Cene u Srbiji su nastavile da rastu treći mesec zaredom, kako je i očekivano iz Narodne banke Srbije (NBS) usled povećanja cena hrane i energenata.
Stopa inflacije je porasla na 16,2 odsto u martu, navodi se u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku, dok je međugodišnja inflacija u februaru iznosila 16,1 odsto. Očekivano, cene hrane beleže najveći rast, a mnoge vlade se bore sa činjenicom da inflacija u ovim cenama ne prestaje. Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u februaru 2023. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama hrana i bezalkoholna pića 2,7 odsto; rekreacija i kultura 1,5 odsto; zdravlje 1,2 odsto; stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva 1,0 odsto; oprema za stan i tekuće održavanje 0,9 odsto; u grupama transport i restorani i hoteli za po 0,8 odsto; alkoholna pića i duvan 0,3 odsto. S druge strane, pad cena je zabeležen u grupi odeća i obuća od 0,6 odsto.
Opširnije
Čak ni recesija možda neće ukrotiti inflaciju
Tržište je reklo svoje: očekuje se da je borba Federalnih rezervi protiv inflacije pri kraju.
08.04.2023
Knot: ECB sigurno nije završila sa podizanjem kamatnih stopa
Knot još uvek nije odlučio da li bi u maju najbolja odluka bila da se cene zaduživanja podignu za 25 ili 50 baznih poena.
07.04.2023
Analitičari BBA posle 13. povećanja stopa NBS: Čekaju nas još dva
NBS će na naredna dva sastanka podići referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto.
06.04.2023
Borba sa inflacijom još nije gotova, NBS podigla kamate za još 25 bp
NBS je kamatne stope podigla za 25 baznih poena, što znači da je od početka zatezanja cene zaduživanja podigla za pet procentnih poena.
06.04.2023
Talas poskupljenja u Srbiji ne prestaje dok inflacija raste
Ograničenje cena nije uvek dobra mera.
12.04.2023
Evropska inflaciona kriza uvlači vlade u borbu za hranu
Hrana je tačka žarišta za mnoge političare
11.04.2023
Bazna inflacija i dalje previsoka, kaže Lagarde
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde rekla je da je bazna inflacija i dalje "znatno previsoka".
31.03.2023
"Prema aktuelnoj projekciji, očekujemo da međugodišnja inflacija još u martu ostane na sličnom nivou, pre svega kao posledica nastavka prenošenja visokih troškovnih pritisaka iz prethodnog perioda na cene hrane i drugih industrijskih proizvoda, kao i korekcije cena električne energije i gasa. Procenjujemo da će se inflacija od drugog tromesečja naći na opadajućoj putanji, uz znatniji pad u drugoj polovini tekuće godine, tako da bi krajem godine trebalo da bude na dvostruko nižem nivou u odnosu na aktuelni", naveli su iz NBS u Izveštaju o inflaciji iz februara.
Iz centralne banke u Beogradu očekuju da će u smeru smirivanja inflatornih pritisaka delovati "dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, slabljenje efekata globalnih faktora koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu, usporavanje uvozne inflacije, kao i niža eksterna tražnja u uslovima očekivanog usporavanja globalnog privrednog rasta".
Prema rečima Jakuba Kratkyja, analitičara za Generali Investments, pre objave podataka i dalje postoji određeni rizik od povećanja, s obzirom na to da su "prethodne granice za cene goriva istekle i da se regulisane cene postepeno prilagođavaju dok cene hrane, koja je važan deo potrošačke korpe, nastavljaju da rastu".
Očekivanja kretanja inflacije
On je učestvovao u mesečnoj anketi Bloomberga, gde je kao projekciju za inflaciju u Srbiji u ovoj godini odredio na 8,8 odsto, a u martu je očevikao rast inflacije na godišnjem nivou od 16 odsto.
Prema Bloombergovoj anketi iz januara, analitičari očekuju da će inflacija u Srbiji dostići 10,8 odsto u 2023. godini.
I trgovinski lanci su za Bloomberg Adriju najavili poskupljenja, a s obzirom na to da je Vlada Srbije digla ograničenja cena hrane, osim za ulje i brašno, u kombinaciji sa najavljenim poskupljenjima struje i gasa, može se reći da je inflacija "oslobođena".
Struja za domaćinstva u Srbiji najpre je poskupela u septembru prošle godine za 6,5 odsto, a zatim od januara za osam odsto, dok je struja za privredu od septembra prošle godine poskupela sa 75 na 95 evra po megavat-satu. Struja za privredu ove godine se nije menjala. Krajem marta je najavljeno da će struja za građane ponovo poskupeti od prvog maja za osam odsto. Kada je reč o gasu, cena gasa uvećana je za domaćinstva od avgusta prošle godine za devet odsto, zatim od januara za 11 odsto, a najavljeno je da će od prvog maja poskupeti još 10 odsto. Gas za privredu poskupeo je najpre u avgustu prošle godine za 12 odsto, a od januara ove godine za 11 odsto. Najavljeno poskupljenje u maju ne odnosi se na privredu, već samo na domaćinstva.
Ostaje da se vidi narednog meseca da li Srbija zaista može da se nada usporavanju i pored svih najavljenih pritisaka.
Iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) očekuju da će ukupna stopa inflacije uskoro početi da pada, rekli su ranije ovog meseca. Kako su naveli, pad će biti osetniji "kako budu počeli da se osećaju efekti restriktivnijih politika, kao i efekti baze u vezi s energijom i hranom". Prema njihovim projekcijama, inflacija će se u željeni raspon od 1,5 do 4,5 odsto vratiti do 2024. godine. Za ovu godinu iz MMF-a očekuju da će inflacija dostići 12,2 odsto u proseku.