Izvršni odbor Narodne banka Srbije zadržao je kamatnu stopu na nepromenjenom nivou, odnosno na 6,5 odsto. Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Iz NBS navode da ukoliko proceni da je potrebno, Izvršni odbor ne isključuje mogućnost daljeg pooštravanja monetarne politike, tu mogućnost ne isključuje ni naš analitički tim ali smatra i da je NBS blizu finalne destinacije.
Kako objašnjava Marina Petrov, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala: "Mi ne isključujemo mogućnost da će Narodna banka možda opet povećati još malo kamatnu stopu, ali ne vidimo drastično povećanje. Smatramo da je kamatnu stopu negde na vrhuncu ili blizu maksimalnog nivoa. Naravno, ta opcija da se opet poveća kamatna stopa uslovljena je time da li će se očekivanja o daljem kretanju inflacije ispuniti jer Narodna banka očekuje oko osam posto do kraja godine. Ukoliko se ispostavi da je to ipak previše optimističan nivo, naravno da će opet reagovati i pokušati da tu ostvari svoje ciljeve."
Opširnije
NBS napravila pauzu, ali nije svirala kraj
Nakon današnjeg sastanka, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, saopštili su iz NBS u četvrtak.
10.08.2023
Marže trgovaca i proizvođači drže inflaciju u Srbiji dvocifrenom
Analitičari BBA predviđaju da će Srbija godinu završiti sa inflacijom od sedam odsto
02.08.2023
Devizne rezerve Srbije evroizovane, sreću kvari samo inflacija
Kako ocenjuju ekonomisti, trend rasta rezervi je dobar, a sreću Narodnoj banci Srbije bi mogla pokvariti ili inflacija u evrozoni, ili ona sama.
27.07.2023
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg očekivali su da će kamatna stopa ostati nepromenjena, Bloomberg Adria analitički tim imao je ista očekivanja s obzirom na to da je Kamatna stopa je u restriktivnoj zoni, a inflacija prati negativan trend.
"Kao glavni drajver vidimo inflaciju koja je trenutno na negativnoj putanji i u budućnosti očekujemo da ostane zapravo na negativnom trendu zato što će najpre doći do realizacije tog matematičkog efekta zbog jake baze iz druge polovine 2022. godine, a vidimo i neke druge signale kao što je na primer, pad u maloprodaji koji imamo već nekoliko meseci, ali i proizvođače cene koje su blizu stagnacije."
Iako je i dalje prisutan višak likvidnosti dinara u sistemu, Petrov navodi da je kamatni prenos bio poprilično dobar, ali i nešto sporiji kada pričamo o dinarskim kreditima u odnosu na devizne kredite.
"Narodna banka je povećala referentnu kamatnu stopu i to pruža mogućnost bankama da dobro zarade ako svoju likvidnost parkiraju kod Narodne banke. S druge strane, onaj deo koji se plasira na privredu i stanovništvu - tu su povećane kamatne stope pa je došlo do otpora tražnje - smanjene je tražnje za kreditima."