Ako je suditi po konsenzusu koji ovaj put postoji između ekonomista i analitičara, Narodna banka Srbije još uvek nije završila sa zaoštravanjem monetarne politike.
Kako navode analitičari i sagovornici Bloomberg Adrije, ali i ekonomisti koje je anketirao Bloomberg, NBS će kamatne stope na današnjem sastanku podići za 25 baznih poena.
"Očekujemo da će NBS povećati referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na nivo od šest odsto. Tržišta kapitala su poslednjih nedelja bila obeležena bankarskom krizom, što umanjuje mogućnosti centralnim bankama za stezanje", rekli su analitičari Bloomberg Adrije.
Opširnije
MMF završava prvu reviziju aranžmana, inflacija izazov
Plan investicija energetike uskoro pled Vladom
03.04.2023
Guverner na konferenciji Bloomberg Adrije: Čvrst rast osnovni prioritet
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković kazala je da je bankarski sektor dobro kapitalizovan i stabilan.
30.03.2023
NBS nije izložena Deutsche Banku, pred nama nova nestabilna sedmica
NBS pažljivo prati sva kretanja
27.03.2023
Koliko je Srbija otporna na moguće nove finansijske šokove
Zasada je stabilno u zemljama regiona.
22.03.2023
NBS u Credit Suisse ne ulaže već 15 godina
Credit Suisse ne ispunjava kriterijume neophodne da bi ulaganje sredstava deviznih rezervi kod nje bilo moguće.
21.03.2023
Iako domaći bankarski sistem nema izloženosti bankama koje su označene kao rizične, finansijski sistemi su ipak čvrsto povezani, što je faktor ograničavanja monetarnog stezanja i u području upravljanja NBS, rekli su naši analitičari.
"Očekujemo da će centralna banka referentnu kamatnu stopu podići za 25 baznih poena jer inflacija i dalje raste, a to iz centralne banke nisu očekivali", rekao je i Jakub Kratky, finansijski analitičar u Generali Investments.
Kako je Kratky rekao u odgovorima na pitanja Bloomberg Adrije, i dalje postoje inflacioni pritisci, a rast bazne inflacije se poslednjih meseci čak i ubrzao.
Slična očekivanja ima i Branimir Jovanović, ekonomista u Bečkom institutu za međunarodnu ekonomiju, koji je za očekivanja da će NBS podići za četvrtinu procentnog poena naveo dva razloga.
"Prvi je da inflacija u Srbiji još uvek ne usporava. U februaru je bila 16,1 odsto na godišnjem nivou, što je najviše u ovoj inflatornoj epizodi. Na mesečnom nivou, takođe je bila izuzetno visoka, 1,4 odsto. Drugi razlog je da su i ECB i Fed na svojim poslednjim sastancima povećali kamatne stope, pa mislim da će ih NBS pratiti", rekao je Jovanović za našu redakciju.
Centralne banke evrozone i Sjedinjenih Američkih Država spominje i Kratky, koji navodi da će NBS morati da nastavi da podiže kamatne stope "jer je kasnije došla na žurku".
Inflatorni pritisci
Iz NBS su na poslednjoj pres-konferenciji najavili da će se inflacija prepoloviti do kraja godine. Na osnovu poslednje ankete koju je sproveo Bloomberg, inflacija ni u martu neće usporiti, ali će ostati na nivou od 16,1 odsto, koliko je iznosila i u februaru.
"Buduće odluke NBS će zavisiti uglavnom od dešavanja na domaćem planu", rekao je Kratky, dodavši da bi realni rast zarada mogao da dovede do novih cenovnih pritisaka kroz veću tražnju. "Takođe, postoje inflacioni faktori na koje NBS ne može da utiče: monetarna politika velikih svetskih banaka, odgovor na krizu u bankarskom sektoru i skok cena nafte", kao i "rast cena energenata do kog će u Srbiji doći sledećeg meseca", zaključio je Kratky.
Jovanović misli da ni aprilsko podizanje neće biti kraj monetarnog zatezanja NBS. "NBS će povećavati kamatu sve dok inflacija u Srbiji ne počne da usporava, i sve dok velike centralne banke ne prestanu sa zatezanjem, a čini se da ni jedno ni drugo nisu još uvek tu. Ja lično još uvek smatram da je ovo zatezanje nepotrebno, i da ne utiče na inflaciju, već samo usporava privredu, ali ne vidim da se išta promenilo u načinu razmišljanja NBS, niti da su se promenili faktori koji su njima važni", rekao je Jovanović.
Prema projekcijama iz Bloombergove ankete, prinos na državne obveznice koji je nedavno zabeležio pad, u sledeća dva meseca nastaviće da se kreće u okvirno istom rasponu, uz moguć blagi pad u maju, dok će kurs dinara u odnosu na evro ostati nepromenjen.
Optimističnija prognoza
Analitičari Bloomberg Adrije su nešto optimističniji i smatraju da je inflacija u februaru dostigla svoj vrhunac. "U prilog tome govore i podaci maloprodaje, koja je u februaru prvi put nakon pandemije zabeležila međugodišnji realni pad", rekli su analitičari.
Oni su takođe naveli da će odluke centralnih banaka i dalje igrati važnu ulogu u promenama monetarne politike NBS. "NBS zasigurno i dalje računa na stezanje ECB, koje se velikim delom prenosi na domaći sektor usled visoke evroizacije. Relevantnost monetarnih politika vodećih centralnih banaka ogleda se i u činjenici da NBS vodi računa o stabilnosti deviznog kursa, pa samim tim i o kamatnom diferencijalu koji u slučaju značajnijeg sužavanja ima potencijal da stvori pritiske na devizni kurs", dodaju analitičari.
Dok će se efekti dosadašnjeg zaoštravanja osetiti u sledećim mesecima, preostaju izazovi u vidu više cene nafte i najavljena povećanja cena struje i gasa za domaćinstva, zaključuju analitičari.
Nakon podizanja od 25 baznih poena, cene zaduživanja u Srbiji bi se našle na najvišem nivou od juna 2015. godine. Odluka o eventualnom podizanju kamatne stope biće poznata nakon sednice Izvršnog odbora oko podneva.