Džentlmenski sporazum Narodne banke Srbije i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga bliži se kraju, a za sada je sigurno da će bar jedna banka zadržati naknade nepormenjenim.
Sporazum je, podsetimo, usvojen u jeku najjačeg udara inflacije prošlog leta, kako bi se korisnici bankarskih usluga bar malo zaštitili od rasta troškova i bio oročen na jednu godinu, odnosno do prvog dana septembra.
Donet je na inicijativu centralne monetarne vlasti Srbije a nakon činjenice da su banke povećavale naknade za platne usluge od januara 2021. Dogovor, za koji je pre godinu dana guverner NBS navela da je džentlmenski, podrazumevao je njihovo umanjenje za 30 odsto ili vraćanje na nivo pre njihovog povećanja.
Opširnije
Đukić: Srbija bez ekstraporeza za banke, nemoguć i 'NIS scenario'
Srbija nema manevarskog prostora ni pregovaračku poziciju da uvede ekstraporez za banke.
21.08.2023
Srbija zabeležila prvu deflaciju, ali je još rano za šampanjac
Cena nafte i hrane biće ključan faktor u sledećim mesecima, a Srbiju čeka još jedno poskupljenje gasa i električne energije.
14.08.2023
'NBS blizu finalne destinacije'
BBA analitički tim ne isključuje mogućnost da će NBS opet povećati kamatnu stopu, ali to povećanje ne bi bilo drastično.
10.08.2023
Tabaković za BBA: Visoke marže donele pad prometa trgovcima
Tabaković upozorava da korišćenje perioda visoke inflacije radi ostvarivanja povećane dobiti ne može biti dugoročno dobra odluka.
24.08.2023
I dok se medeni mesec NBS i banaka ovih dana bliži kraju, iz centralne banke pozdravljaju odluku državne Banke Poštanska štedionica koja je odlučila da nastavi da primenjuje umanjene naknade za platne usluge i pozivaju ostale banke da pokažu jednaku odgovornost prema svojim klijentima.
"Tržišna ekonomija podrazumeva svest da banke postoje zbog klijenata i ova odluka Banke Poštanske štedionice to dokazuje. Кao što vidite ne mora sve naredbom. Ovo je odgovornost na delu", ocenila je guverner Jorgovanka Tabaković.
Narodna banka Srbije navela je i da će će nastojati da banke i drugi pružaoci usluga pored održanja stabilnosti svog poslovanja i poboljšanja kvaliteta svojih usluga, dodatnu pažnju posvete daljem obezbeđenju dugoročno održivog poslovnog odnosa s klijentima, građanima i privredom.
NBS nije navela na koji način će to činiti.
Sa druge strane, Udruženje banaka Srbije ističe da će banke posle 1. septembra moći da nastave da obračunavaju naknade po redovnim tarifnicima koji su bili u primeni pre uvođenja privremenih mera.
Dodaju da su poslovne banke odgovornom primenom posebnih uslova tokom godinu dana doprinele ispunjenju ciljeva inicijative – održanju standarda građana i očuvanju stabilnosti finansijskog sistema.
U kreiranju svoje cenovne politike, poslovne banke će se i ubuduće voditi preporukama i propisima NBS, a svaka banka pojedinačno imaće mogućnost da odlučuje o visini naknada za svoje usluge i to na osnovu procene stanja na tržištu i sopstvenih troškova poslovanja, a uz saglasnost regulatora i obavezu pravovremenog informisanja klijenata, navodi Udruženje banaka Srbije.