Srbija je potpisivanjem aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) preuzela određene obaveze čija će se dinamika redovno pratiti, rekao je ekonomista Zoran Grubišić za Bloomberg Adria TV.
Prema njegovim rečima, za MMF biće najvažnije strukturne reforme u javnim preduzećima, javnom sektoru i energetskim preduzećima.
"Jedina dilema koju sam imao u vezi sa ovim aranžmanom jeste da li ćemo koristiti aranžman iz predostrožnosti koji postoji ili klasičan stendbaj aranžman. Kod aranžmana iz predostrožnosti vučete novac samo ako vam zatreba. Mi smo procenili da uđemo u klasičan stendbaj aranžman", rekao je Grubišić.
Dodaje da je Srbija iskoristila priliku tokom pregovora da dođe do 290 odsto od naše kvote, odnosno do 2,4 milijarde dolara.
"To je ona granica do 300 odsto kada vi možete povoljno da se zadužujete kod MMF-a, mnogo povoljnije nego na tržištu", objasnio je Grubišić.
Ističe da su srpske javne finansije trenutno stabilne, ali da su pod rizikom zbog dinamika i promena koje su nepredvidive.
"Velika je globalna neizvesnost i u energetskom sektoru i sa rastom kamatnih stopa. Očekuje se i da će SAD u prvom kvartalu iduće godine ući u recesiju, a to bi se onda prelilo na ostatak sveta", kaže Grubišić.
Zato je, dodaje, Srbiji aranžman sa MMF-om potreban jer učvršuje poverenje kod investitora. Dobija se, kako kaže, jedan pojačan kredibilitet i u javnom i u energetskom sektoru.
Za više detalja pogledajte video.