Srbija treba da zadrži svoju monetarnu politiku pooštravanja kako bi se izbegla ukorenjena inflacija dok pritisci na cene postaju široko zasnovani, rekla je predstavnica Međunarodnog monetarnog fonda za balkanske zemlje.
Narodna banka Srbije, koja je podigla ključnu stopu za 450 baznih poena od aprila na 5,5 odsto, najviše od 2015. godine, "ne bi trebalo da skine nogu sa kočnice prerano", rekla je predstavnica MMF-a Yulia Ustyugova na godišnjem poslovnom forumu Srbije na Kopaoniku. Naredna odluka centralne banke o mesečnoj stopi je u četvrtak.
"Visoka inflacija je veoma problematična", budući da je indeks potrošačkih cena porastao na 15,8 odsto u januaru, najviši nivo u najmanje 15 godina. Dve trećine ubrzanja cena dolazi od hrane i energije i verovatno je potrebno dalje zatezanje da bi se realne kamatne stope dovele na pozitivnu teritoriju, a takođe i kao odgovor na dalje očekivano zaoštravanje od Evropske centralne banke, rekla je ona.
Opširnije
BDP u poslednjem kvartalu 0,4 odsto, usporavanje se preliva na 2023.
Umetnost, zabava i rekreacija cele godine beleže najveći rast.
28.02.2023
MMF traži od Srbije da reformiše energetski sektor
Predstavnica MMF-a u Beogradu o strukturnim reformama u srpskoj ekonomiji.
27.02.2023
Za MMF najvažnije reforme u javnim i energetskim preduzećima
Srbija je potpisivanjem aranžmana sa MMF preuzela određene obaveze, rekao je ekonomista Zoran Grubišić.
20.12.2022
Aranžman MMF-a od 2,4 milijarde Srbiji kao sidro ili zakrpa
Konsolidacija da bi se popunile budžetske rupe zbog davanja energetskim javnim preduzećima.
20.12.2022
MMF je u decembru odobrio 2,4 milijarde evra (2,55 milijardi dolara), dvogodišnjim programom sa Srbijom, prvim finansijskim aranžmanom sa zemljom za poslednju deceniju.