeno je da se upravo ove stope mogu okvalifikovati kao previsoke. Nacrtom su ograničene efektivne kamatne stope za sve novoodobrene minuse i kreditne kartice, ali za sve postojeće minuse i kartice kada se oni produžavaju", kažu iz NBS.
Ograničenje efektivne stope za kreditne kartice računa se tako što se zbiru zatezne kamate doda šest procentnih poena, a kod dozvoljenog i nedozvoljenog prekoračenja zbiru zatezne kamate dodaje se osam procentnih poena.
"To znači da bi maksimalna efektivna kamatna stopa kod kreditnih kartica iznosila 18 odsto, a kod dozvoljenog i nedozvoljenog prekoračenja 20 odsto, dok su trenutne prosečne vrednosti nominalnih stopa (koje ne uključuju sve troškove) kod kreditnih kartica 22,13 odsto, a kod dozvoljenog 28,41 odsto", dodaju.
Nacrtom je predviđeno da prosečne ponderisane stope objavljuje Narodna banka Srbije 1. juna i 1. decembra. Javnost može da do 20. septembra dostavi sugestije i predloge NBS.