Situacija u svetskom bankarskom sektoru proteklih dana bila je više nego stresna, a najviše pažnje u nedelju privukla je odluka UBS da preuzme Credit Suisse. Krizno je i na američkom kontinentu, gde je kolaps Silicon Valley Banka (SVB) i drugih manjih banaka takođe poljuljao poverenje investitora i klijenata.
I to je možda ono što je trenutno ključan problem - kriza poverenja, a ne toliko kriza likvidnosti, ocenio je dekan FEFA Milan Nedeljković, gostujući na Bloomberg Adria TV.
Kada je u pitanju sama likvidnost, Nedeljković je poručio da ono što se sada dešava u bankarskom sektoru ide u pravcu suzbijanja inflacije. "Smanjenje likvidnosti i podizanje standarda banaka će doprineti smanjenju inflacije."
Slično misli i glavni broker Momentum Securitiesa Nenad Gujaničić.
"Bankarska kriza je uradila više nego Federalne rezerve za ovih godinu dana dizanja kamatnih stopa", rekao je Gujaničić tokom gostovanja.
Prema njegovom mišljenju, opravdano je govoriti o dogovoru o preuzimanju banke Credit Suisse kao istorijskom.
"Istorijski je svakako čim je sproveden u nedelju uveče i u tom smislu, koliko god je on, s jedne strane, uticao na jačanje tog poverenja, s druge strane, svaki prosečan investitor zna da, ako se nešto odvija tokom vikenda to je izuzetno dramatično i vreme je bitna stvar", kazao je on, dodajući da je reč o viševekovnoj bankarskoj instituciji, te da je Švajcarska sinonim za poverenje i bankarstvo, čime se samo dodatno jačaju argumenti da je ovo bio zaista vanredan potez.
Više o tome ko je najviše izgubio u datim okolnostima, ali i o lekcijama koje se iz toga mogu naučiti, poslušajte u videu.