Džentlmenski sporazum Narodne banke Srbije i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga ističe prvog septembra, a kako iz NBS kažu za Bloomberg Adriju, nijedna banka zasada nije najavila promenu tarifnika.
Sa druge strane, četiri poslovne banke su najavile nove usluge koje će biti dostupne korisnicima. Iako novi proizvodi mogu biti upravo to - samo nove usluge za klijente, ovde postoji prostor za tumačenje.
"Moguće je da će banke pokazati neku kreativnost kod nekih novih proizvoda i usluga ili ih predstaviti kao nove, jer onda ne moraju da prođu kroz tu procedure obaveštenja Narodne banke Srbije", rekao je za Bloomberg Adriju ranije Zoran Grubišić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji.
Opširnije
'Banke neće dirati naknade na postojeće ali mogu biti kreativne kod novih usluga'
Sporazum NBS i komercijalnih banaka o smanjenju naknada bliži se kraju.
30.08.2023
Meloni kaže da ne juri za 'legitimnim' profitom banaka
Italijanska vlada nema nameru da oporezuje "legitimne profite" banaka, rekla je premijerka Giorgia Meloni.
30.08.2023
NBS poziva banke da ne povećaju naknade, državna BPŠ bez poskupljenja
Džentlmenski sporazum Narodne banke Srbije i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga bliži se kraju.
29.08.2023
Tražnja za kreditima u Srbiji raste a uslovi su sve stroži
Pored monetarnog stezanja, pooštravanju uslova kreditiranja u drugom kvartalu je doprineo i nastavak konsolidacije bankarskog sektora.
23.08.2023
Procedura o kojoj je Grubišić govorio odnosi se na obavezu poslovnih banaka da obaveste NBS o izmeni tarifa najkasnije 45 dana pre planiranog usvajanja tih izmena i da joj uz ta obaveštenja dostave svu propisanu dokumentaciju.
Banke svakako o novim uslugama "moraju da obaveste sve klijente", dodao je Grubišić.
Pravo vreme ili ne?
Sporazum između NBS i banaka sklopljen je sa idejom da se zaštiti životni standard građana u vreme visoke inflacije. Uzevši u obzir da su pokazatelji profitabilnosti finansijskog sektora bolji nego što su bili u prethodnim godinama, može se zaključiti da je rast kamatnih stopa bio dovoljan da bankama nadomesti manje prihode od naknada.
U prvom kvartalu 2023. su tako prinos na aktivu i prinos na kapital dostigli 2,6 i 19,7 što su rezultati koji na godišnjem nivou nisu viđeni od 2008. godine.
NBS smo upitali da li bi se, uzevši u obzir da je inflacija i dalje visoka, a da je rast cena potrošačke korpe još brži (preko 17 odsto međugodišnje), moglo razmišljati o produženju mera.
Iako iz NBS nisu direktno odgovorili na ovo pitanje, ponovili su da podržavaju odluku jedinog zajmodavca koji je odlučio da ne menja cene naknada.
"Kao što je poznato, Banka Poštanska štedionica je odlučila da i od prvog septembra 2023. godine nastavi sa primenom umanjenih naknada za platne usluge, te ovim putem pozdravljamo ovu odluku i pozivamo i ostale banke u Srbiji da pokažu jednaku odgovornost prema svojim klijentima, savesno poslovno ponašanje i primenu dobre poslovne prakse u svakom delu svog poslovanja", rekli su iz NBS.
Istu argumentaciju i pitanja dostavili smo i Udruženju banaka Srbije, ali iz ove organizacije nismo dobili odgovore.
Na odluku Banke Poštanske štedionice osvrnula se i Jorgovanka Tabaković, guverner NBS. "Tržišna ekonomija podrazumeva svest da banke postoje zbog klijenata i ova odluka Banke Poštanske štedionice to dokazuje. Кao što vidite ne mora sve naredbom. Ovo je odgovornost na delu", ocenila je Tabaković.
Iz Udruženja banaka Srbije poslato je saopštenje da "će banke imati mogućnost da nastave sa obračunavanjem naknada po redovnim tarifnicima koji su bili u primeni pre uvođenja privremenih mera".
Oni tvrde da su "odgovornom primenom posebnih uslova tokom godinu dana, poslovne banke u Srbiji doprinele ispunjenju ciljeva inicijative – održanju standarda građana i očuvanju stabilnosti finansijskog sistema".
"U kreiranju svoje cenovne politike, poslovne banke će se i ubuduće voditi preporukama i propisima NBS, a svaka banka pojedinačno imaće mogućnost da odlučuje o visini naknada za svoje usluge i to na osnovu procene stanja na tržištu i sopstvenih troškova poslovanja, a uz saglasnost regulatora i obavezu pravovremenog informisanja klijenata", rekli su iz udruženja.
- U pisanju teksta pomogle Jelena Stjepanović i Jelisaveta Lazarević