Narodna banka Srbije (NBS) sredstva iz deviznih rezervi već 15 godina ne plasira kod švajcarske banke Credit Suisse, naveli su iz centralne banke za Bloomberg Adriju.
Ova banka ne ispunjava kriterijume neophodne da bi ulaganje sredstava deviznih rezervi kod nje bilo moguće, rekli su iz NBS u pisanim odgovorima na pitanja naše redakcije.
"Devizne rezerve se ulažu konzervativno - u depozite isključivo kod finansijskih institucija kao što su centralne banke, međunarodne finansijske institucije i prvoklasne strane komercijalne banke, kao i u najkvalitetnije hartije od vrednosti koje emituju razvijene države i prvoklasne finansijske institucije", dodali su iz srpske centralne monetarne institucije.
Opširnije
Bankarska kriza možda uradila više za suzbijanje inflacije nego Fed
Dekan FEFA Milan Nedeljković kaže da ono što se sada dešava u bankarskom sektoru ide u pravcu suzbijanja inflacije.
20.03.2023
Jedan dobitnik i mnogo gubitnika sage o spasavanju banke Credit Suisse
UBS Group AG ostao je jedan od retkih pobednika u krizi u vezi sa Credit Suisse Group AG.
20.03.2023
UBS odlučan da zadrži lokalno poslovanje Credit Suissea
Predsednik UBS Group AG Colm Kelleher je poručio da su odlučni da zadrži lokalni posao Credit Suisse Group AG.
19.03.2023
Propala ponuda akcija SVB primer koji pokazuje koliko vredi tajnost
Haos oko Silicon Valley Banka mogao je da bude umiren da se o njegovoj poslednjoj ponudi akcija pregovara u većoj tajnosti.
20.03.2023
Iz NBS navode da je centralna banka odredila visoke kriterijume za plasiranje sredstava u komercijalne banke čiji je minimalni kombinovani kreditni rejting AA- (određen prema rejting agencijama S&P, Moody's i Fitch).
"Pored ovako postavljenih kriterijuma, u razmatranje se uzimaju i finansijski pokazatelji iz bilansa banaka, pokazatelji kreditnog rizika (kao što je npr. CDS spred), kao i drugi kvalitativni kriterijumi. Takođe se kontinuirano prate i procenjuju svi relevantni finansijski rizici, i to: tržišni (valutni i kamatni) i kreditni rizik", pojašnjavaju iz centralne banke.
Izloženost banaka iz regiona ograničena
Kako je ranije ove nedelje prokomentarisao glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez, pojedine bankarske grupacije koje posluju dominantno u Adria regionu, a imaju sedišta u nekoj od zemalja Evropske unije, u obveznicama Credit Suissea drže oko 100 miliona evra.
Knez je ovakvu poziciju nazvao relativno ograničenom izloženošću, i dodao da se polovina od pomenute sume (tržišne vrednosti dužničkih zapisa) nalazi u rukama raznih investicionih fondova.
Kako je rekao glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez, znatnim dijelom tog iznosa upravljaju različiti investicijski fondovi u okviru tih grupacija.
Italijanska Intesa Sanpaolo drži obveznica u vrednosti od 54,6 miliona evra, a u portfeljima privatnog bankarstva 104,7 miliona evra. Austrijski Raiffeisenbank International u fondovima kojima upravlja ima 8,4 milijuna evra vrednih obveznica Credit Suissea. Ovde treba napomenuti da se ne radi o pomenutim otpisanim obveznicama švajcarskog zajmodavca.
Kako je naš glavni analitičar naveo, kompanije iz regiona nemaju vlasnički udeo u Credit Suisseu, a o izloženosti u smislu depozita možemo samo da nagađamo jer to (u skladu sa važećom regulativom) nisu informacije dostupne javnosti.
Silicon Valley Bank još dalja od NBS
Ako Credit Suisse nije ispunjavala kreditne standarde dovoljne za deponovanje sredstava iz deviznih rezervi, moglo bi se zaključiti da ni banka koja se bavi pretežno ulaganjem u startapove nije bila na listi zajmodavaca kod kojih bi NBS mogla da plasira sredstva.
Iz NBS su za našu redakciju potvrdili da nije bilo deponovanja sredstava kod SVB. "NBS nije nikada ulagala devizne rezerve kod Silicon Valley Banka niti je ta banka ispunjavala kriterijume kako bi bila uzeta u razmatranje za saradnju", rekli su iz centralne monetarne institucije Srbije.
Centralni bankari navode i da je bankarski sektor u Srbiji visoko likvidan i solventan. "Svi relevantni pokazatelji poslovanja banaka višestruko su iznad regulatornih zahteva Narodne banke Srbije", uveravaju iz NBS.