Analitičari Bloomberg Adrije procenjuju da će Narodna banka Srbije (NBS) u naredna dva meseca podići referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto, ukoliko u narednom periodu ne dođe do povišenog finansijskog stresa.
"Globalni uslovi koji diktiraju finansijski stres mogu zaustaviti trenutnu putanju rasta referentne kamatne stope i ranije, ukoliko u narednom periodu dođe do povišenog finansijskog stresa, pogotovo ako imamo u vidu jaku povezanost finansijskih sistema koja omogućava brzo prenošenje efekata", dodaje tim analitičara.
Današnje povećanje referentne kamatne stope NBS na šest odsto bilo je u skladu sa očekivanjima našeg analitičkog tima, sagovornika Bloomberg Adrije i ekonomista koje je anketirao Bloomberg. Podsetimo, NBS je u četvrtak referentnu kamatnu stopu podigla za 25 baznih poena, čime je stopa na depozitne olakšice povećana na 4,75 odsto, a stopa na kreditne olakšice podignuta na 7,25 odsto.
Opširnije
MMF upozorava Srbiju na inflaciju i stanje u energetskom sektoru
Zvaničnici MMF-a su srpske monetarne vlasti pozvali na nastavak pooštravanja monetarne politike i suzbijanje rasta cena.
06.04.2023
NBS će kamatnu stopu podići za još 25 bp, inflacija oko vrhunca
NBS će i pored današnjeg podizanja morati da nastavi da podiže kamatne stope, smatra Branimir Jovanović.
06.04.2023
MMF završava prvu reviziju aranžmana, inflacija izazov
Plan investicija energetike uskoro pled Vladom
03.04.2023
Ovo je najviši nivo na kome su se cene zaduživanja u Srbiji našle još od juna 2015. godine. Ciklus monetarnog zatezanja je počeo u aprilu 2022. godine, a od tada su cene zaduživanja podignute za ukupno pet procentnih poena.
"Budući da je NBS u prethodnim periodima smanjila tempo restriktivnosti monetarne politike, a bazna inflacija će ostati visoka još barem nekoliko meseci, smatramo da postoji prostor da se kamatne stope dodatno povećaju", ističu analitičari.
Centralni bankari predviđaju da će na usporavanje domaće inflacije u narednom periodu uticati dalji pad cena u energetici, rešavanje zastoja u globalnim lancima snabdevanja, ali i smanjenje troškova kontejnerskog transporta. Kako su iz same NBS za Bloomberg Adriju potvrdili ranije, ECB na odluke NBS utiče preko kanala kamatnih stopa. Zbog toga neki ekonomisti očekuju da će NBS morati da podiže kamatne stope i dalje.
"Naše viđenje je zasnovano na i dalje visokoj ukupnoj, ali posebno baznoj inflaciji kao kategorije na koju monetarna politika ima najveći efekat, kao i na transmisionom mehanizmu koji je delimično oslonjen na monetarnu politiku ECB usled visoke evroizacije", navodi analitički tim Bloomberg Adrije.
Dodaju da jako tržište rada i stabilni fundamenti potrošnje, kao i relativno stabilan devizni kurs koji zahteva da se obrati posebna pažnja na kamatni diferencijal, i dalje predstavljaju faktore koji idu u prilog restriktivnoj monetarnoj politici.
Savić: Imamo prostor da izbegnemo tvrdo sletanje
Predsednik Saveta guvernera NBS Nebojša Savić poručio je, gostujući na Bloomberg Adria TV, da će se referentna kamatna stopa oprezno definisati, imajući u vidu okolnosti na našem tržištu.
"Mi imamo dosta dobru situaciju iz ugla privredne aktivnosti. Procenjuje se da ćemo ove godine imati rast BDP-a između dva i tri odsto, što je u ovim uslovima dosta dobra situacija. Upravo je to sada i Međunarodni monetarni fond istakao u završnim razgovorima. Dakle, nama ne preti recesija, za razliku od drugih zemalja gde je recesija i jako je važno da održimo rast BDP-a i ove godine", kazao je Savić.
Ako se bude ostvarilo tih tri odsto - to bi, prema njegovim rečima, bilo fenomenalno, a kada bi moglo da se ode i preko toga - spektakularno.
"Imamo taj prostor koji nam omogućava da nemamo ono čega se plaše zapadni ekonomisti za njihove privrede - takozvani hard landing - ono tvrdo sletanje kad u stvari nemate više manevar i onda postoji pretnja i stagnacije i recesije i pada cena", poručio je on.
- U pisanju teksta pomogli Branislav Urošević i Vesna Damjanić.